ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Τους πελάτες τους ΝΙΚΑΣ μέχρι τέλους!

Λοιπόν, τον Ολυμπιακό θα τον σέβεστε. Εδώ και δύο χρόνια σας έχει νικήσει με κάθε τρόπο, σε κάθε γήπεδο, για κάθε διοργάνωση. Επομένως κάποιοι βιάστηκαν να χρίσουν Κυπελλούχο τον ΠΑΟ του Αταμάν. Αλλά στο παρκέ του κλειστού της Νέας Αλικαρνασσού, ο Θρύλος ήταν το «αφεντικό». Διότι με την άμυνά του «έπνιξε» την ομάδα του Αταμάν και επικράτησαν 69-58, κατακτώντας και τον δεύτερο φετινό τίτλο μετά το Super Cup. Τους πελάτες τους ΝΙΚΑΣ μέχρι τέλους!

• Ο MVP: Μουσταφά Φαλ. Κυριαρχικός σε ένα ακόμα ματς με τον ΠΑΟ ο Γάλλος σέντερ (13π., 7ρ,. 2ασ., 1κλ. και 2 κοψ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 58 πόντους και τον Ναν στους 10 (4/12 σουτ), αντίστοιχα!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Σλούκας. Πέρασε απαρατήρητος στον τελικό, καθώς είχε μόλις 3 πόντους (1/4 σουτ) σε 19:52 που αγωνίστηκε.
  • THE POINT: Η δημιουργία των «ερυθρόλευκων» με +10 ασίστ (24-14), τα -7 λάθη (10-17) και τα περισσότερα κλεψίματα (10-6)!

Μεγάλο ντέρμπι

Νευρική εκκίνηση για τον Ολυμπιακό. Καθώς βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 4-0, αλλά άμεσα ισοφάρισε 4-4 (3′) με τον Φαλ. Αλλά οι «πράσινοι» έκανε σερί 6-0 και προσπέρασαν 10-4 (5′). Διότι ο Θρύλος ήταν άστοχος από τα 6,75μ. Ωστόσο μέσα από την άμυνά του, γύρισε ξανά στο ματς. Πιο συγκεκριμένα, ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου δέχθηκε μόλις ένα καλάθι. Όμως στο ίδιο διάστημα, οι πρωταθλητές έκαναν επί μέρους 10-2. Μιας και ο Φαλ ήταν καταλυτικός (6π.). Επίσης, σημαντικός ήταν και ο Γουόκαπ και ο Λαρεντζάκης με την περιφερειακή τους άμυνα.  Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το Θρύλου να είναι μπροστά, με 2 πόντους (12-14).

Σούπερ άμυνα

Λοιπόν, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά 19-16 με το τρίποντο του Μήτογλου (13′). Εντούτοις, ο Θρύλος αντέδρασε ξανά με αφετηρία την άμυνα. Διότι δεν επέτρεπε στον ΠΑΟ να απειλεί με αξιώσεις. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» αξιοποίησαν τους Πετρούσεφ και Φαλ, την ώρα που ο Λεσόρτ έφτασε τα δύο φάουλ. Καταρχάς, ο Σέρβος έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (21-23, 16′). Επιπρόσθετα, ως το ημίχρονο μόνο ο Γκραντ σκόραρε για τον Παναθηναϊκό. Αξίζει να σημειωθεί πώς με το πρώτο εύστοχο «ερυθρόλευκο» τρίποντο από τον Γουόκαπ, το σκορ έγινε 24-27 (18′). Ακόμα, με το κάρφωμα του Γάλλου σέντερ, ο Θρύλος πήγε στο +6 (24-30, 19′). Το αποτέλεσμα ήταν το 25-30 του ημιχρόνου με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει 13-6 ασίστ, 3-9 λάθη και 7-2 κλεψίματα.

Θρυλικό πάθος

Ωστόσο το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη. Καθώς και εναλλαγές στο σκορ, στο πρώτο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου. Αλλά η μεγάλη διαφορά ήταν από την περιφέρεια. Μιας και ο Ολυμπιακός μετά τα 1/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος, είχε 3/7 στην 3η περίοδο. Έτσι μετά το 32-21 (25′) από τον Μήτογλου, ο Θρύλος έδειξε χαρακτήρα. Ειδικότερα κομβικό σημείο ήταν η… αφύπνιση του Κάνααν που έβαλε δύο σερί (34-37, 27′). Επιπλέον, η τεχνική ποινή στον Αταμάν (1:52) έφερε 4 σερί πόντους του Πίτερς (39-43). Για να τελειώσει η περίοδο με το κάρφωμα του Φαλ και το λέι απ του Παπανικολάου, για το +8.

ΝΙΚΗ μέχρι τέλους

Στη συνέχεια, ο Θρύλος έδειξε πώς το ήθελε περισσότερο. Καθώς η αμυντική του προσπάθεια ήταν σούπερ! Καθώς οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν δυσκολία να σκοράρουν. Επιπλέον, η διαφορά μέσα στη ρακέτα ήταν καθοριστική. Έτσι, με το κάρφωμα του Ράιτ η διαφορά πήγε στους 9 (44-53, 34′), ενώ το τρίποντο του Πετρούσεφ την έστειλε στους 13 (46-59, 35′). Αν εξαιρέσει κανείς τον Μήτογλου που πάλευε μόνο (51-62, 38′), ο ΠΑΟ δεν είχε άλλο πόλο στην επίθεση. Πιο συγκεκριμένα, το καλάθι του Παπανικολάου στα 1:42 (51-64) τελείωσε το ματς. Αλλά ο Ράιτ, με κάρφωμα, έβαλε το «κερασάκι στην… τούρτα» για το 58-69. Τους πελάτες τους ΝΙΚΑΣ μέχρι τέλους!

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.