ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η άμυνα οδηγεί τις «ερυθρόλευκες»

Η νικηφόρα πορεία του Ολυμπιακού στην Α1 πόλο Γυναικών δεν έχει τελειωμό! Οι «ερυθρόλευκες» το απόγευμα της Πέμπτης πέτυχαν την 19η τους νίκη, σε ισάριθμα ματς. Επικράτησαν 13-4 του Αλίμου στο Παπαστράτειο. Η άμυνα οδηγεί τις «ερυθρόλευκες».

«Μίλησε» η άμυνα του Θρύλου

Όλη η δουλειά για τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήρθε μέσω της άμυνας. Κράτησαν τον Άλιμο για σχεδόν 16 λεπτά χωρίς σκορ. Η ομάδα των νοτίων προαστίων βρήκε γκολ στα 12” πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» είχαν προηγηθεί 5-0, ενώ στη συνέχεια έφτασαν και στο +9, 10-1! Παίζοντας εξαιρετικά μιας και οι φιλοξενούμενες βρήκαν μόλις δύο γκολ σε τρία οκτάλεπτα. Στο τελευταίο ο Αλεξάνταρ Τσίριτς και οι πολίστριές του έκαναν περισσότερο διαχείριση, αλλά έφεραν ξανά το προβάδισμά τους στα 9 γκολ, στο φινάλε της αναμέτρησης. Η άμυνα οδηγεί τις «ερυθρόλευκες».

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 4-1, 3-2.

Η διακύμανση

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τορνάρου (φουνταριστό, 4:14), 2-0 Ξενάκη (π/π, 3:48), 3-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:33), 4-0 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 0:20)
  • 2ο οκτάλεπτο: 5-0 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 0:32), 5-1 Ασημάκη (φουνταριστό, 0:12), 6-1 Κρίστμας (περιφέρεια, 0:03)
  • 3ο οκτάλεπτο: 7-1 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:22), 8-1 Τριχά (π/π, 4:04), 9-1 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 1:26), 10-1 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:44), 10-2 Τσιμάρα (κόντρα, 0:12)
  • 4ο οκτάλεπτο: 11-2 Ξενάκη (κόντρα, 7:47), 11-3 Λογοθέτη (περιφέρεια, 7:11), 12-3 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 2:19), 12-4 Χαλδαίου (π/π, 1:02), 13-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 0:39)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου 1, Β. Πλευρίτου, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ (Ιωάννης Μπενόπουλος): Λάζαρη, Χαλδαίου 1, Κοβάσεβιτς, Πιόβαν, Λυκοθανάση, Πάτερου, Ασημάκη 1, Λογοθέτη 1, Μιχαϊλοβιτς, Μπιτσάκου, Τσιμάρα 1, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου.