Και μαθηματικά στους 8 ο Ολυμπιακός 81-73 την Νταρουσάφακα!

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός με 81-73 επί της Νταρουσάφακα και με την νίκη αυτή πήρε και μαθηματικά την πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης!

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό απέναντι στην Νταρουσάφακα που με την σειρά της μέσα στο παρκέ ήθελε να μπλοκάρει τα ατού των ερυθρόλευκων.

Οι πρωταθλητές  στην αρχή κυνηγούσαν το σκορ  και στο 8′ με Τρίποντο του Γκρίν, που ήταν και το πρώτο για τον Ολυμπιακό στο ματς προηγήθηκαν 17-14.  Η Νταρουσάφακα όμως έβρισκε λύσεις στο καλάθι του Ολυμπιακού και με τον Σαβάς και Κλάιμπερν κρατούσαν επαφή με το σκορ.                            Το πρώτο  δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +7 για τον Ολυμπιακό 25-18 με τον Λοτζέσκι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με Γκριν, Λοτζέσκι, Ουότερς, Μπιρτς και Παπαπέτρου  και από την αρχή πήραν τον έλεγχο του ματς και με μεγάλους  πρωταγωνιστές  τους Μπίρτς και  Ουότερς διεύρυναν την διαφορά για τους πρωταθλητές ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 48-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά με το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη στο 22 έκανε το 53-35 κάνοντας το +18. Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι ερυθρόλευκοι καλά διαβασμένοι έκλειναν τους χώρους και δεν έδιναν ανοιχτώ γήπεδο στους Τούρκους. Στο φινάλε με τον  Κλάιμπερν η Νταρουσάφακα  έριξε την διαφορά στους 10 πόντους 66-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους πρωταθλητές αφού με τρείς βολές του Λοτζέσκι  έγινε το 69-56. Στην συνέχεια οι Τούρκοι εκμεταλλευτήκαν τα λάθη και την αστοχία των ερυθρόλευκων με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στο 32 στο -8 με καλάθι του Άντερσον 71-63.

Σπανούλης Πρίντεζης όμως έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση του Ολυμπιακού και με προσωπικούς πόντους κρατούσαν την διαφορά ασφαλείας των 7 πόντων φτάνοντας στην νίκη με 81-73!

Tα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (8ασ), Ουότερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Ουοναμέικρ 23, Κλάιμπερν 20, Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.