Ήττα σοκ της Αταλάντα στο Μπέργκαμο [vid]

Τρίτο σερί ματς για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο ιταλικό πρωτάθλημα χωρίς νίκη. Αυτή τη φορά, όμως, οι «μπεργκαμάσκι» δεν πήραν ούτε έναν πόντο. Διότι έχασαν εντός έδρας, 2-1, από την Κάλιαρι. Ήττα σοκ της Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Ήττα-σοκ της Αταλάντα

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού μετά τα δύο συνεχόμενα 0-0, κόντρα σε Ίντερ (εντός) και Λάτσιο (εκτός), ήθελε να επιστρέψει στις νίκες. Και να κάνει έκανα ακόμα βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα. Μιας θέσης που οδηγεί στο επόμενο UEFA Champions League. Αλλά αυτή τη φορά η ομάδα του Γκασπερίνι είχε θέματα. Είχε πολλά θέματα και υπέστη ήττα σοκ στο Μπέργκαμο. Ηττήθηκε 2-1 από την Κάλιαρι, η οποία με το «διπλό» βγήκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το κόλπο του Ματζάρι έπιασε.

Η Αταλάντα αποδείχθηκε ευάλωτη στις αντεπιθέσεις της Κάλιαρι. Στο 50ό λεπτό ο Περέιρο πέτυχε το 0-1. Οι ισορροπίες άλλαξαν μετά από δύο λεπτά, όταν αποβλήθηκε ο Μούσο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά οι «μπεργκαμάσκι» δεν το παράτησαν Κατάφεραν, μάλιστα, στο 64′ να ισοφαρίσουν με τον Παλομίνο. Αλλά στο 68′ ο Περέιρο σκόραρε για δεύτερο φορά. Νέο προβάδισμα για την Κάλιαρι, το οποίο διατήρησε ως το φινάλε. Με τον Λυκογιάννη βασικό και τον Κουρφαλίδη να μπαίνει στο 89′ και να αγωνίζεται λίγα λεπτά στο «διπλό» στο Μπέργκαμο. Ήττα σοκ της Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Νέο πρόβλημα με Ζαπάτα

Σαν να μην έφτανε η ήττα στον Γκασπερίνι και την Αταλάντα, το ματς έφερε ένα ακόμα πρόβλημα για τους «μπεργκαμάσκι». Κι αυτό έχει να κάνει με τον Ζαπάτα Ο Κολομβιανός επιθετικός έλειπε στα τελευταία ματς λόγω τραυματισμού. Επέστρεψε κόντρα στην Κάλιαρι. Μπήκε στο ματς στο 58′ στη θέση του Μουριέλ. Αλλά είχε εκ νέου ενοχλήσεις και αποχώρησε 14 λεπτά αργότερα, στο 72′. Θυμίζουμε πώς είχε χάσει όλα τα ματς του Ιανουαρίου με μυϊκό τραυματισμό. Η σημερινή του αποχώρηση ίσως να σημαίνει πώς υπέστη κάποια υποτροπή. Αν ισχύει αυτό, είναι αμφίβολος για το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό, στις 17/2.