ΜΠΑΣΚΕΤ

Κατοστάρισε ο Θρύλος

Την 100η του νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις κατάκτησε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε της Δάφνης στον Άγιο Δημήτριο με 69-62 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ο Θρύλος δεν ήταν καλός στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 14-14, ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και μπήκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και ξέφυγαν με 13 πόντους, η διαφορά χάθηκε με το ματς να γίνεται ντέρμπι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει την 86η συνεχόμενή του νίκη στην Α1 Γυναικών και 100 του σε όλε τις εγχώριες διοργανώσεις. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν η Τζέσικα Τόμας με 23 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Ιβάνα Τίκβιτς με 20 πόντους.

ΑΣΤΟΧΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Τόμας, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Τζόνσον και Τίκβιτς, με την τελευταία να πετυχαίνει το πρώτο δίποντο του παιχνιδιού.

H Σωτηρίου από την γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 3-4, όπως και η Τίκβιτς το 5-6, με την Τόμας να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του Θρύλου για το 7-9. Η Δάφνη πέρασε μπροστά στο σκορ με δύο πόντους όμως η Τίκβιτς ισοφάρισε το παιχνίδι στο 14-14 για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Δάφνη μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα 5-0 σερί αλλά η Τζόνσον μείωσε σε 19-16 και η Τίκβιτς και πάλι πραγματοποίησε το 19-18. Η Σωτηρίου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο και η Τζόνσον έκανε το 21-22 στην αναμέτρηση.

Ένα ακόμα καλάθι της Τίκβιτς έφερε το 21-24, με τις δύο ομάδες πάντως να μην είναι καλές στην επίθεση και να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Η Σταμάτη πέτυχε το τρίποντο για το 24-27, η Τόμας σκόραρε για το 26-29, με τον Ολυμπιακός να περνάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 6 πόντους (27-33).

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ Α1

Ο Θρύλος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στην τρίτη περίοδο και έτρεξε ένα 6-0 για το 27-39 στην αναμέτρηση. Η Τόμας με γκολ φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (29-42), με την Δάφνη να μειώνει με ένα 4-0 και στη συνέχεια να φέρνει το ματς στο 37-45. Και πάλι η Αμερικανίδα γκαρντ του Ολυμπιακού επανέφερε το παιχνίδι στους 10 πόντους (37-47), οι γηπεδούχες πλησίασαν στους 6 όμως η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 42-51 με σουτ από τα 6,75μ. Το δεκάλεπτο έληξε στο 46-51, με τον Θρύλο να έχει ανοίξει το ροτέισον.

Οι «ερυθρόλευκες» πιέστηκαν ιδιαίτερα από τις γηπεδούχες, προηγήθηκαν με έξι πόντους με την Τίκβιτς (48-54), η Σωτηρίου σκόραρε για το 50-56, με εφτά λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Η Δάφνη μείωσε στους δύο πόντους με τις βολές της Τσίντομ, η Τζόνσον πέτυχε δύο βολές για το 54-58, με την Τόμας να κάνει από τα έξι μέτρα το 54-60.

Ο Θρύλος πέρασε με 9 πόντους (54-63), με την Σωτηρίου να σκοράρει ξανά για το 56-65 με 1μιση λεπτό για τη λήξη. Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη παρέμειναν μπροστά και έκλεισαν την αναμέτρηση στο 62-69, κατακτώντας μία ακόμα νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 27-33, 46-51, 62-69

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 16, Σερδαρη, Αλεξανδρή 13, Σουλτάνη , Γούναρη 6 (2), Παγώνη, Τσίκα, Τετένε 4, Σακελλαρίου, Τσίντομ 13, Μπράουν 10 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 23 (8/13 δίπ., 4 ριμπ.), Σταμάτη 3, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 4 (1/1 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 8 (2/2 διπ., 4/4 βολ., 4 ριμπ.), Τίκβιτς 20 (8/11 διπ., 7 ριμπ., 6 κλεψ., 4 κοψ., 3 ασ.), Τζόνσον 9 (3/6 διπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου.