«Καταιγίδα» τριπόντων στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μπάγερν με 102-74 στο ΣΕΦ. Σε μια βραδιά που ευστόχησε σε 19 τρίποντα, επίδοση ρεκόρ του στη διοργάνωση. Κυριαρχώντας από την αρχή του ματς, έκανε ένα ακόμη βήμα για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ. Ολοταχώς για το πλεονέκτημα έδρας οι «ερυθρόλευκοι» που φιγουράρουν στην κορυφή της Euroleague, καθώς έφτασαν τις 20 νίκες. «Καταιγίδα» τριπόντων στο ΣΕΦ.

• O MVP: Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 13 πόντους, είχε 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πληθωρική εμφάνιση.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Με 19 εύστοχα τρίποντα και ποσοστό 63,3% δεν θα μπορούσε ο Ολυμπιακός να μην φτάσει στην 20ή του νίκη.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αντρέας Ομπστ. Στο ματς του ΣΕΦ είχε 1/7 τρίποντα και συνολικά 5 πόντους, σε 24:28, αλλά και 2 λάθη.
  • THE POINT: Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο με 10/15 δίποντα, 10/15 τρίποντα και 16 ασίστ για το +20.

Ολοκληρωτικό μπάσκετ στο ΣΕΦ

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 15-0 στο 6′. Αναγκάζοντας την Μπάγερν να ξεκινήσει το ματς με 0/9 σουτ. Ο Βεζένκοφ ήταν διψήφιος ήδη από το 8′ (10π.), ενώ και ο Γουόκαπ (8π) ήταν καταλυτικός. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν σκοράροντας 4 διαδοχικά τρίποντα για το +18 (40-22, 15′). Ο Σλούκας ήταν κεφάτος (10π., 5ασ.) όσο αγωνίστηκε στο ματς, γιατί προφυλάχθηκε στο δεύτερο μέρος. Ο Μπλακ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα των πρώτων 20′ με τη διαφορά στους 20.

Ερυθρόλευκη «καταιγίδα» τριπόντων

Ως το 24′ η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Η διαφορά ανέβηκε και στους 24 (59-35, 21′) με τον Βεζένκοφ. Αλλά στη συνέχεια υπήρξε ένα τρίλεπτο που χάθηκε η συγκέντρωση. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν οι Βαυαροί σερί 11-0 και να μειώσουν σε 66-55. Όμως, στο διάστημα ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η επίθεση λειτούργησε ξανά καλά, για να φτάσει στους 81 πόντους. Το «μελανό» σημείο ήταν οι 30 πόντοι της Μπάγερν (6/8 τρ.) Ωστόσο, λογικό να υπάρξει μια χαλάρωση. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κράτησε την ομάδα του Μονάχου στους 9 πόντους. Έτσι, με τους ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη να σκοράρουν συνεχώς, η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεπέρασε τους 100 πόντους με ρεκόρ τριπόντων. «Καταιγίδα» τριπόντων στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.