Legend Is Back!!!

Ξανά νικητής, ξανά Ολυμπιακός! Έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί η ομάδα του Πειραιά, που παρουσιάστηκε όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, αλλά έπαιξε όσο έπρεπε το βράδυ της Πέμπτης για την 4η αγωνιστική της Euroleague και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-80 στο Ειρήνης και Φιλίας.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Βασίλης Σπανούλης (16π.), Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (14π.) Γιώργος Πρίντεζης (13π.) και Άξελ Τουπάν (15π.). Για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Κέιν με 22 πόντους, όμως μόνος του δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω.

Το ματς:

H Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση του ΣΕΦ, η οποία με πρωταγωνιστές τους Κέιν και Ντιμπαρτολομέο, έκαναν ζημιά στην ερυθρόλευκη άμυνα. Από τους γηπεδούχους οι Πρίντεζης και Παπανικολάου ήταν ορεξάτοι, όμως χρειάζονταν βοήθεια. Ο Μπλατ δεν ήταν ικανοποιημένος από την αμυντική συμπεριφορά των παικτών του και το 18-21 ήταν ενδεικτικό για τον εκνευρισμό του.

Στη δεύτερη περίοδο ο πάγκος ήταν “φωτιά” σε άμυνα κι επίθεση με τον Σάσα Βεζένκοφ να πιάνει δουλειά στα ριμπάουντ και τον Τουπάν να εκτελεί την ισραηλινή ομάδα από την περιφέρεια. Στον αντίποδα ο Κέιν έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει την «ομάδα του λαού» κοντά στο σκορ και το κατάφερε, αφού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν παρόμοια της δεύτερης. Ο Ολυμπιακός ξέφευγε με διψήφιες διαφορές, όμως η Μακάμπι έβρισκε τρόπο να μένει κοντά του. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πολύ παραγωγικός, όπως και ο Γιώργος Πρίντεζης, που θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του. Αυτός που φαίνεται να εγκλιματίζεται σιγά σιγά στο ρυθμό της Euroelague είναι ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, που ήταν πολύ ψύχραιμος και μετρημένος στις επιλογές του. Επιστρέφοντας στο ματς οι ερυθρόλευκοι, έπαιζαν όσο χρειαζόταν για να μην κινδυνεύσουν. Ύστερα από 30 λεπτά το 68-57 αντικατόπτριζε το τι συνέβαινε στο παρκέ του ΣΕΦ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά η κούραση δεν της το επέτρεψε. Ο Ολυμπιακός έκανε μία αρκετά καλή διαχείριση στο παιχνίδι, αν και κάποια επιπόλαια λάθη, έβαλαν για λίγο στη διεκδίκηση της νίκης τους φιλοξενούμενους. Ο Τουπάν όμως εκεί που έπρεπε, με καθοριστικό τρίποντο έκανε το 82-71 και ουσιαστικά «τελείωσε» τη Μακάμπι.

Το τελικό 88-80 ήταν απόλυτα δίκαιο και ο Ολυμπιακός κατέκτησε την τρίτη του νίκη στη φετινή Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ):  Γουίλιαμς-Γκος 14 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν 15 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Σπανούλης 16 (3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 13 (6/9 δίποντα), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12 (3/4 δίποντα, 6/8 βολές)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια):  Ρέι, Ο’ Μπράιαντ 12 (1), Καλογιάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέιν 22 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Μπλακ 12 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ζούσμαν 4