«Καθάρισε» τον Πήγασο πριν τη Ζιράτ

Αν και στο πρώτο σετ δεν ήταν όπως έπρεπε, μετά ο Ολυμπιακός έπαιξε σοβαρό. Διότι με «όπλο» το σερβίς και 16 άσσους, δεν μπορούσε να μην πάρει τη νίκη. Έτσι επικράτησε, με ανατροπή, 3-1 σετ του Πήγασου Πολίχνης στο «Μελίνα Μερκούρη». Επομένως παραμένει στην κορυφή της Volley League. Άρα με την καλύτερη, δυνατή ψυχολογία θα πάει στην Άγκυρα την Τετάρτη, για τον «τελικό» της ευρωπαϊκής πρόκρισης. «Καθάρισε» τον Πήγασο πριν τη Ζιράτ.

Πάρα πολλά λάθη…

Αν και ο Ντανιέλ Καστελάνι άλλαξε αρκετά την αρχική του εξάδα, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο μοτίβο του ματς με την Ζάκσα. Ειδικότερα από το σερβίς. Έτσι είχε ήδη δύο άσσους ως το 5-2 με Κουμεντάκη και Ζουπάνι. Αλλά οι άστοχες επιθέσεις του Κουμεντάκη έφεραν το 6-6. Μετά το μπλοκ από τον Τράβιτσα το +2 (8-6), ενώ οι χαμένες επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη οδήγησαν το Θρύλο στο +3 (12-9). Ωστόσο, οι ακραίοι του Ολυμπιακού δεν έδωσαν πόντους. Κατά συνέπεια το ματς ήρθε στα ίσα (13-13), ενώ ο Πήγασος προσπέρασε 16-15 με τον Χέιζελντεν. Όμως στο 18-18 τα λάθη στην υποδοχή και στις επιθέσεις έφεραν την ομάδα της Πολίχνης στο +4 (18-22). Μετά κράτησε τη διαφορά και έκανε το 0-1 με την επίθεση του Αρμενάκη (21-25). Σε ένα σετ που ο Πήγασος πήρε 10 πόντους από λάθη του Θρύλου.

Η… σφραγίδα του Ιντάλγκο

Πράγματι, στις αρχές του δεύτερου σετ το σκηνικό ήταν ίδιο με το φινάλε του πρώτου. Έτσι, ο Πήγασος προηγήθηκε 3-0. Όμως, ο Καστελάνι έριξε στο ματς τον Ιντάλγκο αντί του Χανδρινού. Μια αλλαγή που απέδωσε. Διότι ο Γερμανός τέλειωσε την επίθεση για το 2-5, ενώ με δύο σερί άσσους μείωσε σε 5-6. Στη συνέχεια, τη… σκυτάλη πήρε ο Γκουσταβάο. Μιας και ο Βραζιλιάνος κεντρικός ισοφάρισε 7-7 με μπλοκ. Μετά πήρε δύο διαδοχικούς πόντους με πρώτο χρόνο και μπλοκ (11-8), ενώ με νέο πρώτο χρόνο έκανε το 14-10. Αργότερα, η διαφορά πήγε το +7 (17-10) με το μπλοκ άουτ από τον Ιντάλγκο και +10 με τον άσσο του (22-12). Βέβαια και το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 25-15, με το χαμένο σερβίς του Μίλη, για το 1-1. Καθοριστικός ο Γερμανός ακραίος με 8 πόντους (5/6 επ., 3 άσσοι), σημαντικός ο Γκουσταβάο με 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

Ανατροπή με Ζουπάνι

Αξίζει να σημειωθεί πώς στην αφετηρία του τρίτου σετ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 4-4. Όταν δηλαδή ισοφάρισε ο Ζουπάνι. Για να πάρει ο Ολυμπιακός το προβάδισμα με άσσο του Κουμεντάκη (7-6). Ακολούθως τρεις συνεχόμενοι πόντοι του Ζουπάνι, ο τελευταίος με άσσο για το 10-8. Μετά η διαφορά πήγε στο +3 (12-9) με το μπλοκ άουτ από τον Ιντάλγκο. Αν και φάνηκε ο Θρύλος να έχει τον έλεγχο, οι χαμένες επιθέσεις έφεραν τον Πήγασο μπροστά (13-14). Όμως ο Θρύλος προσπέρασε 16-15 με τον Ιντάλγκο και +2 με τον άσσο του Κουμεντάκη (17-15). Ακολούθως δύο άσσοι από τον Ζουπάνι (21-17 και 23-17) και χαμένη επίθεση του Χέιζελντεν για το 25-18 και το «ερυθρόλευκο» 2-1 σετ. Ο Έλληνας διαγώνιος ήταν κομβικός (7π. με 4/8επ. και 3 άσσους).

«Καθάρισε» τον Πήγασο

Από τη στιγμή που ο Θρύλος γύρισε το ματς, είχε ψυχολογία και ρυθμό. Έτσι μετά το αρχικό 2-3 στο τέταρτο σετ έκανε σερί 7-0 με 2 διαδοχικά μπλοκ του Τράβιτσα και 3 συνεχόμενους ισάριθμους άσσους του Ιντάλγκο (9-3). Επιπλέον, το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα μεγάλωσε κι άλλο (+8, 12-4) με τον άσσο του Βαϊόπουλου. Επίσης, η διαφορά έγινε διψήφια με τον άσσο του Κουμεντάκη (16-6) και έφτασε στο +11 (17-6) με το μπλοκ του Γκουσταβάο. Μετά πήγε στο +12 (22-10) με το μπλοκ άουτ του Ζουπάνι και με το χαμένο σερβίς του Καπετανίδη έκανε το 25-14 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ. «Καθάρισε» τον Πήγασο πριν τη Ζιράτ.

Τα σετ 3-1 σε 1.34: 21-25, 25-15, 25-18, 25-14

• 1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25
  • 2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-15
  • 3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18
  • 4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-14

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 16 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Βαϊόπουλος 9 (7/10 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/17 επ., 4 άσσοι, 58% υπ. – 47% άριστες), Χανδρινός 3 (3/11 επ., 17% υπ.  – 17% άριστες), Ζουπάνι 19 (15/27 επ., 4 άσσοι), Τράβιτσα 5 (5 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. – 32% άριστες), Κομητούδης, Ιντάλγκο 17 (10/17 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 55% άριστες).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 12 (12/32 επ., 26% υπ. – 19% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 35% άριστες), Προύσαλης, Κανέλλος 7 (5/6 επ.,2 άσσοι), Αρμενάκης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 100% άριστες), Χέιζελντεν 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιαμακίδης, Κεσεσίδης 1 (1 μπλοκ), Μίλης 4 (4/6 επ.), Τσαλικιάν.