Η πρωτιά περνά από το ΣΕΦ

Αν έβλεπε κανείς το ματς του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα, ως το 8′, θα πίστευε πώς ο Θρύλος θα πάρει μια άνετη νίκη. Ωστόσο, στην Ευρωλίγκα χρειάζεται 40 λεπτά καθαρό μυαλό και συγκέντρωση. Κάτι που δεν είχε η ομάδα του Μπαρτζώκα. Με επί μέρους σκορ από το 8′ ως το φινάλε, 68-49, τους Σέρβους να κάνουν 13 κλεψίματα και τον Ολυμπιακό να έχει 19 λάθη -τα 17 στο διάστημα αυτό- ήρθε η ήττα 87-79. Η κατάκτηση της πρώτης θέσης πήρε παράταση ως τη Μεγάλη Πέμπτη και το ματς με την Μπασκόνια. Η πρωτιά περνά από το ΣΕΦ.

Σχεδόν ιδανικό δεκάλεπτο

Με καλή κυκλοφορία, ιδανικό passing game και σωστές επιθετικές επιλογές, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-8 στο 5′ (Γουόκαπ 6π.). Τα μακρινά σουτ πήγαιναν καλά, ο Βεζένκοφ έφτασε αρκετά γρήγορα τους 9 πόντους. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να έχουν 6/8 τρίποντα στο 8′, προηγήθηκαν με +11 (17-28). Υψηλό τέμπο στο ματς με τον Βιλντόσα να μετρά 9 πόντους και τον Καμπάτσο 6 ασίστ. Ωστόσο, στα τελευταία 90′ ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -4, με κύριο εκφραστή τον Πετρούσεφ (5π.)

Άλλαξε ο ρυθμός

Δύο σημεία διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη μία η αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6,75μ. Από την άλλη το τέμπο της αναμέτρησης. Οι Σέρβοι είχαν βρει ρυθμό μετά το 19-30. Με τον Καμπάτσο να οδηγεί και επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, το ματς έφτασε στο καλάθι στο 13′ (32-34). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα ως το 17′. Οι Σέρβοι με σερί 8-0 βρέθηκαν στο +4 (43-39, 18′). Όμως, η ελληνική ομάδα με 8-2 και καλάθι του ΜακΚίσικ σε «νεκρό» χρόνο έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός καλαθιού.

Περίοδος όλο λάθη

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο τα θέματα για τους «ερυθρολεύκους» έγιναν ακόμη πιο πολλά. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε χωρίς σκορ σχεδόν ως το 25′. Με τους Βιλντόζα και Καμπάτσο να οδηγούν τον Αστέρα (54-47, 24′). Η παρουσία του Σλούκα, επιθετικά, ήταν κομβική. Αλλά η ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα δεν είχε… αντίδοτο! Οι Σέρβοι κράτησαν τον Ολυμπιακό στους 7 πόντους ως τα 38” για το φινάλε της περιόδου (63-54). Παπανικολάου και Βεζένκοφ συνέβαλλαν για το 5-0 των Πειραιωτών (63-59), αλλά ο κορυφαίος Καμπάτσο «μίλησε» πάλι για το +6.

Παράταση για την πρωτιά

Εκτός από τον Αργεντινό γκαρντ, μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό έκανε και ο Χόλαντ. Ο Αμερικανός έκανε ρεκόρ πόντων για φέτος με 17. Με συνεχόμενα δικά του καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά έπαιζε μεταξύ 6 (68-62, 31′) και 9 πόντων (80-71, 34′). ΜακΚίσικ και Σλούκας βοήθησαν επιθετικά (80-74, 36′). Όμως το τρίποντο του Καμπάτσο στο 37′ (83-74) ήταν κομβικό. Όπως και το καλάθι του Πετρούσεφ στο 1:31 (85-77) για το φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν ηττημένοι από το Βελιγράδι και η κατάκτηση της πρώτης θέσης πήρε παράταση. Η πρωτιά περνά από το ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.