ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Iσοπαλία στην πρεμιέρα

Σ’ αγώνα της 1ης ημέρας του Δ΄ ομίλου του UEFA Youth League που διεξήχθη το απόγευμα της Τρίτης στο Προπονητικό Κέντρο στο Ρέντη ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλά στοιχεία για μεγάλο μέρος του αγώνα και όλοι διαπίστωσαν ότι με σκληρή δουλειά αυτή η ομάδα είναι ικανή για σπουδαία πράγματα στην Ευρώπη και αυτή την αγωνιστική περίοδο.
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού κ. Βασίλης Βούζας παρέταξε την ομάδα με σχήμα 4-1-4-1. Την εστία του Ολυμπιακού υπερασπίστηκε ο Δημήτρης Σκαφίδας ενώ στόπερ έπαιξε ο Στάθης Λάμπρου και ο Γιώργος Αγιώτης. Στα αριστερά της άμυνας ο Γιάννης Γαλούπης και στα δεξιά ο Γιάννης Χατζηιωαννίδης. Αμυντικό χαφ ο Νίκος Πέιος και μπροστά του ο Γιώργος Ξενιτίδης με τον Παναγιώτη Τσερκώνη. Στα αριστερά ο Μάριος Βρουσάι και στα δεξιά ο Θάνος Κωστανάσιος. Στην κορυφή της επίθεσης ο Αλέξανδρος Βοϊλης.
Η ομάδα του Βασίλη Βούζα είχε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε δυο γκολ σε δυο λεπτά, στο 18′ με τον Κωστανάσιο και στο 20′ με τον Λάμπρου αλλά στο δεύτερο μέρος οι Πορτογάλοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι, είχαν πολλές ευκαιρίες και πέτυχαν δυο γκολ.

Στο 18′ ο Θάνος  Κωστανάσιος παίρνει την μπάλα μετά από λάθος μέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και με πλασέ γράφει το 1-0 ενώ στο 20′ ο Μάριος Βρουσάι εκτελεί κόρνερ και ο Στάθης Λάμπρου με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 47′ ο Μιγκέλ Λούις μειώνει σε 2-1 ενώ στο 76′ ο Μπαλντέ ισοφαρίζει σε 2-2.
Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους. Η βαθμολογία του Δ’ ομίλου: 1. Μπαρτσελόνα (1-0) 3, 2. Ολυμπιακός (2-2) 1, 3. Σπόρτινγκ (2-2) 1, 4. Γιουβέντους (0-1) 0.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Σκαφίδας, Αγιώτης, Λάμπρου, Γαλούπης (29′ Γαλούπης λ.τ), Χατζηιωαννίδης (81 ‘ Νεοφυτίδης) , Πέιος, Ξενιτίδης, Τσερκώνης, Βρουσάι, Κωστανάσιος, Βοϊλης (46’ Τσιριγώτης).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Φερνάντεζ): Μαξιμιάνο, Ντιαλό, Ριτσιούλι, Κόντε, Μπραγκάντσα, Φερέιρα, (88′ Μέντες), Λουίς, Λέαο, Καμπράλ, Κορέιρα, Ολιβέϊρα (34′ Μπαλντέ).

To φιλμ του αγώνα:
18′ 1-0 Γκολ. Ο Θάνος  Κωστανάσιος παίρνει την μπάλα μετά από λάθος μέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και με πλασέ γράφει το 1-0.
20′ 2-0 Γκολ. Ο Μάριος Βρουσάι εκτελεί κόρνερ και ο Στάθης Λάμπρου με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2-0.
32′ Ο Παναγιώτης Τσερκώνης σουτάρει δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι.
36′ Ο Καμπράλ με πλασέ προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Στάθης Λάμπρου σώζει τον Ολυμπιακό.
45+2′ Ο Μιγκέλ Λούις πιάνει κεφαλιά και στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά ο Λάμπρου με το κεφάλι διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή και σώζει τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις.
47′ 2-1. Γκολ. Ο Μιγκέλ Λούις πιάνει ένα γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή και η μπάλα πάει χαμηλά στην δεξιά γωνία του Σκαφίδα.
55′ Ο Μπαλντέ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σκαφίδα αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας αποκρούει την μπάλα!
64′ Ο Μπαλντέ εκτελεί απευθείας φάουλ και η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.
76′ 2-2. Γκολ. Ο Μπαλντέ πιάνει από τα δεξιά σέντρα-σουτ και η μπάλα αφού βρίσκει στο δοκάρι καταλήγει στα δίχτυα. Ισοφάριση για την Σπόρτινγκ.
93′ Ο  Βρουσάι εκτελεί απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρίσκει στο τείχος.