Κρατάει τους 3 βαθμούς

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 2 στα 2 με το “επαγγελματικό 0-1” κόντρα στη Λαμία στο ..ουδέτερο του Περιστερίου.   Σκόρερ, ο Φορτούνης, από τα 11 βήματα σε πέναλτι που  κέρδισε ο Πάρντο. Κουρασμένοι φάνηκαν οι Πρωταθλητές,που δέχτηκαν ευκαιρίες από τους νεοφώτιστους, δείχνοντας και πάλι κάποιες αμυντικές αδυναμίες.

Ο Χάσι παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 και τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, ενώ από δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Ομάρ-Ρέτσος-Ρομαό-Μίλιτς. Με Ζιλέ-Οτζίτζα στη μεσαία γραμμή και μπροστά του τον Φορτούνη . Ο Μάριν βρέθηκε αριστερά ,ο Πάρντο δεξιά και ο Μπεν μοναδικός προωθημένος.
Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να παίζει κυρίως από τα άκρα και δεξιά έχοντας τον Πάρντο και τον Ομάρ να βγαίνει σε βοήθειες.
Κάπως έτσι πήγε να βγει η πάσα από τον Οτζίτζα για τον Κολομβιανό, αλλά ο Παπαδόπουλος «διάβασε» τη φάση και έσωσε την κατάσταση στο 4ο λεπτό
Ένα λεπτό μετά, η Λαμία είχε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μπλάζιτς έβγαλε κάθετη για τον Πίτι που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού ,πλάσαρε τον Καπίνο που όμως έδιωξε με τα πόδια.
Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας αλλά στο 15 ,η Λαμία έχασε ευκαιρία για το 1-0. Με τον Βασιλαντωνόπουλο να κάνει σέντρα από δεξιά ,ο Ακόστα δεν μπόρεσε να πιάσει τη μπάλα που έφτασε στον Μπλάζιτς το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Καπίνο.
Με τον χώρο του κέντρου να έχει βαφτεί «ερυθρόλευκος», αλλά να παίζει μονοδιάστατα από τα δεξιά, το γκολ φαινόταν να είναι θέμα χρόνου. Και αυτό έγινε στο 28ο λεπτό . Όταν η μπάλα έφτασε στον Πάρντο μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να γυρίσει με κίνηση πίβοτ, ανατράπηκε από τον αντίπαλο του και ο ρέφερι έδωσε πέναλτι .
Με τον Φορτούνη να εκτελεί εύστοχα για το 0-1, στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο.
Η ροή του ματς δεν άλλαξε , με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας, αλλά τη Λαμία να είναι επικίνδυνη σε αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές πήγε να γίνει το 1-1.
Στο 35, από πλάγιο που εκτελέστηκε, ο Βούα έπιασε κεφαλιά που πήρε παράξενη τροχιά προς τα πίσω, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και χτύπησε στη ρίζα του δοκαριού και τον Οτζίτζα να διώχνει.
Το ημίχρονο έληξε στο 0-1, με τον Ολυμπιακό να ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Οτζίτζα που πλαγιοκόπησε δεξιά , έπεσε κάτω από μαρκάρισμα αντιπάλου αλλά ο Κατσικογιάννης ,κακώς δεν έδωσε πέναλτι.
Στην επανάληψη, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 58ο λεπτό για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να κάνει κλασική ευκαιρία . Με τον Πάρντο να υποδέχεται τη μπάλα από κάθετη του Ζιλέ, να κάνει σουτ που πέρασε παράλληλα από συμπαίκτες και αντιπάλους, φτάνοντας στον Μάριν που δεν μπόρεσε να σκοράρει σχεδόν σε κενό τέρμα.
Ο φιλότιμος Μπεν, που πάλευε με όλη την άμυνα της Λαμίας, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, έδωσε τη θέση του στον Καρίμ στο 64 και τρία λεπτά παραλίγο να σκοράρει.
Ηταν ο Φορτούνης που έβγαλε ωραία κάθετη για τον Ιρανό που πρόλαβε τον Παπαδόπουλο σκάβοντας τη μπάλα ,αλλά ο Ασίγκμπα πρόλαβε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
Στο 70, ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες ,όταν ο Μίλιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, για τρικλοποδιά στον Βάντερσον που ξεχυνόταν προς την περιοχή, αλλά ελέγχεται αν ακούμπησε καν τον Βραζιλιάνο της Λαμίας και πρώην παίκτη της Κ20 του Ολυμπιακού.
Ο Χάσι έβαλε τον Φιγκέιρας αντί του Μάριν στο 73, ενώ λίγο αργότερα πέρασε και τον Σεμπά θέλοντας να «κλειδώσει» το κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας.
Οσο και αν ήθελε η γηπεδούχος να πιέσει ,η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε προβλήματα και κάπως έτσι το παιχνίδι έληξε στο 0-1.