Μάστερ Γιού(ΣΕΦ)

Με ηγέτη τον εκπληκτικό Γιουσέφ Ελ Αραμπί ,που σκόραρε δύο γκολ και μοίρασε την ασίστ για το 3-1 του Μπρούμα , ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιαννινα και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Πειραιώτες  που έδειξαν χαρακτήρα και στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα

Πως  ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με το 3-4-3 και την …προβλεπόμενη 11άδα. Κίπερ ο Σα και τριάδα μπροστά του οι Χολέβας-Σωκράτης και Σεμέδο.  Φουλ μπακ οι Ρεάμπτσιουκ-Ανδρούτσος, στη μεσαία γραμμή Καμαρά και Εμβιλά με τριάδα στα φορ τους  Μασούρα-Μπρούμα και Ελ Αραμπί .

Το ματς:

To πρώτο ημίχρονο ,όσον αφορά στο πρώτο τέταρτο,  είχε πολύ γρήγορο ρυθμό  με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τον ΠΑΣ να κοιτάει στα μάτια τον Ολυμπιακό που μπορεί να είχε κατοχή μπάλας ,αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ γρήγορη στις αντεπιθέσεις.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες απείλησαν  πρώτα στο 2ο λεπτό με τον Ανδρούτσο  σε θέση βολής και τον Καρτάλη να προλαβαίνει, ενώ στο 4ο λεπτό , Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά αλλά δεν ήταν επιπέδου ..Ελ Αραμπί και ο Λοντίγκιν δεν ανησύχησε.

Σειρά πήρε ο ΠΑΣ. Στο 6ο λεπτό,ο Ελευθεριάδης, σε γρήγορο τρανζίσιον ,βρέθηκε σε θέση βολής , αλλά υπό πίεση το σουτ που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα τον Σα.

Τρία λεπτά μετά, ο Σάλιακας έβγαλε και πάλι σε θέση βολής τον Ελευθεριάδη, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση  με τη μπάλα να φτάνει στον Καρτάλη  που έκανε κακό τελείωμα.

Με τον ΠΑΣ να πιέζει και να μοιάζει απειλητικός, ο Ολυμπιακός έψαχνε τη δημιουργία ,είτε απο ανεβάσματα του Ρεάμπτσιουκ ,είτε απο κάποιες ενέργειες του Μπρούμα που έβγαινε σε ελεύθερο ρόλο.

Ηταν μάλιστα μέσα στη φάση του 21, όταν ο Πορτογάλος έβγαλε για τον Ελ Αραμπί που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Μασούρας απο κοντά εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ, έκανε σουτ αλλά ο Λοντίγκιν με το ένα χέρι καπάκωσε τη μπάλα.

Ξέσπασμα και …Κυριαρχία

Ενάμιση λεπτό μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπρούμα σούταρε ,η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πίρσμαν , ο Πολωνός ρεφ έδωσε την εσχάτη των ποινών και κίτρινη στον αμυντικό του ΠΑΣ και ο Ελ Αραμπί απο τα 11 βήματα σκόραρε.

Από εκείνη τη στιγμή και πέρα το ματς άλλαξε. Ο ΠΑΣ έμοιαζε να μην έχει ψυχολογία, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε  και στο 41 έκανε και το 2-0 , όταν ο Καμαρά απο τον άξονα σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στην περιοχή ,εκεί όπου ο Ελ Αραμπί “χόρεψε” τον Σάλιακα με το δεξί και εκτέλεσε με το αριστερό για το 2-0.

ΠΑΣ NO FEAR

Στο δεύτερο μέρος , ο Γιαννίκης αποφάσισε να ρισκάρει και γύρισε σε 4-4-2. Με Κρισμάν-Μιλιντσεάνου μπροστά και αφού στο 47, ο Ελ Αραμπδεν μπόρεσε να σκοράρει, όντας σε θέση βολής από το λάθος του Λοντίγκιν στη σέντρα του Χολέβα, με τον Εραμούσπε να διώχνει πάνω στη γραμμή, ο ΠΑΣ αντέδρασε.

Στο 52, ο Καρτάλης μέσα απο την περιοχή και διαγώνια  σούταρε χαμηλά , ο Σα δεν μπόρεσε και ..2-1.  Ο Ολυμπιακός σαφέστατα και αιφνιδιάστηκε, ενώ είδε τον χάρο με τα μάτια του στο 54, όταν απο φάουλ του Καρτάλη, απο δεξιά ο Εραμούσπε βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Μπρούμα και …κάτω

Δύο λεπτά μετά , ο Ολυμπιακός επανάφερε την τάξη . Οταν σε γρήγορο τρανζίσιον, ο Ρεάμπτσιουκ σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ο Ελ Αραμπί έβγαλε για τον  Μπρούμα που σούταρε χαμηλά και εκεί που ο Λοντίγκιν δεν μπορούσε να κάνει κάτι και το 3-1  ήταν αναπόφευκτο.

Τα απίστευτα χαμένα του Μπρούμα

Ο ΠΑΣ συνέχιζε να είναι επιθετικός και να  προσπαθεί να γίνει απειλητικός ,αλλά ο Ολυμπιακός ,με γρήγορο τρανζίσιον, απειλούσε  σε αντεπιθέσεις δεν ήταν όμως ουσιαστικός και ευθύνη  για αυτό είχε ο Μπρούμα που σε τέσσερα λεπτά έχασε τρεις ευκαιρίες για να σώσει μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του.  Στο 64 , ο Μασούρας του έδωσε ασίστ ,αλλά το τελείωμα του ήταν κάκιστο από το πέναλτι, ένα λεπτό μετά  νικήθηκε από τον κίπερ του ΠΑΣ  ενώ  δίπλα περίμεναν Μασούρας και Ελ Αραμπί,  και στο  67 βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ δίχως και πάλι να δώσει τη μπάλα σε Μασούρα και Ελ Αραμπί που περίμεναν.

Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 77 ,όταν ο Βαλμπουενά έβγαλε για τον Μασούρα που  απέναντι από το τέρμα και σε πλεονεκτική θέση, έκανε το πλασέ αλλα ο Λοντίγκιν μπλόκαρε .To ματς ολοκληρώθηκε για τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χολέβα με δεύτερη κίτρινη καθώς αντέδρασε σε μαρκάρισμα.

Η στιγμή: Το γκολ του Μπρούμα  για το 3-1 που ήρθε σε μία στιγμή που ο ΠΑΣ πίεζε.

MVP : Απλά  Ελ Αραμπί. Γκολ-ασίστ γεμάτη εμφάνιση

O αδύναμος κρίκος: Πέρα απο κάποια λάθη ατομικά όλη η ομάδα ήταν πολύ καλή, ωστόσο η οξυδέρκεια και ο ατομισμός του Μπρούμα μετά το 3-1 ήταν ένα κακό γεγονός, διότι ο Ολυμπιακός θα μπορούσε  να είχε βάλει και άλλα γκολ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Σωκράτης, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά(84 Τιάγκο), Καμαρά(71 Μπουχαλάκης), Μπρούμα(71 Βαλμπουενά), Μασούρας(90 Βρουσάι), Ελ Αραμπί(84 Χασάν).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε(69 Κάργας), Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης(46 Κριζμαν), Καρτάλης, Παμλίδης(46 Μπρένερ). Μιλιντσεάνου(69 Λώλης).