Λύγισαν στο τέλος

Ο Ολυμπιακός αν και πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του στο τέλος δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο Κουρσκ,με 75-58 από την Ντιναμό για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος ξεκίνησε το ματς με τις Tόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την Σωτηρίου να σκοράρει για το 2-2. Η Τζόνσον ήταν η σκόρερ των δύο επόμενων καλαθιών για την ομάδα του Πειραιά με το σκορ να πηγαίνει στο 6-6. Οι Ρωσίδες βρήκαν σκορ με την Πέτροβιτς, η Παυλοπούλου όμως με 5 σερί πόντους ισοφάρισε σε 11-11 για τον Θρύλο.Η Σωτηρίου πέτυχε ένα ακόμα δίποντο, αλλά η Στιούαρτ με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-13 για τις γηπεδούχες.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το σκορ στο 18-13 υπέρ της Dynamo Kursk, με τον Ολυμπιακό να περνάει δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να ισοφαρίζει με τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Τίκβιτς. Η Κροάτισσα σέντερ έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο (18-20), με την Παυλοπούλου αργότερα να πραγματοποιεί το 20-22. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό, η Σταμάτη πέτυχε το 22-25, για να την ακολουθήσει η Σταμολάμπρου για το 26-27. Η Ντιναμό έτρεξε το δικό της σερί και με ένα 4-0 προσπέρασε με 30-27, με την Τζόνσον όμως με ένα δίποντο και μία βολή να ισοφαρίζει και πάλι (30-30). Από τις βολές της Παυλοπούλου προήλθε το 33-32 και η Τζόνσον με τον ίδιο τρόπο έφερε και πάλι μπροστά τον Θρύλο. Η Ανίκινα έκανε το 35-34 και στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου η Τζόνσον αστόχησε από τις βολές και η ομάδα του Πειραιά μπήκε στα αποδυτήρια ούσα μόλις έναν πόντο πίσω.

Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά προσπέρασαν με 39-34, η Σωτηρίου μείωσε στους 3, όμως και πάλι ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων απέφερε το 43-36 για την ομάδα από την Ρωσία. Η Τζόνσον σταμάτησε το σερί τους με ένα δίποντο (43-38), για να έρθει ένα αναπάντητο 4-0 για το 47-38. Η Dynamo Kursk ξέφυγε με 11 πόντους, η Τζόνσον πέτυχε το 49-40, η Στιούαρτ όμως ήταν δύσκολο να σταματηθεί και με δίποντο από το ύψος των βολών έγραψε το 51-40.

Η Νικολοπούλου με ντράιβ έκανε το 51-42 με τις ομάδες να οδηγούνται στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ στο 53-42. Θετική η αρχή του Θρύλου στην τρίτη περίοδο με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί σε γκολ φάουλ και την Τζόνσον να έχει ½ βολές για το 53-46. Και πάλι όμως η Dynamo Kursk είχε λύσεις, με Κρουζ και Πέτροβιτς να σκοράρουν για το 58-46.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, η ομάδα από τη Ρωσία σκόραρε από την περίμετρο και προσπέρασε με 16 πόντους (64-48). Η Στιούαρτ ανέλαβε και πάλι δράση, σκόραρε για το +20 της Dynamo Kursk, η Σωτηρίου μείωσε σε 70-53 και με ένα μακρινό τρίποντο έγραψε το 70-56. Oι γηπεδούχες σκόραραν άλλους πέντε πόντους με το παιχνίδι να τελειώνει στο 75-58 στο Κουρσκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-34, 53-42, 75-58