ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Κάρφωμα» πρωτιάς επί του πελάτη!

Με κορυφαίους τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον νόμο του στην Κυψέλη, θριαμβεύοντας του αιώνιου πελάτη Παναθηναϊκού με 1-3 και πανηγύρισε την 18η συνεχόμενη νίκη του στην φετινή Α1.

Την αήττητη και ξέφρενη κούρσα του προς την επιστροφή του στην θρόνο του ελληνικού βόλεϊ συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας καταπληκτικά και βγάζοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα ταπείνωσαν τον αιώνιο πελάτη Παναθηναϊκό 1-3 μέσα στην Κυψέλη (22-25, 23-25, 30-28, 25-27)  και τον …κάρφωσαν για τρίτη συνεχόμενη φορά σε όλες τις διοργανώσεις!

Με «μπροστάρη» τον Αγκάμεζ!

Παράλληλα, η «αρμάδα» του Σλόμπονταν Μπόσκαν πέτυχε την 18η διαδοχική της νίκη στην φειτνή Α1, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη πρώτη προνομιούχο θέση της κανονικής περιόδου

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο τάραφλεξ και με πολλές σωστές επιλογές κυρίως στο επιθετικό του κομμάτι πήρε τα ηνία της αναμέτρησης  από τους πρώτους πόντους!

Με ηγέτη τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, που  αντιμετώπιζε για πρώτη φορά ως φιλοξενούμενος την παλιά του ομάδα και σημαντική συνεισφορά από τους Κοκκινάκη, Κόστα, ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25.

Μπήκε στην «εξίσωση» ο Τσούπκοβιτς και 0-2

Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη. Με τον Τσούπκοβιτς να παίρνει καθοριστικούς πόντους ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-13, την ώρα όπου οι «πράσινοι» τα περίμεναν σχεδόν όλα από τους Γκονζάλες και Τσίροβιτς.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 22-22 με τον Μεργκαρέχο, αλλά επίθεση του Κοκκινάκη και λάθος του Γκονζάλες έφεραν τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 22-24, για να το κατακτήσουν οι «ερυθρόλευκοι» με 23-25 χάρη σε άστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη.

Μείωσαν οι «πράσινοι»

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 9-6 με τον Γκονζάλες να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο των επιθέσεων, αλλά ακολούθησε ένα εκπληκτικό 1-7 σερί από τον Ολυμπιακό , που τον έφερε μπροστά με 10-13. Με τους Αγκάμεζ, Κοκκινάκη και Τσούπκοβιτς να ηγούνται επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν ορισμένες ολιγωρίες των παικτών του Μπόσκαν και βρέθηκαν να προηγούνται με 24-22, όμως μία λάθος επίθεση του Μεργκαρέχο, μία εύστοχη επίθεση του Κοκκινάκη και επίθεση του Τσούπκοβιτς έφεραν τον Ολυμπιακό στο 24-24  και στο 25-25 ξανά με όμορφο πόντο του Σέρβου ακραίου!

Από επίθεση του Ρανγκέλ, οι πράσινοι προηγήθηκαν 26-25, για να ισοφαρίσει  σε 26-26 ο Αγκάμεζ

Ο Τσούπκοβιτς με ωραία επίθεση έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό 26-27, με τον διαιτητή Γερόθόδωρο να χαρίζει ένα ανέλπιστο πόντο στον Παναθηναϊ.κό για το 27-27.

Οι Πανταλέων και Γκονζάλες έφεραν μπροστά τους «πράσινους» με 29-28, οι οποίοι μάλιστα κατέκτησαν το σετ με 30-28 μετά από άστοχη επίθεση του Αγκάμεζ.

«Μίλησε» η καρδιά των παικτών του Θρύλου!

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με τους; Τσούπκοβιτς, Αγκάμεζ να παίρνουν καθοριστικούς πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 11-13.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι ορισμένα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και με τον Γκονζάλες να ηγείται επιθετικά προσπέρασαν 16-15 και 17-16

Σε αυτό το σημείο πήρε επάνω του την κατάσταση ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ και με συνεχόμενους πόντους … πόναγε την άμυνα των πρασίνων. Ο Κοκκινάκης ισοφάρισε σε 21-21, οι πράσινοι προηγήθηκαν 23-21, αλλά πόντοι από τους Φράγκο, Κόστα και άουτ επίθεση του Γκονζάλες έφεραν μπροστά τον Ολυμπιακό με 23-24. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τον Γκονζάλες σε 25-24 αλλά ο Τσούπκοβιτς έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό 25-26.

Μία άουτ επίθεση των γηπεδούχων έδωσαν την νίκη στον Αυτοκράτορα Θρύλο με 3-1 σετ! Την τρίτη φετινή με το ίδιο ακριβώς σκορ σε όλες τις διοργανώσεις! Και το πάρτι με το αιώνιο πελάτη συνεχίζεται.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 30-28, 25-27