Λύγισε….

Ενας Ολυμπιακός που προδόθηκε από τις κακές του αντιδράσεις σε άμυνα και επίθεση στην 4η περίοδο, γνώρισε την ήττα με 74-68 από τη Ζάλγκιρις Κάουνας ,γνωρίζοντας την 4η του ήττα στην Ευρωλίγκα. Πλην των 5 απουσιών στο παιχνίδι ,οι Πειραιώτες είχαν σε κακή ημέρα και ουσιαστικά απόντα τον Μπράϊαν Ρομπερτς  που ήταν για ακόμα ένα ματς κακός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον  Ολυμπιακό να   έχει καλή ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και με ηγέτη τον Σπανούλη προηγήθηκε  7-12. Οι Λιθουανοί ,πάντως με τη σειρά τους ,ισορρόπησαν την αναμέτρηση και με μπροστάρηδες  και τον Ντέιβις κάτω από το καλάθι με ένα σερί 7-0 ,προηγήθηκαν με 14-12.

Η πίεση πάνω στον Σπανούλη, δημιουργούσε πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού με Παπανικολάου και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις επιθετικά, αλλά οι Λιθουανοί έκλεισαν την περίοδο με 22-19.

Στο ξεκίνημα της β περιόδου ,η Ζάλγκιρις ξέφυγε με +6(25-19) ,αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον Μακ Λιν μπροστάρη έκαναν σερί 0-8 και πέρασαν  με 25-27. Οσο πέρναγε η Ώρα, ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει τον ρυθμό του ,προηγήθηκε και με +4(31-35 με Χόλις  Τόμπσον) και παρά τα λάθη της ομάδας του Σφαιρόπουλου, συνολικά 10 στο πρώτο ημίχρονο,  οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες στο 36-38.

Η 3η περίοδος βρήκε τη Ζάλγκιρις να μπαίνει αποφασιστικά  και με ένα σερί 5-0 ,προηγήθηκε με 40-38.

Ο Μιλάκνις έβρισκε τρόπους, είτε με τρίποντο, είτε με δίποντο να έχει τους Λιθουανούς   μπροστά στο σκορ (48-44) , αλλά ο Ολυμπιακός μπόρεσε να επιστρέψει  και με όπλα την καλή άμυνα  ,τον Στρέλνιεκς να οργανώνει το παιχνίδι, τους Παπαπέτρου,Παπανικολάου,Μακ Λιν, να σκοράρουν και  με ένα σερί 0-9 ,προηγήθηκαν με 48-53.

Παρά το γεγονός ότι  οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στα δίποντα (13/30),ήταν αρκετά καλοί στη δημιουργία και  μπορούσαν να κρατάνε επαφή με το σκορ . Κάπως έτσι κατάφεραν να ξαναβγούν μπροστά στο σκορ με 54-53 και κάπως έτσι ξεκίνησε ένα ..γαϊτανάκι που έφερνε μία τη Ζάλγκιρις και μία τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, είναι δεδομένο ότι οι Πειραιώτες είχαν θέματα  στην επίθεση με αρκετά λάθη.

4’31 πριν το τέλος  οι Λιθουανοί ξέφυγαν  με 7 πόντους (65-58)  ,μιας και ο Σπανούλης στις δύο επιθέσεις που  έφεραν ένα επιθετικό φάουλ και ένα άστοχο τρίποντο, την ώρα που η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, έβρισκε λύσεις  με κορυφαίο τον Μίτσιτς .

Ο Παπαπέτρου «μίλησε»  για το 69-66 ,αλλά  οι Λιθουανοί «τελείωσαν» το παιχνίδι με φόλλου κάρφωμα του Ουάιτ για το 73-68, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 74-68 με μία  στις δύο βολές του Πάνγκος.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους):  Ντέιβις 8, Πάνγκος 14, Τουπάν, Γιανκούνας 12 , Μιλάκνις 14 (4/7 τρίποντα), Μίτσιτς 11 ,  Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛίν 9 , Τολιόπουλός, Παπαπέτρου 13 , Σπανούλης 10 , Στρέλνιεκς 8 , Παπανικολάου 11 ,  Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ, Τόμπσον 10  .