Ξέσπασε στον Παναιτωλικό

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στον Παναιτωλικό τον οποίο και σκόρπισε στους έξι ανέμους για το εντυπωσιακό 6-1  που συνοδεύτηκε και απο διαστήματα πολύ καλού ποδοσφαίρου. Σούπερ εμφάνιση απο Χάμες (2 γκολ) -Φορτούνη (2 ασίστ)-Παπασταθόπουλος -Μπακαμπού -Κάνος- Βαλμπουενά

Πως ξεκίνησε:  Ο Μίτσελ έκανε επτά αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ.  Κίπερ ο Πασχαλάκης και   τετράδα από δεξιά προς αριστερά οι  Ροντινέι-Σωκράτης-Ρέτσος- Ραμόν. Στη μεσαία γραμμή Ινμπομ-Εμβιλά και τετράδα μπροστά οι Χάμες (δεκάρι) -Γκάρι(δεξιά) Φορτούνης(αριστερά ) και Μπακαμπού σέντερ φορ

Το ματς:

Zωντάνια και ….1-0

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φοβερά ορεξάτος το ματς με πολύ κίνηση από τα δεξιά και τους Γκαρι -Ροντινέι  και μόλις στο 8 ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βραζιλιάνος μπακ κινήθηκε εξαιρετικά από τα δεξιά και με το ανάποδο πόδι  έβγαλε  σέντρα για τον Μπακαμπού που χώθηκε ανάμεσα στην άμυνα του Παναιτωλικού με εναέρια κίνηση άνοιξε το σκορ..

Με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και τους παίκτες του Ολυμπιακού να πέφτουν λυσσασμένα πάνω στη μπάλα το δεύτερο γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου.

Στο 13 ο Χάμες ,που έκλεψε τη μπάλα απο τον Κολοβό λίγο έξω από την περιοχή ,σούταρε αλλά χωρίς τύχη με τη στρογγυλή Θεά να φεύγει λίγο άουτ απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοντογιάννη, ενώ στο 31 ο Ντίας ανέτρεψε τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή αλλά Γκορτσίλας και var  είπαν, μετά εκπλήξεως, πως δεν υπάρχει πέναλτι.

Χάμες-Ροντινέι και Φορτούνης είχαν πολύ καλή παρουσία στο ματς ,ενώ αρκετά ανεβάσματα έκανε και ο Ραμόν ,ωστόσο το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν. Με τον Κολομβιανό ,μάλιστα στο 41, να παίρνει κεφαλιά προς τα πίσω μέσα στην περιοχή ,απο φάουλ του Φορτούνη αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Σωκράτης και …2-0

Οτι δεν είχε καταφέρει ο Χάμες  το κατάφερε ο Παπασταθόπουλος ,που στο 45,πήδηξε πιο ψηλά από συμπαίκτες και αντιπάλους και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ξανά ματς με το …καλησπέρα

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να βγαίνει πιο επιθετικά και αφού στο 48 ο Κολοβός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε στο σώμα του Φορτούνη και η μπάλα έφυγε κόρνερ, στην εξέλιξη της φάσης ,ο Μόρσει από τον άξονα έβγαλε για τον Κολοβό σε ρόλο εξτρέμ αριστερά και μεσα απο την περιοχή και μέσα στην περιοχή και αυτός έβγαλε παράλληλη χαμηλή μπαλια με τον Καρέλη απο κοντά και σε κενό τέρμα να κάνει το 2-1 .

Στη φάση του γκολ ο Ρέτσος τραυματίστηκε χαμηλά και έγινε αλλαγή με τον Μπα στο 57, ενώ  και ο Κάνος πήρε τη θέση του απογοητευτικού Γκάρι,

Πάντως, με το ξεκίνημα του β μέρους , ο Παναιτωλικός  ήταν πιο επιθετικός, πίεζε στους χώρους και είχε τη διάθεση να κάνει και άλλα προβλήματα στον Ολυμπιακό που έμοιαζε νωθρός με τον Ινμπομ να  μοιάζει χωρίς δυνάμεις  και τους Χάμες -Φορτούνη να μοιάζουν ,επιθετικά οι μόνοι που θα μπορούσαν να “ξυπνήσουν” την ομάδα.

Δίδυμο -Φωτιά και …3-1

Και  αυτό ακριβώς έγινε στο 60. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χάμες με δυνατή κεφαλιά  έκανε το 3-1, όντας στο πρώτο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, πάντως από κακό διώξιμο του Μπα ,οι Αγρινιώτες απείλησαν. Ο Φρεντ υποδέχτηκε τη μπάλα και έκανε το 1-2 με το Ντίαζ που βγήκε πίσω απο το Σενεγαλέζο αλλά πρόλαβε και τον Πασχαλακη ωστόσο το πλασέ έφυγε άουτ.

Το ..καλύτερο γκολ ο Κάνος

Στο 67 ο λεπτό , ο Ολυμπιακός έκανε το 4-1 με το πιο ωραίο γκολ του αγώνα όχι σαν ομορφιά αλλά ως σημασία..Ο Χάμες Ροντρίγκες κατέβασε ωραία, έδωσε στον Κάνος, αυτός απέφυγε τον αντίπαλό του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιάννη για το 4-1. Ο Ισπανός αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στη μητέρα του, που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες, ενώ ο Γκορτσίλας του έδειξε την κίτρινη κάρτα επειδή σήκωσε τη φανέλα με ένα μήνυμα για την μητέρα του. Κίνηση που αποδοκιμάστηκε ακόμα και από τους φίλους του Παναιτωλικού που ήταν στο γήπεδο.

Ο Παναιτωλικός είχε παραδώσει πνεύμα, ο Ολυμπιακός είχε απαλλαχθεί από το άγχος και στο 74, ο Φορτούνης γύρισε τη μπάλα  προς την περιοχή , ο Κάνος  διεκδίκησε τη φάση , ο Κοντογιάννης τον ανέτρεψε και ο Γκορτσίλας έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Χάμες για το 5-1.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί και στο 89, ο Βαλμπουενά εξαπέλυσε φωτοβολίδα ,απο πάσα του Ελ Αραμπί για το 6-1,ενώ στις καθυστερήσεις ο Γάλλος έβγαλε ωραία σέντρα απο δεξιά, ο  Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η στιγμή :Το γκολ του Κάνος, πρώτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού και η αφιέρωση στη μητέρα του.

Mvp:  Ο Κώστας Φορτούνης  έδωσε δύο ασίστ και ήταν μία απόλυτα γεμάτη παρουσία  για τον Ολυμπιακό μαζί με τον Χάμες.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Γκάρι Ροντρίγκες, ενώ φάνηκε να έχει όρεξη, δεν βοήθησε όπως θα περίμενε κανείς την ομάδα.

Ο Ρέφερι: Ο Γκρτσίλας αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Φορτούνη ,είχε γενικά μικρά φαλτσοσφυρίγματα,ενώ η κίνηση να δώσει κάρτα στον Κάνος στην αφιέρωση για τη μητέρα του  ήταν τραγική.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ρέτσος(57 Μπα), Ροντινέι, Ραμόν, Εμβιλά, Χουάνγκ(76 Κασάμι), Γκάρι Ροντρίγκες(57 Κάνος), Φορτούνης(78 Ελ Αραμπί), Χάμες(76 Βαλμπουενά), Μπακαμπού.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κοντογιάννης, Λιάβας, Λάρσον, Χουχούμης, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Ντίας, Κολοβός(83 Mπουζούκης), όρσεϊ(78 Νταγκο), Ντουάρτε, Καρέλης(83 Ζοάο Πέδρο).