Η δουλειά έγινε σε 61 λεπτά!

Λοιπόν, με τον καλύτερο τρόπο άρχισαν για τον Ολυμπιακό τα φετινά πλέι οφ στη Volley League των Γυναικών. Διότι στο πρώτο από τα δύο ματς για την προημιτελική φάση, κυριάρχησε ολοκληρωτικά κόντρα στο Μαρκόπουλο. Πιο συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν με άνεση από τα Μεσόγεια, όπως δείχνει και το τελικό 3-0 σετ. Καθώς το πέτυχαν μέσα σε μία ώρα και ένα λεπτό. Ακόμα, είχε 61% στην επίθεση, 59% στην υποδοχή και μόλις 39 πόντους για τις γηπεδούχες. Επιπλέον, η σειρά θα ολοκληρωθεί το απόγευμα του Σαββάτου (30/3, 18:00) με την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Μελίνα Μερκούρη». Η δουλειά έγινε σε 61 λεπτά.

Το «καθάρισε» μέσα σε 61 λεπτά

Από την αρχή του πρώτου σετ, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έδειξαν πώς δεν είχαν όρεξη για πολλά-πολλά! Μιας και γρήγορα βρέθηκαν μπροστά με 14-6 μετά το μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Στη συνέχεια, η διαφορά ανέβηκε στο +10 (7-17) με την Κούμπουρα. Για να κλείσει το σετ η Νίζετιχ, με μπλοκ, για το 11-25 και το 0-1. Έτσι έγινε και στο δεύτερο σετ. Μιας και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-8 με την Καράρο.

Aν και το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 12-12, οι «ερυθρόλευκες» πήραν διαφορά ασφαλείας. Ειδικότερα, το κατέκτησαν με 25-16, μετά τον πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου για το 0-2. Εξάλλου, στο τρίτο το έργο τους ήταν πιο εύκολο. Αρχικά βρέθηκαν μπροστά με 7-0, ενώ η Κούμπουρα έκανε το 2-12! Κατόπιν η Μλεΐνκοβα πήρε τον εικοστό πόντο (6-20), για να τελειώσει το σετ (12-25) και το ματς (0-3) με την επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Η δουλειά έγινε σε 61 λεπτά.

Τα σετ 0-3 σε 61′: 11-25, 16-25, 12-25

• 1ο σετ: 6-8, 7-16, 11-21, 11-25
  • 2ο σετ: 3-8, 14-16, 15-21, 16-25
  • 3ο σετ: 1-8, 3-16, 9-21, 12-25

** Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/15 επ., 73% υπ. – 32% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 7 (7/27 επ., 43% υπ. – 23% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσος), Λέιθαμ 9 (8/24 επ., 1 άσος), Τοντάι 2 (1/10 επ., 1 άσος) / Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη, Μπενέζη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Καράρο 2 (1/2 επ., 1 άσος), Εμμανουηλίδου 11 (6/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/23 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 11 (8/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 8 (8/15 επ., 57% υπ. – 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 2 (2/4 επ.), Ζαφειρίου.