ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Η Εθνική στο ρελαντί τις Γερμανίδες

Αυτά τα ματς, όπως το σημερινό με τη Γερμανία, έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα για την Ελλάδα. Έτσι συνέβη και το μεσημέρι της Πέμπτης. Η εθνική Γυναικών δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και επικράτησε 13-3. Η Εθνική στο ρελαντί τις Γερμανίδες.

Μια καλή προπόνηση

Το ματς δεν είχε ενδιαφέρον, καθώς η Ελλάδα το αντιμετώπισε με μεγάλη σοβαρότητα. Προηγήθηκε 6-0 στα μισά του δευτέρου οκταλέπτου και λίγο πιο μετά 8-1. Με το ημίχρονο να λήγει 8-3. Στο δεύτερο ημίχρονο, δηλαδή στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο, η εθνική Γυναικών κράτησε το μηδέν.

Σημείωσε άλλα πέντε γκολ και έφτασε στη νίκη με 13-3. Σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στον όμιλο, ενώ απομένει ένα ακόμα ματς, το Σάββατο, κόντρα στην «οικοδέσποινα» Κροατία. Με την Ελλάδα να τερματίζει στη δεύτερη θέση του γκρουπ Α. Η Εθνική στο ρελαντί τις Γερμανίδες.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-6, 0-3, 0-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Πάτρα (περιφέρεια, 3:50), 0-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 2:25),

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 7:39), 0-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 7:14), 0-5 Τριχά (2 μέτρα, 5:22), 0-6 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 4:26), 1-6 Βόσεμπεργκ (π/π, 3:44), 1-7 Σάντα (περιφέρεια, 2:40), 1-8 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 2:19), 2-8 Φράι (κόντρα, 1:18), 3-8 Πλοτζ (περιφέρεια, 0:47),

3ο οκτάλεπτο: 3-9 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 7:38), 3-10 Νίνου (περιφέρεια, 3:12), 3-11 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 1:00)

4ο οκτάλεπτο: 3-12 Σάντα (κόντρα, 3:58), 3-13 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 0:11)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Σβεν Σουλτζ): Γκούσε, Βόσενμπεργκ 1, Πετίκη, Πλοτζ 1, Ντέικε, Λούντβιγκ, Ρίεκ, Φράι 1, Ταντέι, Κούιλστρα, Στούβε, Κρούκενμπεργκ, Χάινμπιχνερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Ελληνιάδη 1, Σάντα 2, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Νίνου 1, Πάτρα 1, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σωτηρέλη.