«Καθαρή» νίκη πριν τη ρεβάνς

Αν και ο Μιτσέλι ξεκούρασε πολλές από τις βασικές παίκτριες της ομάδας του, ενόψει του δεύτερου ματς με την Ντούκλα Λίμπερετς, ο Ολυμπιακός πήρε άλλη μία νίκη. Επικράτησε 3-0 σετ του Αιγάλεω. «Καθαρή» νίκη πριν τη ρεβάνς.

Με το μυαλό στη ρεβάνς

Ήταν ολοφάνερο πώς στο μυαλό του Λορέντζο Μιτσέλι ήταν η ρεβάνς με την Ντούκλα Λίμπερετς. Καθώς ξεκούρασε κόντρα στο Αιγάλεω τις Καράρο, Κούμπουρα και Λαμπρούση. Στο πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά., Με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 5-7. Με τον άσσο της Τσιτσιγιάννη έγινε το 11-10. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 19-19, ενώ η Γουίντερς το 21-19, Δύο διαδοχικά μπλοκ της Χριστοδούλου (23-21), με την Γουίντερς να τελειώνει το σετ.

Βρήκαν ρυθμό

Επιπλέον, στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» είχαν νευρικό ξεκίνημα. Όμως, όταν η Χριστοδούλου με μπλοκ έκανε το 5-4, το σετ μπήκε σε μια σειρά. Προβάδισμα +2 με τον άσσο της Γουίντερς (9-7). Ένα ακόμα μπλοκ της Στέλλας έκανε το σκορ 16-13, ενώ ο πρώτος χρόνος της Γιώτα το 21-18. Η Τσιτσιγιάννη τελείωσε την επίθεση για το 23-19, ενώ η Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο έκανε το 25-20 για το 2-0 σετ.

«Καθαρή» νίκη

Με το σκορ στο 2-0 σετ, το τρίτο ήταν πιο… εύκολο για τις «ερυθρόλευκες». Η Τσιτσιγιάννη έδωσε… αέρα 3 πόντων (8-5) στις «ερυθρόλευκες». Η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στους 4, για το 16-12. Η ομάδα ρόλαρε και με επίθεση πάιπ της Γενιτσαρίδη έγινε το 20-14. Ακόμη ένας άσσος από την Στέλλα Χριστοδούλου για το 22-15, ενώ η Γιώτα με μπλοκ έκανε το 23-15. Έτσι οι κοπέλες του Ολυμπιακού έφτασαν σε ματς μπολ με την νεαρή Ζαφειρίου να τελειώνει τη φάση, το σετ (25-17) και το ματς (3-0 σετ). «Καθαρή» νίκη πριν τη ρεβάνς.

Τα σετ 3-0 σε 1.12: 25-22, 25-20, 25-17.

• 1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-22
  • 2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-20
  • 3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορένζο Μιτσέλι):  Γιώτα 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 40% άριστες), Σάλας 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 13 (11/32 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 7 (1/3 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 61%υπ. – 33% άριστες), Αντωνακάκη, Τοντάι, Γενιτσαρίδη 2 (2/3 επ., 100%υπ.), Ζαφειρίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδου): Βλάχου 1 (1 άσσος), Σάντρκ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντεκανί 10 (9/31 επ., 1 άσσος, 54%υπ. – 25% άριστες), Πιρβ 5 (5/12 επ., 26% υπ. – 19% άριστες), Πετοβάρι 16 (14/32 επ., 2 μπλοκ) / Λύρα (λ, 40 %υπ. – 0 % άριστες), Μάρκου, Γκέκοβιτς,