ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κατάρρευση στο τάι μπρέικ και αποκλεισμός

Ως το 17-17 στο τέταρτο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδειχναν ικανές να κάνουν αυτό που έπρεπε. Να περάσουν στην οκτάδα και να κάνουν το πρώτο φετινό βήμα για έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου, ένα ακόμα τρόπαιο. Για μια ακόμα κούπα από την ομάδα που είναι η πολυνίκης στην ιστορία της διοργάνωσης. Αλλά στο φινάλε του τέταρτου σετ και συνέχεια έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό. Στο πέμπτο σετ κατέρρευσαν. Δεν υπάρχει άλλη λέξη που να περιγράφει ό,τι έγινε. Το σκορ στο τάι μπρέικ από 2-1 για τις «ερυθρόλευκες» έγινε 2-11 και όλα τελείωσαν. Με ήττα 3-2 σετ (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15) αποχαιρέτησαν το Κύπελλο Ελλάδας. Κατάρρευση στο τάι μπρέικ και αποκλεισμός.

Καλές άμυνες και επιθετικότητα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν στο ματς χωρίς καθαρό μυαλό. Με θέματα στην υποδοχή. Έτσι, ο ΠΑΟ προηγήθηκε 7-3 με τον Παρίζι να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Η Εμμανουηλίδου έδωσε λύσεις και με δύο σερί πόντους της, ισοφάρισε σε 8-8. Η Χίπε ανέβασε την απόδοσή της και από το 11-11 το σκορ έφτασε στο 15-12 με την Σάλας. Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟ, αλλά ο Θρύλος βρέθηκε και στο +4 (19-15). Το νέο τάιμ για τις «πράσινες» λειτούργησαν καθώς επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 22-22. Ένα χαμένο σερβίς, ένα «ερυθρόλευκο» μπλοκ και ο άσσος της Χίπε διαμόρφωσαν το 1-0 σετ με 25-22. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση, με Σάλας και Χίπε να έχουν από 6 πόντους.

Χάλασε το μυαλό τους

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού έκαναν πολλά λάθη. Η είσοδος της Χαντάβα ήταν καθοριστική. Οι κοπέλες του Θρύλου είχαν θέματα και στην υποδοχή. Με αποτέλεσμα το 3-4 να γίνει αρχικά 4-7 και μετά 6-10. Πολλά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να μεγαλώνει για τις «πράσινες» (9-15). Ο Παρίζι έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει βασικές παίκτριές του, διότι το σετ έδειχνε χαμένο. Κακή υποδοχή, πρόβλημα πάνω στο φιλέ, χαμένες επιθέσεις και το σετ έληξε 25-17 για το 1-1. Η μεγάλη διαφορά ήταν τα μπλοκ για τις «πράσινες».

«Ερυθρόλευκο» πάθος και προβάδισμα

Κακή εκκίνηση στο τρίτο σετ (0-3), αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Με Χίπε, Σάλας, Εμμανουηλίδου ισοφάρισε και η Γιώτα, με μπλοκ στη Χαντάβα, έκανε το 5-4. Τα σερβίς της Στέλλας Χριστοδούλου έκαναν δουλειά, ο ΠΑΟ είχε θέματα στην υποδοχή και ο Θρύλος κατάφερε να «χτίσε» μια διαφορά (12-7). Το μπλοκ του Ολυμπιακού είχε βελτιωθεί σε σχέση με τα προηγούμενα σετ και η Σάλας έδωσε… αέρα 6 πόντων (16-10). Μίνι σερί 0-4 και το σκορ έγινε 16-14, αλλά η Σάλας με έναν καθοριστικό πόντο έκανε το 17-14. Οι κοπέλες του Παρίζι με καθαρό μυαλό και πάθος κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Η Εμμανουηλίδου και η Κόστα έδωσαν σημαντικούς πόντους και με το μπλοκ της Γιώτα στη Χαντάβα έγινε το 25-20 και το 2-1 στα σετ.

Κακές επιθέσεις και πρόβλημα στο μπλοκ

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις κοπέλες του Ολυμπιακού να μπαίνουν δυναμικά. Ό,τι δεν είχαν κάνει στα τρία πρώτα σετ το έκαναν το τέταρτο. Προηγήθηκαν 5-2 και με το μπλοκ άουτ της Κόστα 8-4. Αυτό το +4 (9-5) με τον πόντο της Χίπε, γύρισε για δύο λόγους. Η Χαντάβα πήγε στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έδειχνε «βραχυκυκλωμένος» και οι «πράσινες» έκαναν σερί 8-0 για να προσπεράσουν 13-9. Η είσοδος της Γενιτσαρίδη έδωσε λύσεις προ στιγμήν (12-14), αλλά η επίθεση του Θρύλου δεν λειτουργούσε. Αντίθετα, το μπλοκ του ΠΑΟ ήταν αποτελεσματικό (12-16). Τάιμ άουτ από τον Παρίζι, η Σάλας ξαναμπήκε στο ματς και μαζί με την Χίπε έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στα ίσα (16-16). Η εμμονή να παίξει η Χριστοδούλου με την Χίπε ήταν καταστροφική. Το μπλοκ του ΠΑΟ ήταν προσαρμοσμένο πάνω στην Γερμανίδα και το σετ πήγε τελικά στον ΠΑΟ με 25-20.

Καταστροφική «ρώσικη… ρουλέτα»

Το τάιμ μπρέικ είναι σετ 15 πόντων. Εκεί πρέπει να μπει δυνατά μια ομάδα. Ο Ολυμπιακός δεν το έκανε. Η Χίπε έδειχνε κουρασμένη. Οι Σάλας και Κόστα ήταν εκτός… κλίματος. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν λύση στο επιθετικό πρόβλημα. Το «πράσινο» μπλοκ έκανε τεράστια ζημιά. Από το 2-1 με την Βραζιλιάνα, οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί 9-0 για να γίνει το σκορ 11-2! Το ματς δεν γύριζε με τίποτα και η ήττα-αποκλεισμός με 3-2 σετ ήρθε με σκορ 6-15. Κατάρρευση στο τάι μπρέικ και αποκλεισμός.

Τα σετ σε 2.04: 25-22 (26′), 17-25 (25′), 25-20 (27′), 20-25 (33′), 6-15 (13′)