Ήττα πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό

Παιδαριώδη λάθη και ολιγωρίες οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους»« σε οδυνηρή ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 85-82

Τα αμυντικά λάθη και τις … ανορθογραφίες προηγούμενων αναμετρήσεων εμφάνισε στο Μόναχο ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας μία οδυνηρή ήττα από την Μπάγερν με 85-82, η οποία τον έφερε στο 3-6 και αρκετά πίσω στο κυνήγι μιας εκ των οκτώ πρώτων θέσεων της Ευρωλίγκα
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά και με συνεχόμενα λάθη έδωσε τη δυνατότητα στην Μπάγερν να … τρέξει, να βρει ανοχύρωτη την άμυνα και να δώσει ένα φρενήρη ρυθμό. Κάπως έτσι οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-7 στο 7’, παρουσιάζοντας … ασθένειες.
Στην συνέχεια, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Παπανικολάου, Μπόλντγουϊν να … μπαίνουν στην εξίσωση και να προσφέρουν λύσεις στο σκοράρισα άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται με 23-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός και άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Με τους Ρότσεστι και Μιλουτίνοφ να παίρνουν σκορ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 28-25 στο 14’ .
Με τον Σέρβο … γίγαντα να παίρνει … μπροστά ο Θρύλος μείωσε σε 35-33 και άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα Σειρά πήραν οι Σπανούλης και Πρίντεζης. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του «Kill-Bill» ο Ολυμπιακός προσπέρασε 39-40 στο 18’ για να προηγηθεί 39-42 και 41-44 με τον Πρίντεζη για να κλείσει το πρώτο μέρος με βραχεία κεφαλή (43-44).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά. Με τους Μπόλντγουιν, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να αναλαμβάνουν δράση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 49-59 στο 26’ και έδειχνε να περνάει τους δικούς του κανόνες στο παρκέ, για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 55-63.
Με τους Πρίντεζη και Ρούμπιτ να προσφέρουν σημαντικές λύσεις ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα και στο 32’ το σκορ ήταν στα επίπεδα του 60-69.
Με συνεχόμενους πόντους του Μπαρτέλ, οι Βαυαροί μείωσαν σε 65-69 και το παιχνίδι απέκτησε ξανά χαρακτήρα ντέρμπι.
Ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσφερε «ανάσα» προς στιγμήν για το 65-71, αλλά επτά συνεχόμενοι πόντοι από Μονρό και Μπαρτέλ έφεραν την Μπάγερν ξανά μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα με 72- 71.
Ακολούθησε εκνευρισμός και λάθη, που έδωσαν τη δυνατότητα στην Μπάγερν να προηγηθεί 80-75 με τρίποντη «βόμβα» του Λο 1’23’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2