Μακ Κίσικ και Άντε γειά

Με κορυφαίους τους Μακ Κίσικ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πήρε καρυδάτη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 81-78 στο ΣΕΦ και αύξησε σημαντικά τις πιθανότητές του για πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα.

«Φουριόζος» ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός! Με τον συγκλονιστικό του κόσμο να ενθαρρύνει και να δίνει το ρυθμό, οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας ως βάση την πολύ πιεστική ους άμυνα, δημιούργησαν τρομερά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού στους αντιπάλους τους. Με τους Έλις και ΜακΚίσικ να .. παίρνουν φωτιά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-4 στο 4’ χάρη σ’ ένα εκπληκτικό άλει – χουπ κάρφωμα του Αμερικανού φόργουορντ δείχνοντας ότι έχει αναλάβει πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης.
Οι «πράσινοι» αντέδρασαν μετά το αρχικό ξέσπασμα του Ολυμπιακού, βελτίωσαν την άμυνά τους και με τους Καλάθη, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη και Ράις να σκοράρουν, μείωσαν 16-15 στο 8’ για να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 18-20
Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να διευρύνου αρχικά το προβάδισμά τους στο 6 πόντους (18-24), όμως ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ, Μακ Κίσικ βρήκε τις λύσεις. Μπήκε στην εξίσωση ο Πρίντεζης για το 30-33 στο 16’.
Ακολούθησαν δύο πολύ καλές άμυνες και τρίποντη «βόμβα» του Ρότσεστι για το 33-33 και το ΣΕΦ πήρε ξανά .. φωτιά!
Με νέο τρίποντο του Ρότσεστι ο Ολυμπιακός προσπέρασε 38-37.
Τρίποντο του «καυτού» ΜακΚίσικ, καλάθι του Ρούμπιτ και νέο εξαιρετικό καλάθι του ΜακΚίσικ, έφεραν τους γηπεδούχους στο 45-39, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Με τον ΜακΚίσικ να ξεκινάει την τρίτη περίοδο από εκεί όπου τελείωσε το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 22’ με 49-42. Με τον Καλάθη να παίρνει … μπροστά επιθετικά οι «πράσινοι» μείωσαν 51-47 στο 24’
Ο ΜακΚίσικ, όμως είχε .. διαφορετική άποψη. Με μία τρομερή άμυνα και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό … σήκωσε στο πόδι το ΣΕΦ για το 53-47! Τεχνική ποινή στον Ρικ Πιτίνο, με τον Κώστα Παπανικολάου να αξιοποιεί το μπόνους της βολής για το 54-47.
Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Καλάθη σε 54-51, αλλά ένα εκπληκτικό σουτ του Έλις έφερε το 56-51 και ο Πρίντεζης με τον όγδοο πόντο του πέτυχε το 58-53 στο 27’.
Οι «πράσινοι» με τον Μήτογλου μείωσαν σε 58-55 , αλλά ένα νέο εκπληκτικό καλάθι του ασταμάτητου ΜακΚίσικ έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στο +5 για το 60-55. Ακολούθησε τρομερό τρίποντο του Ρότσεστι για το 63-55!
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Παπαγιάννη στην επίθεση και μείωσαν σε 63-59 στο 29’ , για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με διαφορά έξι πόντων (65-59) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μπράντον Πολ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και μ’ ένα επι μέρους 0-6 ισοφάρισε σε 65-65 εκμεταλλευόμενος τις λάθος επιθέσεις των γηπεδούχων με καλάθι του Παπαγιάννη με 6’34’’ να απομένουν για τη λήξη.
Ο Βεζένκοφ πέτυχε το 67-65, με τον Ράις να απαντάει για το 67-67.
Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Βεζένκοφ προσπέρασε 70-67, για να ισοφαρίσει με τυχερό τρίποντο ο Καλάθης σε 70-70. Όμως η παλικαριά και τα τεράστια ψυχικά αποθέματα του Κώστα Παπανικολάου με το τρομερό γκολ – φάουλ έφερε το 73-70!
Με εκπληκτική ενέργεια και τόμαχοκ – κάρφωμα ο φοβερός Μακ Κίσικ έγραψε το 75-72 στο 38’ για να μειώσουν οι «πράσινοι» σε 75-74 με2/2 βολές του Ράις. Όμως ένα αρχηγικό καλάθι του Ρότσεσστι έφερε τον Ολυμπιακό στο 77-74, για να μειώσει ξανά ο Παναθηναϊκός στον πόντο με 2/2 βολές του Ράις.
Ο Εκπληκτικός ΜακΚίσικ με γκολ – φάουλ πέτυχε το 79-76 μέσα σε αποθέωση! Ο Παπανικολάου πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και μς ½ βολές 19’’ πριν την λήξη έφερ τον Θρύλο στο 80-76.
Ο Παπαγιάννης με 2/2 βολές μείωσε σε 80-78 9,9’’ πριν το τέλος. Στην συνέχεια ο Καλάθης υπέπεσε σε φάουλ επί του Παπανικολάου με τον διεθνή φόργουορντ του Ολυμπιακού να ευστοχείς τη δεύτερη βολή για το 81-78 με 8’2’’ να απομένουν για τη λήξη.
Η εξαιρετική άμυνα των παικτών του Γιώρογυ Μπαρτζώκα έφερε τον θρίαμβο μ 81-78 κι πέτρεψε στον Θρύλο να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην οκτάδα.