Άμυνα από μπετόν!

Ο Ολυμπιακός εκτός από το γεγονός ότι παρουσιάζει τη κορυφαία του αμυντική λειτουργία στο πρωτάθλημα, στα δεύτερα ημίχρονα στη Super League έχει καταφέρει να διατηρήσει το ανέπαφο τη εστίας του.

Όλα τα ρεκόρ που έχει μπροστά του φέρεται διατεθειμένος να καταρρίψει ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έχουν μπει και τη φετινή σεζόν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έχουν καταφέρει με όπλο την ποιότητά τους σε όλες τις γραμμές και κάνουν την ειδοποιό διαφορά και αυτό αποτυπώνεται περίτρανα τόσο από τις απίστευτες επιδόσεις τους, όσο και από το γεγονός ότι έχουν σκαρφαλώσει στην κορυφή με 16 βαθμούς (σ.σ. με συντελεστή πέντε νικών και μιας ισοπαλίας) έχοντας δώσει μάλιστα δύο παιχνίδια λιγότερα και συγκεκριμένα τα εκτός έδρας ντέρμπι με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Μία από τις σημαντικότερες «συνθήκες» και παραμέτρους της ως τώρα εκπληκτικής και αήττητης ως τώρα πορείας των «ερυθρόλευκων» στην Super League, αποτελεί η τρομερά αποτελεσματική αμυντική τους λειτουργά. Ξέχωρα από το γεγονός ότι ο Θρύλος έχει να επιδείξει την κορυφαία άμυνα στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με μόλις ένα γκολ παθητικό, το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνς έχει καταφέρει και στα έξι μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει να διατηρήσει το «μηδέν» στα δεύτερά του ημίχρονα.

Στοιχείο ιδιαίτερα σημαντικό. Όσον αφορά την επιθετική του λειτουργία, ο Ολυμπιακός στα δεύτερά του ημίχρονα έχει πετύχει και τα 14 ως τώρα γκολ, έχοντας να επιδείξει ένα εκπληκτικό 14-0. Στοιχείο, όπου καταδεικνύει τη διαφορά δυναμικότητας, που τον χωρίζει από τους αντιπάλους και είναι το «κομμάτι», που του δίνει την αίσθηση ανωτερότητας.
Γεγονός το οποίο αυτόματα σημαίνει ότι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς σκοράρουν στα δεύτερα 45λεπτα 2,33 γκολ ανα παιχνίδι!