ΒΟΛΕΪ

«Η ομάδα μας έδειξε πως είναι σε θέση να παίξει καλό βόλεϊ» (vid)

Πολύ καλά σημάδια, στο πρώτο φιλικό με τον Φοίνικα στη Σύρο, έδειξε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ (17-25, 25-17, 23-25, 22-25) των γηπεδούχων, μετρώντας 12 άσσους και 11 μπλοκ, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν με βασικό λίμπερο τον Δαλακούρα. Ο Θρύλος πήρε εύκολα το πρώτο σετ (17-25), έπειτα ισοφαρίστηκε, αλλά στη συνέχεια, αντέδρασε και «καθάρισε» τη νίκη με 3-1, με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 22 πόντους (14/28 επ.). Την Παρασκευή (7/10) την ίδια ώρα (18:15), η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα δώσει νέο φιλικό στη Σύρο, με τον Φοίνικα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Ολυμπιακού δήλωσε τα εξής:

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος που παίξαμε ένα τόσο δυνατό φιλικό παιχνίδι, μια τέτοια δυνατή προπόνηση, καθώς ξέρουμε πως ο Φοίνικας είναι μια πολύ δυνατή ομάδα. Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, κυρίως είμαι ικανοποιημένος από την προσέγγιση των αθλητών μου απέναντι σε ένα τόσο δυνατό παιχνίδι. Αγωνιστικά, είμαι ευχαριστημένος από την κόντρα μπάλα, η ομάδα μας έδειξε πως είναι σε θέση να παίξει καλό βόλεϊ. Θα παίξουμε και ένα δεύτερο φιλικό με τον Φοίνικα, θα έχω την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω και τα υπόλοιπα παιδιά, ο στόχος μας είναι να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες μας. Περιμένω όμως και το ίδιο αποτέλεσμα και από τους παίκτες, που στο πρώτο ματς ήταν στον πάγκο».