Keep Calm and the King is here

Η …Πελατεία ..συνεχίζεται …Ποια ΤΣΣΚΑ και ποια 42.5 εκατομμύρια μπορούν να τα βάλουν με την “Ερυθρόλευκη” ψυχή του Σπανούλη ,του Πρίντεζη, του Μάντζαρη ,του Αγραβάνη, του Παπανικολάου, του Σφαιρόπουλου και όλων των άλλων παιδιών .Ο Ολυμπιακός  νίκησε με 82-78 τους Losers ,τους πελάτες της ΤΣΣΚΑ  και πάει τελικό….

To παιχνίδι είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό ,κάτι που ευνοούσε σε μεγάλο βαθμό τους Ρώσους που προηγήθηκαν με 7-2 , αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε με Πρίντεζη  Σπανούλη  και Παπανικολάου για το 7-9 και τον  Ιτούδη να στήνει παγίδες στο Low Post στον υπαρχηγό.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιρναν τα ριμπάουντ ,αλλά δεν είχαν λύσεις στην επίθεση ,κάτι που έκανε τέλεια η ΤΣΣΚΑ που με ένα σερί 11-0 και τον Τεόντοσιτς σε τρομερή κατάσταση έφερε  το 18-12 για την πρώτη περίοδο.

Οι Πειραιώτες βελτίωσαν την άμυνα τους σε μεγάλο βαθμό ,ο Μάντζαρης άρχισε να βρίσκει ευστοχία απο τα 6.75 και αν ο  Ογκουστιν δεν έπαιρνε ριμπάουντ  τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Με το σκορ στο 30-20, ένα τρίποντο του Πρίντεζη έφερε το 30-23, αλλά η επιστροφή του Τεόντοσιτς και τα λάθη στην επίθεση του Ολυμπιακού εκτόξευσαν τη διαφορά  στο +12 (37-25) ,ο Σέρβος ξανασκόραρε απο τα 6.75 , αλλά δύο τρίποντα απο Μάντζαρη και Αγραβάνη(Buzzer Beater) έφεραν το 40-33 στο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι κοντά αλλά τον Σπανούλη να έχει 4 πόντους,αλλά με βολές και 3 ασιστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο , το ματς άρχισε να “μυρίζει” ντέρμπι.  Ο Μιλουτίνοφ έπαιζε τεράστιο ρόλο στην επίθεση ,κέρδιζε φάουλ από τους ψηλούς και οι Πειραιώτες έμεναν κοντά στο σκορ. Με τρίποντο του Τζάκσον και αφού ο Ολυμπιακός έφτασε στο 48-44, η διαφορά αυξήθηκε στους 7 , και πήγε και στους 9 (55-46) ,έχοντας τον Τεόντοσιτς σε τρομερή κατάσταση.

Με την 3η περίοδο να φτάνει στο τέλος της, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τρόπο να απαντήσει με τη συνήθεια που έγινε λατρεία και αποδείχτηκε τελικά δώρο. Τα τρίποντα. Παπανικολάου και Μάντζαρης μείωσαν στους 6(60-54) ,ενώ όταν και πάλι η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ξεφύγει Μάντζαρης, εκ νέου, και  Αγραβάνης κράτησαν το -4(64-60).

Με τους διαιτητές να κάνουν τα πάντα για να  κρατάνε την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι και να φορτώνουν  τους παίκτες του Ολυμπιακού με φάουλ ,όπως πχ ο Πρίντεζης  φτάσαμε στην τελική ευθεία.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1 με καλάθι του Σπανούλη που άρχισε να μπαίνει στο ματς  και τους Ρώσους άρχισαν να τους πιάνουν …ταχυπαλμίες. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, οι κάμερες εστίαζαν στον Σπανούλη που φάνηκε να ζεσταίνεται και ήταν αυτός που  με Step -back έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά(73-74).

Ο Σπαν έβγλαε ασιστ για τον Μπίρτς για το 73-76, ο Τεόντοσιτς απάντησε με τρίποντο για το 76-76.

Ο Γκρίν που ήταν κακός στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο για το 76-79,ο Τεόντοσιτς είχε μία στις δύο βολές και εν συνεχεία ένα άστοχο τρίποντο. Ο Σπανούλης είχε μία στις δύο βολές για το 77-80 , ο Χίγκινς είχε μία στις δύο χάνοντας την δεύτερη επίτηδες,με τον Γκριν να ευστοχεί σε δύο βολές και τον Θρύλο να πηγαίνει τελικό.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Όγκαστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 12 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1 τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 14 (1 τρ., 7 ρ.), Παπανικολάου 14 (4 τρ., 9 ρ.), Μάντζαρης 12 (4 τρ., 6 ρ.)