Κόκκινη «μαγεία» με υπογραφή ΜακΚίσικ

Ένας Ολυμπιακός που ήταν… στο μυαλό κάτι μαγικό, νίκησε και την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και «κλείδωσε» την τρίτη θέση. Ο Θρύλος κράτησε τους Ισπανούς στους 66 πόντους (σ.σ.: 26 στο δεύτερο), επικράτησε 73-66 κι έστειλε μήνυμα σε όλη την Ευρώπη. Κόκκινη «μαγεία» με υπογραφή ΜακΚίσικ.

Παίζοντας χωρίς Σλούκα και Φαλ, ο Θρύλος είχε να παραθέσει κόντρα στην Μπαρτσελόνα την σούπερ άμυνά του. Αυτή του επέτρεψε να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον εκπληκτικό Σακίλ (20π.), τον Βεζένκοφ να «μιλά» στα κρίσιμα σημεία (13π.) και τον Παπανικολάου να κάνει τεράστια δουλειά στην άμυνα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν το αποτέλεσμα του ματς Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου, καθώς με ήττα των Μαδριλένων τερματίζουν δεύτεροι.

Νευρικότητα και αστοχία

Με τον Ζαν Σαρλ η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, αντί του Φαλ μιας και οι άλλοι τέσσερις ήταν οι γνωστοί. Αν και στα πρώτα δύο λεπτά η άμυνα λειτούργησε καλά -ο Παπανικολάου οδήγησε τον Αμπρίνες σε παράβαση 24”, οι Καταλανοί ξεκίνησαν με 4/4 δίποντα και προηγήθηκαν 10-2 στο 4′. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μόλις ένα καλάθι με τον Λιβιό. Αλλά γενικά η Μπαρτσελόνα σκόραρε δύσκολα, στο φινάλε των επιθέσεών της. Και βρέθηκε στο +8 (4-12) στο 5′. Εκεί, όμως, με δύο σερί τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ μείωσε στο καλάθι (10-12) στο 6′. Ο Αμπρίνες σκόραρε μετά από τρία λεπτά για τους Καταλανούς (10-15), ο Ντόρσεϊ «απάντησε» με γκολ-φάουλ (13-15). Ο Λούντζης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ο Έξουμ σκόραρε (13-17) και το δεκάλεπτο έληξε 13-19. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5/14 σουτ, ενώ η Μπαρτσελόνα 4 επιθετικά ριμπάουντ.

Πρόβλημα στο ριμπάουντ

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει ξανά στο +8 (13-12) και τον Ολυμπιακό να περνά την μπάλα μέσα στη ρακέτα, στον Μάρτιν (4π.), ενώ με τον ΜακΚίσικ μείωσε στους 4 (19-23) στο 13′. Στην επόμενη φάση χρεώθηκε ανύπαρκτο φάουλ ο Πρίντεζης και οι Καταλανοί βρέθηκαν ξανά στο +6 (19-25). Με καλάθι του Λιβιό και βολές του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός μείωσε στους 2 (23-25) στο 14′. Ο ΜακΚίσικ έδωσε επιθετικές λύσεις με 4 σερί πόντους (27-30). Ο Λιβιό με τρίποντο την έφερε στους 2 (30-32), το ίδιο και ο Ντόρσεϊ (33-35) στο 19′. Στο τελευταίο λεπτό ο Κούριτς με ατομική ενέργεια και ο Καλάθης με ένα «τρελό» τρίποντο, μετά το κόψιμο του Βεζένκοφ, διαμόρφωσαν το 33-40 του ημιχρόνου. Η απουσία του Φαλ ήταν αισθητή με την Μπαρτσελόνα να έχει 10 επιθετικά στα πρώτα 20 λεπτά.

Απίθανη άμυνα

Το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου χαρακτηρίζεται από δύο στοιχεία. Την άμυνα του Ολυμπιακού και την έλλειψη καθαρού μυαλού. Μετά το τρίποντο του Γουόκαπ στην αρχή (36-40), δύο άστοχες βολές ο Παπανικολάου και τέσσερις σερί ο Ντόρσεϊ. Αλλά από την άλλη, η ομάδα του Μπαρτζώκα κράτησε την ισπανική ομάδα στους 7 πόντους. Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν και στο +9 (38-47) στο 25′, αλλά ο Θρύλος αντέδρασε. Από την άμυνα ξεκίνησαν όλα. Πίεση σε κάθε μπάλα. Με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 10-0 με Βεζένκοφ (6π) και Μάρτιν (4π), κρατώντας την ομάδα του Γιασικεβίτσιους χωρίς σκορ για 4:34. Με την ισπανική ομάδα να σκοράρει μια βολή με τον Σανλί και τον ΜακΚίσικ να κλείνει το δεκάλεπτο με τρίποντο (51-48) και επί μέρους σκορ 18-8!

Σακίλ «οδοστρωτήρας»

Το σκηνικό της τρίτης περιόδου συνεχίστηκε και στην τέταρτη, στην εκκίνησή της. Ο Ολυμπιακός πάλευε για κάθε μπάλα στην άμυνα. Με τον ΜακΚίσικ να είναι ο παίκτης που έδωσε λύσεις στην επίθεση. Μετά το 0-4 της Μπαρτσελόνα, ο Αμερικανός σκόραρε (53-52), αλλά δεν έβαλε τη βολή. Καλάθι του Πρίντεζη (55-54), ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ (55-56) και η Μπαρτσελόνα στο +3 (55-58), αλλά ο Σακίλ με γκολ-φάουλ (6:09) ισοφάρισε σε 58-58. Αλλά στη συνέχεια αστόχησε σε κάρφωμα, για το να ισοφαρίσει σε 60-60! Το έκανε ο Βεζένκοφ στο 36′ με τον Ολυμπιακό να βγάζει μια ακόμα άμυνα. Στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη, αλλά εξακολουθούσαν να παίζουν «σκυλίσια» άμυνα. Τελικά, ο ΜακΚίσικ το έκανε το κάρφωμα, 2:39 για το φινάλε, φέρνοντας το Θρύλο μπροστά στο σκορ (62-60). Ο Γουόκαπ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (1:36) για το 67-63. Ο Παπανικολάου έκοψε τον Σανλί μετά το επιθετικό ριμπάουντ των Καταλανών και στην επίθεση σκόραρε (1:04) για το 69-63. Μια καλή άμυνα στα 53,7”, αλλά στην επίθεση ο ΜακΚίσικ έχασε την μπάλα. Ο Σανλί με τρίποντο μείωσε σε 69-66 στα 32,6”. Με τον Σακίλ να ευστοχεί σε 4 σερί βολές, ο Ολυμπιακός επικράτησε 73-66. Κόκκινη «μαγεία» με υπογραφή ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να διαβάσετε το στατιστικό του ματς.