ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Λύγισε και την Τίκβες

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της σε φιλικές αναμετρήσεις πέτυχε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικρατώντας εκτός έδρας των Σκοπιανών με 29-18
Την πέμπτη της νίκη, σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας για τη νέα σεζόν, πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.
Οι πρωταθλητές Ελλάδας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια, επικράτησαν με 29-18 της Τίκβες εκτός έδρας , με τον Γιώργο Καρασαββίδη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα από ένα δυνατό «τεστ». Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν για άλλη μία φορά ωραίο χάντμπολ, παρουσίασαν θετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο κόουτς Καρασαββίδης μοίρασε το χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Επόμενο φιλικό για τον Θρύλο αύριο, Σάββατο (3/9) στις 17:00, κόντρα στον Αερωπό, στην Έδεσσα. Ο Ολυμπιακός θα παραμείνει στη βόρεια Ελλάδα, αφού την Κυριακή (4/9, 18:00) θα δώσει ένα ακόμα φιλικό ματς, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Δράμα.

Με γκολ του Σλαβούλιτσα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με τον Νιόκας να «γράφει» το 5-3 και τον Μιχαηλίδη το 6-3! Ο Θρύλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο, έφτασε στο 8-5, ενώ ο Βέμπερ σκόραρε για το 9-6 των «ερυθρόλευκων». Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, ενώ στην επίθεση έφτασαν σε double score, με ωραίο γκολ του Μοντόρο, για το 14-7. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα +8 για τον Ολυμπιακό, αφού ο Βέμπερ στον αιφνιδιασμό έκανε το 15-7 κόντρα στην Τίκβες! Η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τους γηπεδούχους στα επτά τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 17-9, με προσπάθεια του Βέμπερ. Ο Μοντόρο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (9-18), με τον Μπάγιο να σκοράρει για το +10 των «ερυθρόλευκων» και το 22-12! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» 11 τερμάτων (13-24), με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν και με +12 (13-25) στη συνέχεια! Η ομάδα από την Βόρεια Μακεδονία μείωσε σε 25-16, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (16-26), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 27-16 στην κόντρα. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα και πανηγύρισε τη φιλική νίκη με 29-18 επί των γηπεδούχων.