Με ασίστ Κούντε, το πρώτο γκολ… [vid]

Με ασίστ Κούντε, το πρώτο γκολ του Καμερούν στη νίκη 2-0 κόντρα στο Μαλάουι για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Βασικός με την εθνική του ομάδα αγωνίστηκε ο Πιέρ Κούντε. Ο μέσος του Ολυμπιακού ήταν στο αρχικό σχήμα των Καμερουνέζων στο ματς που έγινε το βράδυ της Παρασκευής, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, κόντρα στο Μαλάουι. Με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του «ερυθρόλευκου» χαφ να φτάνει στη νίκη με 2-0.

Άνετη επικράτηση για τους Καμερουνέζους που δεν συνάντησαν προβλήματα και κατέκτησαν εύκολο, όπως αποδείχθηκε, τους τρεις βαθμούς. Ο Κούντε είχε καλή απόδοση. Μάλιστα ήταν εκείνος που στο 9ο λεπτό με μια μακρινή μπαλιά από το χώρο του κέντρου βρήκε σε θέση βολής τον Αμπουμπακάρ. Ο σέντερ φορ του Καμερούν κατέβασε την μπάλα και εκτέλεσε τον γκολκίπερ του Μαλάουι, ανοίγοντας το σκορ.

Ακολούθησε ένα ακόμα γκολ στο 22ο λεπτό από τον Ενγκαντό-Ενγκαντουί που διαμόρφωσε το 2-0. Σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε του ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με νίκη για το Καμερούν. Όσον αφορά στον Πιέρ Κούντε, δεν αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, στο 83ο λεπτό αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, παραχωρώντας τη θέση του στον Αντρέ-Φρανκ Ζαμπό.