Ιδανικός αυτόχειρας!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το… αριστερό τη φετινή Ευρωλίγκα, χάνοντας ένα δικό του ματς.

Βρέθηκε τρεις φορές στο +11, αλλά έμεινε στα τελευταία 107 δευτερόλεπτα χωρίς πόντο και η Ζαλγκίρις, με επί μέρους 21-9 στην τελευταία περίοδο, νίκησε 68-67 στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είχε πολλά θέματα μέσα στη ρακέτα, αλλά και κενά διαστήματα. Αυτά πλήρωσε ακριβά, ειδικά στο φινάλε της αναμέτρησης. Όταν, δε, δέχεται 12 πόντους από τον 19χρονο Γιοκουμπάιτις, δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω συζήτηση.

Σούπερ Χάρισον, αλλά πολλά λάθη

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν Σαρλ και Έλις. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς. Με τον Σλούκα να δημιουργεί και τον Χάρισον να πετυχαίνει τους οκτώ πρώτους πόντους στο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 3′ με 8-2. Διάστημα που επέβαλαν τον ρυθμό τους, καθώς είχαν σωστή κίνηση και ελεύθερα σουτ. Η άμυνα της Ζαλγκίρις έκλεισε, ενώ άρχισαν τα λάθη. Οι Λιθουανοί χτύπησαν σε ταχύτητα και με τις διεισδύσεις τους, κατάφεραν και γύρισαν το ματς σε 10-11, 3:39 για το δεκάλεπτο. Ο Παπανικολάου σκόραρε, αλλά με σερί 0-7 η Ζαλγκίρις πήγε στο 12-18! Η είσοδος του Σπανούλη και τρίποντα από τον ίδιο και τον Σλούκα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-23. Τα 6 λάθη ήταν μεγάλο θέμα, κάτι που είχε αποτελέσει ζήτημα και στα φιλικά.

Πίεση σε άμυνα, χτύπησε κοντά στο καλάθι

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μάρτιν στο «5» για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός έδωσε πόντους στην επίθεση, αλλά… Αφύλακτη διάβαση το ζωγραφιστό των «ερυθρολεύκων». Έμπαιναν με άνεση οι Λιθουανοί, η ρακέτα του Ολυμπιακού, εύκολα τα καλάθια τους (22-27). Η είσοδος του Τζένκινς βοήθησε στην πίεση πάνω στην μπάλα, ενώ πέτυχε και ένα τρίποντο (25-27). Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, ο Πρίντεζης έδωσε πόντους και το ματς στο 29-29 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός είχε μεν 8 λάθη, αλλά και 10 ασίστ ήδη. Ο Σπανούλης βοήθησε στη δημιουργία, ο ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια μετά τον Παπανικολάου και η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε το προβάδισμα με τις βολές του Αμερικανού (33-31). Με καλάθια των Βεζένκοφ και Μάρτιν, το ημίχρονο έκλεισε με 37-34.

Ο δημιουργικός Σλούκας και το +11

Ο Ολυμπιακός είχε πάλι σκαμπανεβάσματα. Αλλά και τον Σλούκα να κάνει καλά αυτό που ξέρει. Να μοιράζει σωστά την μπάλα, να βγάζει τους συμπαίκτες του ελεύθερους στην περιφέρεια. Σε αυτά τα ματς χρειάζεται να δείχνει μια ομάδα και παραπάνω θέληση. Αυτά τα έδωσαν ο Μακ Κίσικ, ο Τζέκινς και ειδικά ο Βεζένκοφ. Βουτιές για να σώσει την μπάλα. Ο Σλούκας έδινε τη μια ασίστ μετά την άλλη και με σερί 8-1 και πέντε σερί πόντους του Σάσα η διαφορά πήγε στο +11 (52-41) για πρώτη φορά (2:45). Με τρίποντο του Σπανούλη (56-45) και καλάθι του Μάρτιν (58-47), η 3η περίοδος έκλεισε με διψήφια διαφορά. Και την ομάδα του Μπαρτζώκα να κρατά την Ζαλγκίρις για δεύτερη σερί δεκάλεπτο χαμηλά στο σκορ, στους 13 πόντους.

«Κόλλησε» στην επίθεση και έμεινε από ιδέες

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό. Με τον Σλούκα και τον Σπανούλη να δημιουργούν, τον Μακ Κίσικ και τον Μάρτιν να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 8 πόντους (62-54), οκτώ λεπτά για το τέλος. Οι Λιθουανοί δεν σταμάτησαν να πιέζουν, να ψάχνουν ελεύθερα σουτ, να χτυπάνε στα αργά πόδια και τις αδυναμίες των παικτών του Θρύλου στη ρακέτα και να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Από το 62-54, με σερί 9-2, η Ζάλγκιρις μείωσε στον πόντο (64-63). Εκεί ο Σπανούλης το πήρε πάνω του. Με γκολ φάουλ έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων (67-63), 1:47 για το τέλος. Ματς στα μέτρα του Ολυμπιακού. Αλλά δεν λειτούργησε τίποτα καλά. Άποντοι οι «ερυθρόλευκοι» για 107 δευτερόλεπτα, με λάθη στην επίθεση, οι Λιθουανοί έκαναν ένα δικό του 5-0 και με τις δύο βολές του 19χρονου Γιοκουμπάιτις 3,5 δευτερόλεπτα για το τέλος, έφυγαν νικητές από το ΣΕΦ με 68-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.