ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η καρδιά του πρωταθλητή Θρύλου

Το πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά. Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψε από το -20. Νίκησε 87-83 τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό και έφτασε στην κατάκτηση του 7ου πρωταθλήματος στην ιστορία του. Η καρδιά του πρωταθλητή Θρύλου.

• Η MVP: Αϊνα Αγιούσο. Με 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 21 συνολικά (3ασ., 2κλ.) έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το δύο μεγάλα σερί, 17-1 στο τρίτο και 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο σηματοδότησαν το πάθος για τον τίτλο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κατερίνα Σωτηρίου. Έμεινε στους 5 πόντους και δεν βοήθησε καθόλου στον τρίτο τελικό του ΣΕΦ.
  • THE POINT: Ο Θρύλος κυριάρχησε τόσο στον τομέα των ριμπάουντ όσο και των ασίστ, ενώ έκανε και λιγότερα λάθη.

Άμυνα με τα… μάτια

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πολύ νευρικά στον τρίτο τελικό. Με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι «πράσινες» ξεκίνησαν 7/8 σουτ (2/2 τρίποντα από την Αλεξανδρή) και βρέθηκαν μπροστά με 16-6 στο 4′. Η ομάδα της Καπογιάννη συνέχισε να έχει πολύ υψηλά ποσοστά (8/10 σουτ) στο 6′, διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (10-20). Διάστημα που κοπέλες του Νίκλα δεν είχαν κάνει φάουλ. Με την Αλεξανδρή να φτάνει τους 10 πόντους (2/2διπ. 2/2τρ.) για το 16-26 στο 8′. Η διαφορά έφτασε στους 12 (21-33) με το έμμεσο τρίποντο της Κάρτερ, αλλά η Νικολοπούλου μείωσε στους 9 με τρίποντο.

Αντέδρασε αργά

Όμως, το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό έγινε ακόμη πιο έντονο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί όπου οι «πράσινες» ξεκίνησαν με σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 18 (24-42, 14′). Ο Νίκλας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να αλλάξει το ρυθμό του ματς. Η αντίδραση ήρθε με σερί 4-0 (28-42). Όμως, η άμυνα ζώνης με προσαρμογές που έπαιξε η ομάδα της Καπογιάννη έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού. Η διαφορά έφτασε στους 20 (28-48) στο 16′ με την Παυλοπούλου, ενώ η Κάρτερ ήταν επίσης διψήφια (11π.). Ωστόσο με δύο ατομικές ενέργειες της Γκούσταφσον (10π.), ο Θρύλος μείωσε σε 32-48 (17′). Επίσης, η Σουκ με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 37-50 (18′), ενώ η Σταμολάμπρου με 3/3 βολές έφερε το σκορ στο 40-50 (19′).

Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να είναι άστοχες. Αν και ο ΠΑΟ ξέφυγε με 17 (42-59) στο 22′. Στα πρώτα 4 λεπτά, το επί μέρους σκορ ήταν 3-6. Τα τρίποντα από Παυλοπούλου και Αγιούσο άνοιξαν λίγο το ρυθμό (48-64, 25′). Η άμυνα του Ολυμπιακού δυνάμωσε, ενώ με τρίποντο της Σπυριδοπούλου το σκορ έγινε 53-64 (26′). Η Αγιούσο κέρδισε αντιαθλητικό από την Αλεξανδρή και η διαφορά έγινε μονοψήφια (55-64, 26′). Με συνολικά σερί 17-1 και το καλάθι της Ισπανίδας, ο Θρύλος πλησίασε σε απόσταση ενός τριπόντου (62-65). Στα 11,1” για το φινάλε της περιόδου, η Πότερ έκανε το 4ο φάουλ, ενώ η Αγιούσο (13π. στο δεκάλεπτο) με τρίποντο στη λήξη μείωσε ξανά στους 3.

Με καρδιά πρωταθλητή

Αν και το ματς είχε αλλάξει ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει το momentum, τα «φτηνά» λάθη που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» ως το 32′ και το σερί 5-0 τον ΠΑΟ, τον έφερε ξανά μπροστά με 8 πόντου (69-77). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» μέσα από την άμυνά τους έκαναν σερί 10-0 με την Νικολοπούλου (4π.) και Γκούσταφσον (6π.), και προηγήθηκαν 79-77 (37′). Επίσης, με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (82-79, 38′). Το πέμπτο φάουλ της Πότερ, 1:44 πριν το τέλος αποδυνάμωσε τις «πράσινες» στη ρακέτα. Η Σταμολάμπρου με ντράιβ (1:24) και η Γκούσταφσον (53,7”) από μέσα έκαναν το 86-81. Μια βολή της Νικολοπούλου στα 33,8” διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η καρδιά του πρωταθλητή Θρύλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.