Ήττα από λεπτομέρειες και διαιτησία

Το άγχος και κάποιες λάθος αποφάσεις των διαιτητών σε κρίσιμα σημεία  οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ήττα με 2-3 από τον ΠΑΟΚ. Μπορεί την ανατροπή όμως την Πέμτπη στην Πυλαία.

Το βόλεϊ είναι ένα άθλημα το οποίο σε αρκετές περιπτώσεις κρίνεται στις λεπτομέρειες, αλλά και στις αποφάσεις των διαιτητών.. Πόσο μάλλον, από την στιγμή, όπου αναφερόμαστε σε τελικούς πλέι – οφ που κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ από τον ΠΑΟΚ στον τρίτο τελιιό του «Μελίνα Μερκούρη» (25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15).

Πιο τρανό παράδειγμα η τελευταία φάση, που έκρινε το παιχνίδι στο 13-14 του τάι μπρέικ όταν μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων οι διαιτητές «είδαν» τον Φράγκο να κάνει φιλέ και χάρισαν τον πόντο και την νίκη στον «Δικέφαλο» του Βορρά για το 13-15

Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε από κάποια δικά του λάθη, αλλά κυρίως την εχθρική διαιτησία, η οποία με ιδιαίτερη ευκολία … χρέωνε  με παραβάσεις τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ (σ.σ. ο Κολομβιανός διαγώνιος σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις τιμωρήθηκε με την συγκεκριμένη παράβαση), χαρίζοντας εύκολους πόντους στον ΠΑΟΚ, αλλά και σε ορισμένες άλλες καίριες περιπτώσεις έδινε με ευκολία πόντους στους φιλοξενούμενους.

Τώρα πλέον, ο Ολυμπιακός καλείται να βρει την ψυχική δύναμη και να ανταπεξέλθει. Να δείξει χαρακτήρα και αρχικά να φτάσει στην ισοφάριση στον τέταρτο τελικό της Πυλαίας την ερχόμενη Πέμπτη.

Καλύτερη ομάδα είναι, περισσότερες και ποιοτικότερες επιλογές διαθέτει, οπότε είναι στο χέρι του να ξαναγυρίσει τη σειρά στο Ρέντη

Οι κεντρικοί Kόστα και Νταφ «έγραψαν» το 1-0

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά 6-9. χάρη σε καθοριστικούς πόντους του Σαφράνοβιτς, την στιγμή, όπου ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από τους κεντρικούς του Νταφ και Κόστα, οι οποίοι συνεργάζονταν άψογα με τον πασαδόρο Κώστα Στιβαχτή.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια άρχισε να βρίσκει ρυθμό και στην επίθεση με τους Αγκάμεζ., Τσούπκοβιτς και Κοκκινάκη να μπαίνουν στην εξίσωση έκλεισε το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 16-15.

Με το μπλοκ να λειτουργεί άψογα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του στο σερβίς προκαλώψντας .. ρήγματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ! Έτσι, με πόντο του Αγκάμεζ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 20-16, για να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-20, με  επίθεση του Μενέλου Κοκκινάκη ,μέσα σε αποθέωση!

Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ στις .. λεπτομέρειες

Στο δεύτερο σετ έγινε πού μεγάλη μάχη.

Με το μπλοκ να λειτουργεί άψογα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 χάρη σε μονό μπλοκ του Κονσταντίν Τσούπκοβιτς και το «Μελίνα Μερκούρη» πήρε φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με άσους του Τακουρίδη ισοφάρισαν σε 4-4, για να ακολουθήσει μάχη πόντο με πόντο.

Ο ΠΑΟΚ δυσκόλεψε την «ερυθρόλευκη» υποδοχή, προηγούμενος με 9-11, αλλά ο Ολυμπαικός με τους Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς και τον Κοκκινάκη να ηγούντια στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω. Η είσοδος του Πέτροβιτς στην θέση του πασαδόρου έδωσε ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί στον πρώτο χρόνο και με δύο διαδοχικούς άσους του Σαφράνοβιτς προηγήθηκαν 18-19.

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πίεσε πολύ στο σερβίς με τον Αγκάμεζ και τον Νταφ να τελειώνει την επίθεση έφτασε στο 22-20. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν στο πρόσωπο του Στάροβιτς τον παίκτη που ανέλαβε να τους δώσει καθοριστικούς πόντους και προηγήθηκαν 23-24, για να ισοφαρίσουν τα σετ με 23-25 χάρη σε επίθεση του Τακουρίδη.

Με Ντάντε-Σαφράνοβιτς 1-2 ο ΠΑΟΚ

Στο τρίτο σετ έγινε παιχνίδι πολύ υψηλού επιπέδου. Ο ΠΑΟΚ με τους Σαφράνοβιτς –Στάροβιτς προηγήθηκε 4-5, για να απαντήσει ο Θρύλος με συνεχόμενους πόντους των Κοκκινάκη, Αγκάμεζ και να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 8-7 βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες.

Με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς να παίρνουν τα ηνία επιθετικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-12 για να απαντήσει ο «Δικέφαλος» του Βορρά με πόντους του Ντάντε, που μπήκε στην … εξίσωση  για το 13-15, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το άγχος των παικτώ του Σλόμπονταν Μπόσκαν και με πόντο του Σαφράνοβιτς να προηγούνται 14-17.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς να παίρνουν διαδοχικούς πόντους, μείωσαν σε 19-20 με εξαιρετικό πλασέ του Σέρβου ακραίου, αλλά τελικά το σετ το πήρε ο ΠΑΟΚ με 22-25, χάρη στο πολύ καλό του μπλοκ, τον εκνευρισμό των παικτών του Μπόσκαν, αλλά και το πολύ δύσκολο σερβίς του Ντάντε.

Εύκολη ισοφάριση για τον Θρύλο

Στο τέταρτο σετ μετά το αρχικό 4-4 ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό με τους Νταφ , Ακάμεζ και Τσούπκοβιτς για να προηγηθεί 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση του Σέρβου ακραίου. Οι παίκτες του Μπόσκαν είχαν βρει ρυθμό και με τον Αγκάμεζ να οδηγεί στο σκοράρισμα προηγήθηκαν 11-8, για να φτάσουν στο 14-9 με άσο του Φράγκου και λάθος των φιλοξενούμενων.

Με νέο άσο του Φράγκου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 15-9 βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση. Με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς να παίρνουν κρίσμους πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-16, για να μειώει ο ΠΑΟΚ με τον Σωτηρίου σε 22-19

Με εκπληκτικό πόντο του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-20, για να φθάσει στην ισοφάριση σε 2-2 με 25-20 , χάρη σε καρφί του Άθος Κόστα.

Το video replay έδειξε… φιλέ του Φράγκου

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με τον Ντάντε να παίρνει καθοριστικούς πόντους προηγήθηκε 5-8 και 6-10.

Ο Ολυμπιακός όμως έδειξε ψυχή και σφυγμό και με τους Αγκάμεζ και Φράγο να παίνρουν κρίσιμους πόντους μείωσε σε 10-12. Οι φιλοξενούμεοι με τον Ντάντε έφτασαν στο 11-14, για να έρθει ο Αγκάμεζ και με δύο προσπωικούς πόντους να μειώσει σε 13-14.

Το τελικό 13-15 κρίθηκε στο Video – replay , με τους διαιτητές να υποδεικνύουν φιλέ του Φράγκου σε άουτ επίθεση του Τακουρίδη.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15.