Λύγισε στην παράταση!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 86-82 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι “ερυθρόλευκοι” πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους ως το τέλος, όμως το βάθος των “μερένχες” και οι πολλές, ποιοτικές λύσεις που έχουν οι Μαδριλένοι έπαιξαν ρόλο. Συν τοις άλλοις, φάνηκε ξεκάθαρα πώς η απουσία του Πρίντεζη έπαιξε το ρόλο της. Στο φινάλε, όμως, ίσως και ο Μπαρτζώκας να έκανε λάθος εκτίμηση. Κι αυτό διότι ο Σλούκας έδειχνε εξαντλημένος, τον κράτησε στο ματς ως το τέλος και αυτό δεν του βγήκε. Ο Έλληνας γκαρντ έπρεπε να έχει μια βοήθεια και ο Σπανούλης θα μπορούσε να είχε δώσει τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Με το αποτέλεσμα αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 7-7 και είναι εκτός οκτάδας.

Άμυνα και αργό τέμπο
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για αρχική πεντάδα τους Σλούκα, Μακ Κίσικ, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ και Έλις. Το κύριο στοιχείο του Ολυμπιακού ήταν η “αγριάδα” του. Μπήκε στο παρκέ με στόχο να παίξει άμυνα από το πρώτο λεπτό. Να μην αφήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης να επιβάλλει το ρυθμό της. Κυρίως να μην την… πατήσει όπως έγινε στο ματς με την Βαλένθια. Κι αυτό έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” παίζοντας δυνατά στην άμυνα, κατέβασαν πολύ το τέμπο του ματς. Δεν επέτρεψαν στην ισπανική ομάδα να δώσει γρήγορο τέμπο στο ματς. Συν τοις άλλοις, οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες σε αυτό το κομμάτι του ματς. Ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο με 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα, η δε Ρεάλ με 2/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Ο Έλις έβαλε δύσκολα στον Ταβάρες που δεν απείλησε. Με το ματς να είναι άκρως ισορροπημένο και την περίοδο να λήγει ισόπαλη 12-12, με το τελευταίο τρίποντο από τον Παπανικολάου να έρχεται 2:14 για το τέλος της.

Ρεσιτάλ αστοχίας!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο. Ήταν το διάστημα που κατάφερε να χτίσει μια διαφορά. Η είσοδος του Βεζένκοφ ήταν καθοριστικό. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έδωσε πολλές λύσεις, με επτά πόντους. Το σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά ήταν ισορροπημένο (19-19). Η είσοδος του Γκαρούμπα αντίο του Ταβάρες δεν άλλαξε κάτι. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έκαναν τα ίδια λάθη με το ματς κόντρα στην Βαλένθια, ειδικά στο κομμάτι του αμυντικού ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακό με Σπανούλη, Μάρτιν, Χάρισον και Έλις “έτρεξε” ένα σερί 8-0 και έφερε το Θρύλο στο 27-19, 3:47 για το ημίχρονο. Όμως, ο Σπανούλης δεν ήταν σε καλή ημέρα, έκανε δύο λάθη, η ομάδα έχασε το καθαρό της μυαλό, με τη Ρεάλ να απαντά με 11-0 σερί και να προσπερνά (28-27). Ο Βεζένκοφ έδωσε μια λύση με τρίποντο (30-28), για να “απαντήσει” με τον ίδιο τρόπο ο Γιούλ και το ημίχρονο να κλείνει 30-31. Η αστοχία εντυπωσιακή. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 8/20διπ. και 2/11 τριπ., ενώ οι Μαδριλένοι 5/15διπ. και 5/16 τριπ.

Σούπερ δεκάλεπτο, κακό φινάλε!
Οι “ερυθρόλευκοι” μετά από ένα μουδιασμένοι τρίλεπτο όπου η Ρεάλ έκανε σερί 0-6, πάτησαν γκάζι. Έγιναν ακόμα πιο πιεστικοί στην άμυνα. Η παρουσία του Σπανούλη ήταν καταλυτική. Ο αρχηγός βοήθησε πολύ οργανωτικά, ενώ όταν χρειάστηκε πέτυχε και τους πόντους. Την ίδια στιγμή, ο Μακ Κίσικ ήταν άξιος συμπαραστάτης του. Με την ενέργειά του στην άμυνα και τη μαχητικότητά του στην επίθεση έβαλε τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού στον αγώνα. Ο Ταβάρες άρχισε να σκοράρει, αλλά ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό. Με τον Μάρτιν να εκμεταλλεύεται τις ασίστ του V-Span και να σκοράρει. Έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε σερί 21-6 και βρέθηκε στο 51-43, 1:38 για το δεκάλεπτο. Εκεί, όμως, υπήρξε χαλάρωση, δύο σερί τρίποντα της Ρεάλ και το δεκάλεπτο στο +2 (51-49)

“Μάχη” μέχρι τέλους!
Το σερί των Μαδριλένων συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Με νέο τρίποντο του Κάρολ και τους Ταβάρες και Τόμκινς να σκοράρουν, το σερί της Ρεάλ έφτασε στο 2-17 και τον Ολυμπιακό να έχει μόλις δύο πόντους, από τις βολές τους Χάρισον. Ο Μακ Κίσικ, όμως, είναι παίκτης που έχει πάθος και δεν θέλει να παραδίνεται. Το έδειξε και πάλι. Με ατομικές ενέργειες ξαναέβαλε το Θρύλο στο ματς. Με δικό του γκολ φάουλ και τον Σλούκα να τον ακολουθεί, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν πόντους. Επέστρεψαν από το 63-69 με τον Κώστα να πετυχαίνει δύο καθοριστικές βολές και να κάνει το 69-69, 29,7’’ για το τέλος. Η άμυνα βγήκε, η τελευταία επίθεση πήγε στον Ολυμπιακό, ο Μακ Κίσικ δεν την πήρε, την πήρε ο Σλούκας, αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Δεν άντεξε ως το φινάλε
Η κούραση ήταν έντονη, αλλά η επιθυμία για ένα καλό αποτέλεσμα μεγάλη. Ο Ταβάρες και ο Λα Προβίτολα έφεραν τους Μαδριλένους στο +5 (76-71). Όμως ο Μακ Κίσικ κέρδισε ένα φάουλ σε σουτ τριών πόντων και μείωσε στο καλάθι (74-76). Ο Λάσο έβγαλε για λίγο τον Ταβάρες για να πάρει ανάσες. Ένα διάστημα που ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε την απουσία του, έπαιξε πικ εν ρολ με τον Χασάν Μάρτιν πήρε σημαντικούς πόντους. Υπήρξαν αδράνειας στην άμυνα και ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ. Δύο φορές που προηγήθηκε, 77-76 και 81-79, έκανε λάθη. Στο τέλος ο κατάκοπος Σλούκας δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο, ο Λα Προβίτολα έβαλε τις βολές και η Ρεάλ έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, Παράταση: 82-86.