ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ήττα και αποκλεισμός στο Κύπελλο

Οι υπερβάσεις είναι αναγκαίες όταν αντιμετωπίζεις εκτός έδρας τον «αιώνιο» αντίπαλο. Ειδικά σε νοκ άουτ ματς. Αλλά οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν τις έκαναν σήμερα στο κλειστό της Λεωφόρο. Με χαμηλά ποσοστά σε βολές και τρίποντα δεν ήταν δυνατό να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση. Έτσι έχασαν 65-61 από τον Παναθηναϊκό και είπαν.. αντίο στα ημιτελικά. Ήττα και αποκλεισμός στο Κύπελλο.

• Η MVP: Τζίλιαν Αλέιν. Η σέντερ του ΠΑΟ έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό με 12π., 18ρ., 3ασ., 1κλ. και 2 κοψ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι 7 χαμένες βολές για τις «ερυθρόλευκες» σε 2ο και 4ο δεκάλεπτο, με συνολικό ποσοστό 69,6%!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μπρουκ Γουίλιαμς. Η Αμερικανίδα γκαρντ πέτυχε μόλις 5 πόντους, με 1/5 σουτ, στα 18:51 που έπαιξε.
  • THE POINT: Η πίεση των «πράσινων» στην Νικολοπούλου απέδωσε, καθώς είχε μεν 9 ασίστ, αλλά και 8 λάθη

Ζήτημα άμυνας

Σούπερ εκκίνηση στο ντέρμπι για τις «ερυθρόλευκες». Καθώς βρέθηκαν μπροστά με 8-0 (4′), ενώ η Βίτολα είχε 4 πόντους. Επίσης χρειάστηκαν 4:37 για να πετύχει ο ΠΑΟ το πρώτο του καλάθι (3-8). Αν και οι «πράσινες» μείωσαν σε 7-10 με το τρίποντο της Παυλοπούλου (6′), ο Θρύλος βρέθηκε ξανά στο +7 (7-14) με την Βίτολα (8′). Βέβαια, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματική με τον ΠΑΟ να έχει 1/12 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Το αποτέλεσμα ήταν να κλείσει η περίοδος με +5 (19-14) για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας.

Έλλειψη συγκέντρωσης

Αλλά με ένα γρήγορο 5-0 το σκορ έγινε 19-19. Όμως τη… σκυτάλη πήρε η Χριστινάκη που έδωσε λύσεις για το 21-23 (13′). Επίσης ξανά στο +5 (22-27) με την Τόμπιν (16′) και τον Ολυμπιακό να έχει 10 ασίστ. Ακολούθως, η Σπυριδοπούλου σταμάτησε το μίνι σερί του ΠΑΟ για το 26-30 (17′) με τρίποντο. Ωστόσο με ένα εκπρόθεσμο καλάθι και φάουλ της Τσβίτκοβιτς, το σκορ έγινε 31-31 (18′). Οι χαμένες βολές ήταν πρόβλημα (3/6). Όπως και η περιφερειακή άμυνα του Θρύλου για το 36-33 (19′), με τις «πράσινες» να έχουν 5/9 τρίποντα. Η Γουίλιαμς με καλάθι σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 38-35.

Οι λεπτομέρειες…

Με 5 πόντους της Βίτολα και ένα καλάθι της Τόμπιν, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 7-2. Για να περάσει μπροστά με 42-40 (23′). Το ματς ήταν για γερά νεύρα, με αρκετές ισοπαλίες ως το 46-46 (28′). Ωστόσο οι «πράσινες» με το δίποντο της Σωτηρίου πήγαν στο +3 (50-47, 29′). Ακολούθως η Γουίλιαμς με 2/2 βολές μείωσε σε 50-49. Αλλά στα 2,2” οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το χειρότερο. Ούτε σωστή άμυνα έπαιξαν, ούτε απέφυγαν το καλάθι. Αντίθετα με γκολ-φάουλ της Τσβίτκοβιτς έγινε το σκορ 53-49. Εξάλλου ένα ακόμα δεκάλεπτο που οι δεύτερες επιθέσεις του ΠΑΟ μέτρησαν.

Ήττα και αποκλεισμός

Η νευρικότητα στις τάξεις των παικτριών του Ολυμπιακού ήταν έκδηλη. Έμειναν χωρίς σκορ για 3:42, στην αφετηρία της τελευταίας περιόδου. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έκανε μίνι σερί 4-0 για το 57-49 (33′). Μετά σκόραρε η Σπυριδοπούλου με 1/2 βολές (57-50), ενώ το πρώτο καλάθι ήρθε από την Χριστινάκη, 5:18 πριν το φινάλε του ματς (57-52)! Στη συνέχεια, η ίδια με έμμεσο τρίποντο έκανε το 59-55 και με 1/2 βολές το 59-56 (36′).

Ύστερα με 2/2 βολές το 59-58 (38′), ενώ η Νικολοπούλου στα 1:09 έβαλε το Θρύλο μπροστά με 60-59. Όμως η Τζόουνς «απάντησε» (61-60, 51,9”). Η Γουίλιαμς αστόχησε στα 34” και η Τζόουνς με 2/2 βολές έκανε το 63-60 (13,5”). Χαμένο τρίποντο της Νικολοπούλου (10”) και 1/2 βολές της Σωτηρίου (5,9”) και μετά της Χριστινάκη (4.9”) για το 64-61. Τελικά η Τζόουνς με 1/2 βολές (3,2”) διαμόρφωσε το τελικό 65-61. Ήττα και αποκλεισμός στο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.