Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Καθάρισε», όταν σοβαρεύτηκε

Με κορυφαίους τους Λοτζέσκι και Γκριν ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Χαλκίδα της νεοφώτιστης Κύμης με 72-90 και πανηγύρισε την 13η διαδοχική του νίκη στην Basket League.

Την ξέφρενη και αήττητη κούρσα του προς την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου τίτλου συνέχισε απτόητος και στην Χαλκίδα ο Ολυμπαικός.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη στην σύνθεσή τους επιβλήθηκαν της νεοφώτιστης Κύμης με 72-90  πανηγυρίζοντας την 13η διαδοχική τους νίκη στην Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε να επιστρατεύσουν την πιεστική τους άμυνα στο δεύτεορ ημίχρονο, ώστε να αντιταχθούν στον ενθουσιασμό, αλλά και τον εκτελεστικό οίστρο των Μόργκαν και Τσούπκοβιτς, οι οποίοι σχεδόν μόνοι τους κρατούσαν την Κύμη στην διεκδίκηση της νίκης τουλάχιστον μέχρι το 32’.

Ο Ολυμπιακός όμως με κορυφαίους τους Ματ Λοτζέσκι και Έρικ Γκριν επέβαλλε τον δικό του νόμο στο γήπεδο της Χαλκίδας κι έφυγε νικητής

Με .. κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού μπήκε στο παρκέ στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός, ο οποίος με πέντε πόντους του Γιώργου Πρίντεζη και τρεις του Ματ Λοτζέσκι βρέθηκε να προηγείται στο 2’ με 0-8 κι όα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε … περίπατος.

Όμως οι προσδοκίες δεν επαληθεύτηκαν. Οι γηπεδούχοι με τους Μόργκαν και Τσούπκοβιτς να … φορτώνουν με πόντους το «ερυθρόλευκο» καλάθι έγιναν αρκετά ανταγωνιστικοί. Μάλιστα, προσπέρασαν 11-10 και το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει βραχεία κεφαλή ενός πόντου (23-24).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει σκορ από τον Γκριν, τον Αθηναϊου και τον Μάντζαρη, αλλά στην άμυνα δεχόταν συνεχώς πόντους από τους Μόργκαν, Αντεγκμπόγιε, Κουκουλά. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με διαφορά ενός πόντου 45-46 με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να διαμορφώνει το σκορ με ½ βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποφάσισαν να σφίξουν περισσότερο την άμυνά τους. Η καλή αμυντική προσήλωση έδωσε τη δυνατότητα στους πρωταθλητές να αποκτήσουν μία διαφορά 6-8 πόντων, με τον Γιώργο Πρίντεζη να αναλαμβάνει την μερίδα του λέοντος των επιθέσεων.. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-63 με την λήξη της τρίτης περιόδου κι όλα έδεχναν ότι θα ακολουθούσε θρίλερ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αφιονισμένος και με στόχο να «καθαρίσει» την υπόθεση – νίκη. Η παρθενική συμμετοχή του Ντόμινικ Ουότερς στο ελληνικό πρωτάθλημα, έδωσε τη δυνατότητα στον Θρύλο να σφίξει περισσότερο την άμυνά του, να κερδίσει ενέργεια και να γίνει πιο απρόβλεπτος επιθετικά. Την ίδια στιγμή στην άμυνα Μπιρτς και Γιανγκ έστηναν απροσπέλαστο τείχος στους γηπεδούχους, οι οποίοι από ένα σημείο κι έπειτα μπλόκαραν επιθετικά.

Ο Ματ Λοτζέσκι με τρίπονοτ έγραψε το 59-66 δίνοτας το ένσυαμς για την απόκτηση διαφοράς. Ο Μπιρτς με κάρφωμα έγραψε το 59-68 στο 32΄για να ακολουθούσε ένα τρίποντο του Έρικ Γκριν, ώστε το ταμπλό να γράψει 59-71.

Από εκείνο το σημείο κι έπετα ο Ολυμπιακός βρήκε πλήρως τον ρυθμό του και με τον Ματ Λοτζέσκι να «πυροβολεί» έφτασε την διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (68-89) για το τελικό 72-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90.