Θρύλε μόνο εσύ!

Τεράστια σε αξία νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 72-59 πέτυχε στο ΣΕΦ ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός παρουσιάζοντας απίστευτα ψυχικά αποθέματα

Ναι ρε Θρύλε! Με εμφάνιση και ψυχή αντάξια της τεράστιας ιστορίας και δυναμικής του ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός ταπείνωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 72-59 στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός παρά τα πολλά με συσσωρευμένα αγωνιστικά του προβλήματα (σ.σ. απουσίαζαν οι τραυματίες Σπανούλης, Πρίντεζης, Ρότσεστι και Χαραλαμπόπουλος) μπήκε στο παρκέ του ΣΕΦ με περίσσιο πάθος, συγκέντρωση, αλλά και αποφασιστικότητα. Στοιχεία, τα οποία τον οδήγησαν σε μία τεράστια σε αξία νίκη!

Με «όπλο» την πολύ αποτελεσματική τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι έφεραν από τα πρώτα λεπτά την αναμέτρηση στα δικά τους μέτρα, αναγκάζοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης σε πολλά λάθη. Επιθετικά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχναν να έχουν καθαρό μυαλό και σκέψη και με τους  Παπανικολάου, Μπόλντγουϊν να οδηγούν στο σκοράρισμα βρέθηκαν να έχουν αποκτήσει προβάδισμα δέκα πόντων στο 9’ για το 20-10, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-15.

Η ΤΣΣΚΑ με τους Χίλιαρντ και Κουφό μείωσαν σε 22-19, για να ακολουθήσουν όμορφα καλάθια του Ρούμπιτ και Έλις για το 26-22 στο 14’.

Προϊόντος του χρόνου και με δεδομένο το πολύ μικρό ροτέισον από πλευράς γηπεδούχων η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε ρυθμό και προσπέρασε 27-30 στο 17’ με τους Κουφό και Τζέιμς να αναλαμβάνουν δράση.

Ο Ολυμπιακός με τους Πολ και Ρούμπιτ να σκοράρουν μείωσε σε 33-34, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ηγέτη έναν εκπληκτικό Κώστα Παπανικολάου σε επίθεση και άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι»« έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και με όπλο την σιδερένια τους θέληση και τη υπεροπλία τους στα ριμπάουντ ανέλαβαν τον ρόλο του πρωταγωνιστή.

Οι εκπληκτικές άμυνες που έβγαζαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε συνδυασμό με το ασίγαστο πάθος τους, τους όπλιζαν με όλο και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση δημιουργώντας προβληματισμό στην αντίπαλη πλευρά.

Με τους Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Πολ να … ματώνουν το ρώσικο καλάθι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-36 στο 27’ για να κλείσουν την μαγική τρίτη περίοδο με εκπληκτικό τρίποντο του Πολ για το 54-38, το οποίο μεταφράζεται σ’ ένα εκπληκτικό 21-4 επί μέρους σκορ δεκαλέπτου!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και την τέταρτη περίοδο από το σημείο όπου τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο και με τρομερό κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου απέκτησε «αέρα» 18 πόντων για το 56-38.

Η ΤΣΣΚΑ με τους Μπολμπόι και Τζέιμς μείωσε σε 56-42, όμως δύο εύστοχες βολές του Νίκολα Μιλουτίνοφ από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Σέρβος σέντερ των «ερυθρόλευκων» κι ένα λέι απ του Βεζένκοφ έφεραν εκ νέου τη διαφορά στο +18 για τον Ολυμπιακό για το 60-42.

Καλάθι του Μπόλντγουϊν έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για το 62-42 στο 33’

Ο Μπέικερ μείωσε με τρίποντο σε 62-45, για να ακολουθήσει  «βόμβα» τριών πόντων από τον «Air Pap» για το 65-45.

Ακολούθησε ένα αναπάντητο 0-8 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχα με 65-53 με έξι πόντους του Τζέιμς και κάρφωμα του Σαντ Ρος στο 36’ 16’’.Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και την κόπωση, απόρροια της λειψανδρίας του Ολυμπιακού μείωσαν με τρίποντο του Κουρμπάνοφ ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-11 για το 65-56.

Ακολούθησε όμως ένα … μεγάλο τρίποντο – ανάσα από τον Αντώνη Κόνιαρη για το 68-56.

Οι Ρώσοι με τρίποντο του Τζέιμς μείωσαν σε 68-59 στο 39’, όμως δύο ελεύθερος βολές του Κόνιαρη και όμορφο καλάθι του Ρούμπιτ έδωσαν ασφαλές προβάδισμα 13 πόντων στον Ολυμαπικό για το 72-59 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59