Ισπανική υποχώρηση για τον Ολυμπιακό

«Διπρόσωπος» σε ένα ακόμα φετινό ματς ο Ολυμπιακός. Καθώς ό,τι έκανε σωστά στο πρώτο ημίχρονο, το ακριβώς αντίθετο συνέβη στο δεύτερο. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» από τους 33 πόντους που δέχθηκαν στο πρώτο μισό, στο δεύτερο «έφαγαν» 47. Το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθούν με 80-69 στη Βιτόρια. Επιπλέον, είναι στο 0-2 με την Μπασκόνια φέτος. Αλλά και στο 0-6 με τις ομάδες από τη χώρα της Ιβηρικής. Ισπανική υποχώρηση για τον Ολυμπιακό.

• Ο MVP: Τσίμα Μονέκε. Έκανε ζημιά, καθώς πέτυχε 10 από τους 13 πόντους του στο β’ ημίχρονο με 5/6 σουτ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 17 λάθη στη Βιτόρια και αυτό το στοιχείο καθόρισε σε μεγάλο βαθμό το ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τόμας Γουόκαπ. «Σκιά» του εαυτού του με 3 λάθη και 4 φάουλ στα μόλις 13:02 που αγωνίστηκε.
  • THE POINT: Η Μπασκόνια είχε σχεδόν τα μισά λάθη από τον Ολυμπιακό (9 με 17), 14 τρίποντα και 10-4 κλεψίματα.

«Καυτός» Κάνααν

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό, βάσει ρυθμού, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Διότι στα πρώτα 4′ οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με τρίποντα (6-6). Ειδικότερα ο Θρύλος χρειάστηκε πάνω από 2′ για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ωστόσο με τον Τσιόζα (3ασ. και 2 κλ.) και τον Ντίεθ (2/3τρ.) η Μπασκόνια βρέθηκε στο 14-9 (7′). Νωρίτερα, 4:28 πριν το φινάλε της περιόδου, ο Γουόκαπ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ. Αλλά ο επιθετικός «οίστρος» του Κάνααν έκανε τη διαφορά. Ο Αμερικανός πέτυχε 4/4 τρίποντα (12π.) στο δεκάλεπτο, τα τρία διαδοχικά. Έτσι, με σερί 8-0 οι «ερυθρόλευκοι» το έκλεισαν με προβάδισμα τριών πόντων.

Τα λάθη κοστίζουν!

Επιπλέον, με τον Πετρούσεφ να δίνει λύσεις στην επίθεση, το σερί του Ολυμπιακού έφτασε το 12-0 (14-21, 12′). Επιπρόσθετα, η Μπασκόνια έμεινε πάνω από 5 λεπτά χωρίς σκορ. Όμως ό,τι έχτισε ως εκείνο το σημείο ο Θρύλος, το «γκρέμισε» ως το 15′. Διότι οι Βάσκοι έκανε 11-0 με τον Χάουαρντ (9π.) για το 25-21. Επίσης, καταλυτική εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους» και από τον Μιλουτίνοφ (6π., 6ρ., 1ασ., 1κοψ.). Καθώς μαζί με τον Πετρούσεφ (8π., 3ρ., 1ασ.) συνέβαλαν ώστε το 31-24 (16′) με το γκολ-φάουλ του Μονέκε να γίνει 31-32 (19′). Αλλά το ημίχρονο έληξε 33-32 με το λέι απ του Κότσαρ και το Θρύλο να «πληρώνει» τα 7 λάθη στην περίοδο.

Ξέχασε την άμυνα

Ωστόσο, με «φτηνό» λάθος του Γουόκαπ άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ μετά από 63” έκανε το τρίτο του φάουλ. Εντούτοις, ο Μπαρτζώκας επέλεξε τον Μιλουτίνοφ στο «5» και ο Σέρβος έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Αν και οι Βάσκοι βρέθηκαν στο 40-34 (23′), ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνά του επέστρεψε στο ματς. Έτσι πλησίασε στο καλάθι με τον Κάνααν (40-38, 25′). Όμως οι στιγμές αδράνειας οδήγησαν τους Βάσκους στο +10 (50-40, 28′), μιας και ο Θρύλος έφτασε τα 13 λάθη. Παρότι ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 51-45 (29′), στα τελευταία 110” η Μπασκόνια έχτισε διψήφια διαφορά (59-49), διότι πέτυχε 26 πόντους στην περίοδο.

Ισπανική υποχώρηση

Επιπρόσθετα, η ομάδα του Ιβάνοβιτς βρέθηκε μέσα σε 40” στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +14 (63-49). Αν και ο Φαλ σκόραρε σε δύο σερί επιθέσεις για το 63-53 (32′), η Μπασκόνια ξέφυγε με +17 (70-53, 33′) με τον Χάουαρντ.  Όμως ξανά ο Ολυμπιακός κατέβασε τη διαφορά στους 11 (70-59) με το τρίποντο του Πετρούσεφ (35′). Ωστόσο οι Βάσκοι σκόραραν με άνεση, ειδικά από μακρινή απόσταση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» το… παράτησαν σε άμυνα και επίθεση. Πιο συγκεκριμένα το τρίποντο του Χάουαρντ (1:33 πριν το φινάλε) έριξε τους τίτλους του… τέλους (80-64) και το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ (80-69). Ισπανική υποχώρηση για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.