Κόκκινη μαγεία!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ένας εντυπωσιακός κατά διαστήματα Ολυμπιακός την εκτός έδρας αναμέτρησή του κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, επικρατώντας με 93-63 για την 22η αγωνιστική της Basket League. Κόκκινη μαγεία!

• O MVP: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σε ένα ακόμα ματς εξαιρετικός με 16 πόντους, με 7/9 σουτ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός πήρε 28 πόντους από τα 18 λάθη που έκαναν οι Πατρινοί. Εξαιρετική συγκομιδή!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ορλάντο Κόουλμαν. Σε «ρηχά» νερά ο Αμερικανός φόργουορντ, με μόλις 5 πόντους και 2/8 σουτ.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν άνετα από την Πάτρα, με 50% στο τρίποντο και 13/26 σουτ.

«Κόκκινη» κυριαρχία

Με ξεκάθαρη επιδίωξη να επιβάλλει από πολύ νωρίς τους δικούς του κανόνες στο παρκέ μπήκε ο Ολυμπιακός στη αναμέτρηση , μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Καθώς με την πιεστική τους άμυνα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έπιασαν από τον λαιμό τους γηπεδούχους και δεν τους επέτρεπαν να βρουν διόδους προς το καλάθι. Ακόμα, Μήτρου-Λονγκ και Γουίλιαμς-Γκος οργάνωναν με μαεστρία! Οι εξαιρετικές συνεργασίες συνεχόμενες, ενώ ο Κάνααν ήταν αρκετά εύστοχος από την περιφέρεια. Ειδικότερα, είχε συμπαραστάτες τους Μήτρου-Λονγκ και Παπανικολάου. Έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 28-9!

Ξαφνικά χαλάρωσε!

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό και στην δεύτερη περίοδο, Η είσοδος των Λαρεντζάκη, Ράιτ προσέδωσε ακόμη μεγαλύτερη εκρηκτικότητα σε επίθεση και άμυνα. Την ίδια στιγμή ο Παπανικολάου ήταν η ήρεμη δύναμη σε άμυνα και επίθεση, κατεβάζοντας ριμπάουντ, ενώ είχε ενεργό συμμετοχή σε πολλές όμορφες συνεργασίες, Μάλιστα από μία όμορφο λόμπα – πάσα του Λαρεντζάκη και καλάθι του Ράιτ στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός εκτόξευσε την διαφορά στους 24 πόντους στο 14′ για το 18-42! Στην συνέχεια ο Απόλλωνας αναθάρρησε και με τρίποντα των Μπλοντίν και Κόουλμαν, αλλά και καλάθια του Πέρκινς ψαλίδισε την διαφορά στους 11 για το 35-46 του πρώτου μέρους.

«Μαγεία» στην Πάτρα

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, αφού αρχικά είδε τους γηπεδούχους με τον Μπράουν να μειώνουν σε 40-48 πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι! Με τους Παπανικολάου, Πίτερς και Κάνααν να είναι «καυτούς» και τον Φαλ να σκεπάζει τα καλάθι, έκλεισε την τρίτη περίοδο με 50-73 και ουσιαστικά έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο. Εκεί όπου οι νταμπλούχοι Ελλάδας βγάζοντας πολλές ωραίε φάσεις με τους Λούντζη, Ράιτ, Μήτρου Λονγκ και Λαρεντζάκη αύξησαν ακόμη περισσότερο την διαφορά για το τελικό 63-93 που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Γιώργου Τανούλη. Κόκκινη μαγεία.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.