Τους καθάρισε ο «Φαραώ»!

Ο Αιγύπτιος έλυσε το «γόρδιο δεσμό» που είχε βάλει στους πρωταθλητές η ομάδα της Ριζούπολης.

Με γκολ του Χασάν (65′, 72′) ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα – Δύο δοκάρια ο Ελ Αραμπί (65′, 84′).

Ένα ακόμα τρίποντο για τον Ολυμπιακό, μια ακόμα νίκη και οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ, έχοντας και ματς λιγότερο. Μετά από ένα στείρο, και πάλι, πρώτο ημίχρονο όπου ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, Βέρχουλστ, έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την εστία του αλώβητη, στο δεύτερο 45λεπτο ανέλαβε δράση ο Αχμέντ Χασάν.

Η είσοδος Βαλμπουενά-Χασάν έδωσε επιθετική πνοή στον Ολυμπιακό. Με τον Αιγύπτιο φορ, μετά το «χρυσό» γκολ στον αγώνα με την Μαρσέιγ, να αναλαμβάνει δράση. «Τιμώρησε» δύο φορές την ομάδα του Παράσχου. Δύο φορές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέλγου γκολκίπερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και έδωσε ένα ακόμα τρίποντο στον Θρύλο. Με τον Ελ Αραμπί να έχει και δύο δοκάρια και τον Απόλλωνα να χρωστά πολλά στον τερματοφύλακά του για το γεγονός ότι δέχθηκε μόνο δύο γκολ στο Καραϊσκάκη.

Μια άλλη ενδεκάδα, σταμάτησε στον Βέρχουλστ

Ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε κατά 8/11 την ενδεκάδα του Θρύλου. Μόνο οι Σα, Σισέ και Μπουχαλάκης ήταν στο αρχικό σχήμα, με σχέση με το ματς στο «Ντραγκάο». Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν συνοχή. Φάσεις έβγαζαν, αλλά δεν μπορούσαν να συνδυαστούν σωστά, δεν είχαν «χημεία». Απείλησαν, πάντως, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Βέρχουλστ σταμάτησε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Ολυμπιακού. Είπε… όχι στον Σισέ στο 9′, στον Χασάν στο 34′, στον Μπρούμα στο 36′. Στην άμυνα, πάντως, υπήρξαν στιγμές αδράνειας όπως η φάση του 11′ όπου ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά αμαρκάριστος. Με τον Μαρτίνς να κάνει αναγκαστική αλλαγή στο 40ό λεπτό, με τον Εμβιλά να παίρνει τη θέση του.

Η είσοδος του Βαλμπουενά και η δεινότητα του Χασάν

Διπλή κίνηση από τον Μαρτίνς με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Μέσα ο Βαλμπουενά, μέσα και ο Ελ Αραμπί. Με τον Ολυμπιακό να είναι ακόμα πιο επιθετικός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η πίεση αυξήθηκε. Με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβάζουν στροφές. Ειδικά μετά το 60ό λεπτό, ο Θρύλος είχε ένα δεκαπεντάλεπτο όπου τελείωσε το ματς. Ο Βαλμπουενά έδειξε για μια ακόμα φορά την ποιότητά του. Ήταν αυτός που έφτιαξε τις φάσεις. Είναι ο παίκτης που έχει αυτό το χάρισμα να μοιράζει σωστά την μπάλα, να την δίνει εκεί που πρέπει, την κατάλληλη στιγμή. Όπως έκανε και σήμερα.

Στο 65′ σέντρα και ο Ελ Αραμπί σημάδεψε το δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης, εκτέλεσε το κόρνερ, από το οποίο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Χασάν (1-0). Σε μια φάση που ο Λισγάρας βρέθηκε στο χορτάρι και ο Παπαπέτρου πήγε στο VAR. Όμως, όπως φάνηκε, η πτώση του δεν προκλήθηκε από την διεκδίκηση με τον Αιγύπτιο. Έτσι έγινε το 1-0. Και στο 72′ ο Ελ Αραμπί «έσπασε» την μπάλα στα αριστερά για τον Μασούρα, εκείνος σέντρα και ο «Φαραώ» σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ντρέγκερ (82′ Μπρούνο), Παπαδόπουλος, Σισέ, Βινάγκρε, Πέπε, Μπουχαλάκης (40′ Εμβιλά), Μπρούμα (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (46′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (62′ Μασούρας), Χασάν.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Βιτλής (80′ Λαγός), Κολ (65′ Τομάς), Σλίβκα, Φατιόν (86′ Κραγιόπουλος), Μουνιέ (64′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (80′ Μ. Φερνάντες).