ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ασταμάτητος Θρύλος

Την εξαιρετική και αήττητη πορεία του στη Handball Premier, διεύρυνε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή» που επικράτησε με 28-18 του Διομήδη Άργους στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες πρόσθεσαν μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό τους, έφτασαν στις 16 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα, όντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ολυμπιακός έφτασε όσο εύκολα μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα στην τελική επικράτηση και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με την ΑΕΚ που ακολουθεί την επόμενη Κυριακή (24/2, 17:00) στο ΟΑΚΑ.

Κυριάρχησε από το πρώτο μέρος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, άνοιξε το σκορ στα 30’’ με τον Αραπακόπουλο και με τον ίδιο σκόρερ δυο λεπτά μετά έφτασε στο 2-0. Ο Άγγελος Τσίλης διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί σημειώνοντας το 3-0 στο 3:52, ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, παραβιάστηκε για πρώτη φορά η εστία του Ολυμπιακού, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-1. Ένα λεπτό αργότερα με σκόρερ τον Δημήτρη Τζηρά επανήλθε η διαφορά του +3 με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 4-1. Το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα τρία λεπτά, όταν ο Ρέινα πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα το σκόρερ διευρύνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +4. Ο Διομήδης μείωσε σε 5-2, αλλά με δυο διαδοχικά τέρματα του Δημήτρη Τζηρά διαμορφώθηκε το 7-2 (11:13) για τον Ολυμπιακό που είχε επιβάλει πλήρως το παιχνίδι του. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό και μετά από εντυπωσιακό γκολ του Ρέινα αύξησαν τη διαφορά στα έξι τέρματα για το 8-2 στα μέσα περίπου του ημιχρόνου (13:00). Στα 17’’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 10-3 μετά από τέρματα των Λέμος και Τζηρά, και ενώ είχε προηγηθεί η μείωση του σκορ σε 8-3 από πλευράς Διομήδη. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει προβάδισμα 8 τερμάτων με τον Τζηρά να πετυχαίνει το 11-3 και τον Καραμπουρνιώτη στο 22’ να «γράφει» το 12-4. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το 13-4 με τον Κρητικό (24:00), στη συνέχεια δέχτηκαν ένα 3-0 σερί με το οποίο μείωσε σε 13-7 ο Διομήδης για να ακολουθήσει το γκολ του Άγγελου Τσίλη (29:22) στο 14-7 και να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 14-8 με φάουλ τoυ Χερουβείμ σε νεκρό χρόνο.

Απόλυτος έλεγχος και άνετη νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρσιτς να παίρνει τη θέση του Τσιλιμπάρη και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν δυο διαδοχικά τέρματα μειώνοντας σε 14-10 στο 32’. Στο 3-0 σερί του Διομήδη, από το 14-8, έδωσε τέλος ο Καραμπουρνιώτης που πέτυχε το 15-10 (32:32), ο Πάτρικ Λέμος στο 35:30 σημείωσε το 16-11 και ο Μπούμπαλο στο 36’ το 17-11. Mετά από εξαιρετική «ερυθρόλευκη» συνεργασία, ο Χάλαρης «έγραψε» το 19-12 και στη συνέχεια ο Κόντης σε υποδειγματική αντεπίθεση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 21-13 (45’). Οι Πειραιώτες έφτασαν και σε διψήφια διαφορά με τον Κρητικό να πετυχαίνει το 23-13 (37’) και στα λεπτά που ακολούθησαν συνέχισαν να διατηρούν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 28-18.