Με κυνικότητα και αποτελεσματικότητα οι προκρίσεις

Τα στοιχεία που έχει ο Ολυμπιακός είναι ιδανικά για να φτάσει ξανά στους ομίλους του Champions League. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Ο τελευταίος αγώνας προετοιμασίας του Ολυμπιακού δεν μας έκανε σοφότερους. Αλλά έδειξε πώς οι πρωταθλητές Ελλάδας έχει πλέον το know how για να φτάσουν σε νίκες, ακόμα και σε βραδιές που η απόδοσή τους δεν κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Κόντρα στον Άρη, που στο πρώτο 30λεπτο, είχε θέματα στην άμυνα. Τρεις φάσεις, δύο δοκάρια για τον Άρη. Αλλά τους ισχυρούς πρέπει να τους συνοδεύει και η τύχη. Κι αυτή την είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Μαζί με κάτι ακόμα.

Ξέρουν πώς να τελειώνουν τις φάσεις, ξέρουν πότε να «χτυπούν». Δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, δύο γκολ. Κι έτσι απλά, ένα ματς που ήταν για περισσότερο από μισή ώρα ισόπαλο χωρίς σκορ, χωρίς φάσεις για τον Ολυμπιακό, έκλεισε 2-0 στο ημίχρονο για τους «ερυθρόλευκους». Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Είναι κάτι πολύ σημαντικό στοιχείο για τα προκριματικά. Είναι αυτό που δίνει τις προκρίσεις. Το είχε ο Ολυμπιακός πριν από δύο χρόνια που συμμετείχε επίσης σε τρεις προκριματικούς γύρους. Αν το έχει και φέτος, είναι στο χέρι του να δώσει για μια ακόμα σεζόν το «παρών» στη φάση των ομίλων της κορυφαίας, ευρωπαϊκής, συλλογικής διοργάνωσης.

Το πιο σημαντικό είναι πώς οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πάρει τα δύο πρώτα τους γκολ από παίκτες της μεσαίας γραμμής και το τρίτο από τα εξτρέμ. Δεν χρειάστηκε να σκοράρουν, δηλαδή, οι επιθετικοί. Αυτοί στην πορεία θα την κάνουν τη δουλειά τους. Όμως όταν μια ομάδα παίρνει γκολ από όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες, η δουλειά της γίνεται πιο εύκολη. Ας το κρατήσουμε αυτό.

Αυτό που θέλει προσοχή, πάντως, είναι η αμυντική λειτουργία. Ο Άρης έκανε τρεις φάσεις στο πρώτο μέρος, είχε δύο δοκάρια. Στα επίσημα ματς αυτό δεν επιτρέπεται. Κι αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει ως την άλλη Τετάρτη ο Πέδρο Μαρτίνς.