«Κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ και έστειλε μήνυμα

Τεράστια νίκη 3-0 σετ για τον Ολυμπιακό στο Ρέντη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο πρωταθλητής παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο του, αλλά και τον Πέριτς που είχε ίωση, έδειξε χαρακτήρα. Έδειξε πώς είναι εδώ και πώς τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. «Κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ και έστειλε μήνυμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Τεπάν και τον Δαλακούρα να καλύπτει, σε μεγάλο βαθμό, την απουσία του Πέριτς έφτασε σε μια καθαρή νίκη που τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση. Πάντως, προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία μετά το 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Τέπαν έκανε τη διαφορά

Ο Ολυμπιακός κλήθηκε σε αυτό το ματς να αγωνιστεί με μια σημαντική απουσία. Εκτός πλάνων του Αλμπέρτο Τζουλιάνι τέθηκε ο Πέριτς, που ταλαιπωρείται με ίωση. Οι «ερυθρόλευκοι» στην εκκίνηση του πρώτου σετ βασίστηκαν στον Τέπαν. Ο Εσθονός διαγώνιος πήρε πάνω τους αρκετές μπάλες και τις τελείωσε. Με τον Στιβαχτή να μην έχει, πάντως, πολλές εναλλακτική επιλογή για το επιθετικό παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι δύο ομάδες έκαναν από 6 λάθη στο πρώτο σετ, ενώ οι πόντοι από μπλοκ ήταν 2-3. Η επίθεση έκανε τη διαφορά. Με τον εξαιρετικό Τεπάν που έκλεισε το σετ με 11 πόντους και 10/15 επιθέσεις. Χέρι-χέρι στο σκορ ως το 8-8, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά (8-9) και λίγο μετά με +2 (13-15), αλλά και +4 (16-20). Στο 17-21 πήγε ο Τέπαν στο σερβίς. Χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21. Ο Εσθονός έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 24-23, 25-24 και 26-25, για να τελειώσει το σετ με το φιλέ του Μπράουν (27-25) για το 1-0.

Προσήλωση και συγκέντρωση

Το καθαρό μυαλό μέτρησε πολύ. Σε αυτό το σετ ο Ολυμπιακός πήρε 10 πόντους από λάθη αντιπάλου, παραχωρώντας μόλις δύο. Κι αυτό ήταν το «κλειδί» μαζί με την προσφορά του Δαλακούρα που κάλυψε την απουσία του Πέριτς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά το δεύτερο σετ. Με τους πόντους από Μιγιαήλοβιτς και Δαλακούρα προηγήθηκε 5-3. Διατηρώντας αυτό το +2 ως το 7-5 με τον πόντο του Ζουπάνι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 8-8. Εκεί, όμως, με Παγένκ και Τέπαν ο Θρύλος προσπέρασε με 12-9. Ο Τέπαν συνέχισε να δίνει λύσεις (16-12), με τη διαφορά των τεσσάρων πόντων να διατηρείται και να μεγαλώνει 20-15 μετά το άουτ του Μπαρνς. Οι πρωταθλητές διατήρησαν αυτό το +5. Ο Τέπαν πέτυχε το 24-19 και το σερβίς στο φιλέ του Σωτηρίου διαμόρφωσε το τελικό 25-20, για το 2-0 σετ υπέρ του Θρύλου.

Το ήθελε και το έδειξε

Ο πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του. Στο τρίτο σετ που, θεωρητικά, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει την αντεπίθεσή του και να ξαναμπεί στο ματς, ο Ολυμπιακός δεν του άφησε περιθώρια. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Μιγιαήλοβιτς προηγήθηκαν 3-1 και με το άουτ του Ούντρις 6-2. Ο Τέπαν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός (7-4). Παρότι ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο άσσο του ματς με τον Πετρέα και μείωσε σε 7-6, ο Δαλακούρας με δύο πόντους έκανε το 10-7. Ο Θρύλος έλεγξε το ματς, διατηρώντας μια καλή διαφορά (15-11) με το μπλοκ του Τέπαν. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν ως το 17-15 και το 18-16, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0. Με Παγένκ, Τέπαν και το άουτ του Ούντρις για το 22-16. Το μπλοκ από Παγένκ και Τέπαν έδωσε το πρώτο ματς μπολ στους «ερυθρόλευκους» (24-17), για να τελειώσει το σετ και το ματς με τη χαμένη επίθεση του Σωτηρίου (25-17). Κάρφωσε τον ΠΑΟΚ και έστειλε μήνυμα.

Τα σετ 3-0 σε 1.21: 27-25 (30′), 25-20 (26′), 25-17 (25′)

1ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 27-25

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-17

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 0 άσσοι, 8 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 8 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 13 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ – 70% υπ., 44% άριστες), Τέπαν 23 (19/34 επ., 4 μπλοκ), Ζουπάνη 4 (4/6 επ.), Δαλακούρας 9 (7/18 επ., 2 μπλοκ – 60% υπ., 30% άριστες) / Ζήσης (λ. 80% υπ., 30% άριστες), Εφραιμίδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας (λ.).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 7π. (5/7επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 11π. (7/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (2/15επ., 43%υπ., 29%αρ.), Μπαρνς 11 (10/18επ., 1 μπλοκ, 76%υπ., 40%αρ.), Ούντρις 13 (13/40επ.) / Κοκκινάκης (λ. – 75%υπ., 44%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης, Μπουράκης (λ).