Η πρόβα τζενεράλε πέτυχε

Ο Ολυμπιακός επέδειξε εξαιρετική αποτελεσματικότητα και νίκησε 3-0 τον Άρη. «Καμπανάκι» για την άμυνα τα δύο δοκάρια των «κίτρινων» στο πρώτο ημίχρονο.

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο τεστ για τον Ολυμπιακό πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων. Σε ένα δυνατό τεστ κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που έδειξε πιο «φρέσκια», ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, οι πρωταθλητές Ελλάδας έβγαλαν την ποιότητά και την αποτελεσματικότητά τους. Δύο φάσεις, δύο γκολ στο πρώτο μέρος. Διάστημα που κινδύνεψαν, με τον Άρη να έχει δύο δοκάρια στο πρώτο ημίωρο. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και επιβεβαιώθηκαν την κυριαρχία τους και με ένα ακόμα γκολ.

Δοκιμή Ευρώπης με θέματα

Οι επιλογές του Πέδρο Μαρτίνς για την αρχική ενδεκάδα έδειξαν λίγο τι έχει στο μυαλό του ο Πορτογάλος τεχνικός για τον πρώτο αγώνα με την Νέφτσι Μπακού. Με τριάδα στο κέντρο από τους Εμβιλά, Μπουχαλάκη και Μαντί Καμαρά, με τον πρώτο να παίζει λίγο πιο μπροστά. Όπως και η επιλογή του Ραντζέλοβιτς που ήταν μαζί με τον Μασούρα στα άκρα. Αλλά στο πρώτο ημίωρο, υπήρξαν προβλήματα. Στον ανασταλτικό τομέα, αλλά και την άμυνα. Διάστημα που ο Άρης έκανε τρεις φάσεις και είχε δύο δοκάρια. Στο 16′ η κεφαλιά του Μπεναλουάν πέρασε πάνω από την εστία του Τζολάκη. Στο 18′ και το 30′ ο Σάσα και ο Μπρούνο Γκάμα, με σουτ μέσα από την περιοχή, σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη!

Εξαιρετική αποτελεσματικότητα

Ο Ολυμπιακός, όμως, είναι μια ομάδα που έχει μάθει να αξιοποιεί τις φάσεις του. Δύο τελικές στο πρώτο 45λεπτο και απολογισμός δύο γκολ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας άνοιξαν το σκορ στο 37′. Μια ιδανική συνεργασία ανάμεσα σε Μπουχαλάκη, Ανδρούτσο και Ραντζέλοβιτς, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα και ο Καμαρά που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Ντένις (1-0). Στο 42′ ο Ελ Αραμπί με παράλληλη πάσα στο ύψος της περιοχής βρήκε τον Εμβιλά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, πέτυχε το 2-0. Κι αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Άρη να στέκεται καλά, τον Ολυμπιακό όμως να έχει την ουσία και το προβάδισμα με δύο γκολ.

Οι δοκιμές των δύο προπονητών

Στο δεύτερο 45λεπτο τόσο ο Πέδρο Μαρτίνς όσο και ο Άκης Μάντζιος άρχισαν να κάνουν αλλαγές και παράλληλα δοκιμές ενόψει των αναμετρήσεων με την Νέφτσι Μπακού και την Αστάνα, αντίστοιχα. Ο νεαρός Αγκιμπού Καμαρά που μπήκε στο γήπεδο, έδειξε πώς πατούσε καλά. Μαζί του, με το ξεκίνημα, μπήκαν και οι Λαλά και Χασάν. Δύο επιθετικοί στην ενδεκάδα για τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά, ο ρυθμός έπεσε. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με τον Άρη να έχει ευκαιρία για να μειώσει με τον Μήτρογλου στο 59′, αλλά ο Τζολάκης του είπε… όχι. Η πιο σημαντική στιγμή ως τα μισά του δευτέρου μέρους δεν ήταν φάση, μα αλλαγή. Ο Ουσεϊνού Μπα επέστρεψε στη δράση μετά τον Απρίλιο. Δείχνοντας πώς είναι πλέον απολύτως καλά.

Το γκολ που έψαχνε ο Ραντζέλοβιτς

Με την είσοδο του Κούντε στο 65ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έγινε ακόμα πιο κινητικός. Ο Καμερουνέζος είναι ποιοτικός παίκτης. Έχει πληθωρική παρουσία μέσα στο γήπεδο. Κι αυτό φάνηκε από την πρώτη του επαφή, και απόψε, με την μπάλα. Όμως στο 78′ έκανε μια εξαιρετική κίνηση, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε πολύ ωραία στον Ραντζέλοβιτς και ο Σέρβος εξτρέμ σημάδεψε σωστά για το 3-0. Ένα γκολ σημαντικότατο διότι το κομμάτι της ψυχολογίας είναι αυτό που «καίει» τον Σέρβο. Όταν είναι καλά σε αυτόν τον τομέα, μπορεί να δώσει πολλά. Το μόνο που άλλαξε ως το τέλος ήταν η δεύτερη ευκαιρία του Μήτρογλου, σε σουτ μέσα από την περιοχή στο 90’+1, αλλά ξανά ο Τζολάκης διατήρησε την εστία του αλώβητη.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Παπασταθόπουλος (79′ Παπαδόπουλος), Σεμέδο (65′ Ο. Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Κούντε), Μ. Καμαρά (46′ Αγκ. Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (79′ Τσούμιτς), Μασούρας (46′ Χασάν), Ελ Αραμπί (65′ Βρουσάι).

Άρης: Ντένις (46′ Κουέστα), Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Μπεναλουάν (82′ Ασλανίδης), Σάκιτς (89′ Σάλιαρης), Σάσα (69′ Γκανέα), Ματίγια (55′ Τζέγκο), Μπρούνο Γκάμα (55′ Μπρούνο), Ματέο Γκαρσία (69′ Χαΐροβιτς), Μπερτόγλιο (55′ Μήτρογλου), Μαντσίνι (69′ Μάνος).