Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ευρωπαίος Θρύλος

Το νικηφόρο σερί της ομάδας μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στην Α1 Γυναικών συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου. Με… νωπές τις μνήμες από τη μεγαλειώδη πρόκριση επί της Αϊντίν, μέσα στην Τουρκία, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στην ελληνική πραγματικότητα. Επέστρεψαν με μια ακόμα νίκη, επικρατώντας 81-67 της Νίκης Λευκάδας. Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ευρωπαίος Θρύλος.

Με κεκτημένη ταχύτητα οι «ερυθρόλευκες»

Παρότι η ομάδα του Ζίμπαρτς είχε ως αντίπαλο την κούραση, αλλά και σημαντικές απουσίες, κατάφερε να πάρει το «ροζ» φύλλο αγώνα κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας. Οι «ερυθρόλευκες» παρατάχθηκαν με μια ξένη, την Βιτόλα. Έλειψαν από το ματς κόντρα στη Νίκη οι Χάμπλιν, Πλουφ και Τόλφρι, αλλά και η τραυματίας Αλεξανδρή. Όμως, αυτό δεν εμπόδισε τα κορίτσια του Θρύλου να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να πάρουν μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά με σκορ 81-67.

Αν και οι Επτανήσιες προηγήθηκαν 10-7 στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός με σερί 9-0 γύρισε το ματς και βρέθηκε στο +6 (16-10) στο 7′, για να κλείσουν την περίοδο με +2 (20-18) και 60% στα δίποντα (6/10). Η Σπυριδοπούλου έχει επιστρέψει για τα καλά και ήταν αυτή που ηγήθηκε επιθετικά για τις «ερυθρόλευκες». Με γκολ φάουλ πέτυχε το 27-18. Αυτό το +9 ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα στο πρώτο μέρος, καθώς οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο, για να κλείσει το ημίχρονο με 45-39.

Κυριαρχία και σωστή διαχείριση

Οι κοπέλες του Θρύλου πάτησαν… γκάζι στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου. Η Σπυριδοπούλου έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45), ενώ η Δίελα έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (62-50) στον Ολυμπιακό, για να αυξηθεί αυτό στο +17 με την Βαμβακά (69-52). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 69-54. Όσον αφορά στην τελευταία περίοδο, οι κοπέλες του Ολυμπιακού είχαν ως αντίπαλο και την κούραση. Αλλά αγωνίστηκαν με καθαρό μυαλό, διαχειρίστηκαν σωστά το ματς. Το δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Με τον Ολυμπιακό να φτάνει και στο +17 (77-60) με την Σύρρα στο 35′. Έτσι, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν 81-67. Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ευρωπαίος Θρύλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1), Σπυριδοπούλου 18(2), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16, Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19.

Νίκη Λευκάδας (Παναγιώτης Λαμπρόπουλος): Κόφι 15, Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιν13(3), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1), Οντουάιρ 14(2).

Photo credit: Olympiacossfp.gr