Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ίδια ανατροπή, σε ιδανικό remake!(Videos)

Στα ίδια ακριβώς χρονικά σημεία με την προ διετίας νίκη–ανατροπή επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 2-1 «σκότωσε» ο Ολυμπιακός την Ριέκα στον Ναό παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Μία σειρά απίστευτων συμπτώσεων και … ομοιοτήτων με το προ διετίας 2-1 του Ολυμπιακού επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ σηματοδότησε η χθεσινή σπουδαία σε αξία νίκη-ανατροπή των πρωταθλητών Ελλάδας σε βάρος της Ριέκα στον Ναό, με το ίδιο ακριβώς σκορ.

Ανατροπή, η οποία ανέδειξε στον υπέρτατο βαθμό τον χαρακτήρα και την δύναμη ψυχής που χαρακτηρίζει στον υπέρτατο βαθμό τους ποδοσφαιριστές του Μπέσνικ Χάσι, οι οποίοι δείχνουν πιο διψασμένοι από ποτέ να ζήσουν την μαγεία των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης

Για όσους δεν θυμούνται, στην προ διετίας αναμέτρηση με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την φάση των ομίλων του Champions League, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επίσης βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Χόντζιτς στο 19’ με κεφαλιά, για να έρθει η επική ανατροπή από τον Θρύλο στο δεύτερο μέρος χάρη στα δύο γκολ του Φελίπε Πάρντο (66’, 90’)!

Μάλιστα, ο Κολομβανός είχε περάσει αλλαγή στο 65ο λεπτό, αποτελώντας την «χρυσή» αλλαγή του τότε τεχνικού των Πειραιωτών Μάρκο Σίλβα

Για τους λάτρεις των .,. συμπτώσεων και της σημειολογίας κάτι αντίστοιχο επανήληφθηκε το βράδυ της Τετάρτης απέναντι στην Ριέκα. Οι Κροάτες επίσης προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Έμπερ, αλλά ο Ολυμπαικός έειξε τρομερή διάθεση και καρδιά νκητή και έφτασε στην σπουδαία νίκη ανατροπή στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας στα ίδια χρονικά σημεία με τον αντίστοιχο προπέρσινο εντός έδρας αγώνα του κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ! Και μάλιστα στο ίδιο ακριβώς τέρμα…

Με τους Οτζίτζα Οφόε (66’) και Αλεξί Ρομαό (93’) να «υπογράφουν» την ανατροπή!

Το ωραίο της υπόθεσης, είανι ότι ακόμη και η αλλαγή του παίκτη, που έμελλε να αλλάξει τις ισορροπίες, που είχα διαμορφωθεί, έγινε ακριβώς στο ίδιο λεπτό!
Για τον Κώστα Φορτούνη, ο λόγος, ο οποίος πέρασε αλαλγή στο 65’ στη θέση του Σεμπά και στην πρώτη του επεφή με την μπάλα στο 66’ έδωσε έτοιμο …γκολ στον Οφόε, πριν ο Βέλγος ισοφαρίσει το σκορ με βολίδα και δώσει το σύνθημα για την τελική αντεπίθεση!

Θυμηθείτε στα παρακάτω videos τις απίστευτες συμπτώσεις που συνδέουν τα δύο εντός έδρας παιχνίδια του Ολυμπιακού με αντιπάλους τις Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ριέκα