ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Hττα στην Αριδαία

Για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός u23 γνώρισε την ήττα στην Αριδαία από τον Αλμωπό με 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με καμία από τις δύο ομάδες να μην υπερέχει αισθητά. Ο Ολυμπιακός απείλησε με σουτ του Σαπουντζή ενώ ο Στουρνάρας έδειξε τα αντανακλαστικά του σε δυο περιπτώσεις, στο 12’ σε δυνατό σουτ του Ρόβα και στο 40’ σε προβολή από κοντά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρόβα στο 45’ μετά από κοντινή κεφαλιά.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε για τους «ερυθρόλευκους» το δεύτερο μέρος με τον Ρόβα και πάλι να κάνει με σουτ το 2-0 στο 47’. Ο Αριέλ Ιμπαγάσα πραγματοποίησε άμεσα τρεις αλλαγές περνώντας στο παιχνίδι τους Αλγκασίμ Μπα, Βοΐλη και Λιάτσο, μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2.

Η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε άρδην από εκείνο το σημείο αφού οι Πειραιώτες άρχισαν να πατούν πολύ πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή. Οι παίκτες του Ιμπαγάσα απείλησαν με σουτ του Σαπουντζή και του Μπα ενώ και πάλι ο Σαπουντζής επιχείρησε στο 73’ να περάσει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» προκειμένου να μειώσουν, χάθηκε στο 77ο λεπτό με τον Βοΐλη να μην μπορεί να νικήσει στο τετ α τετ τον Παϊτέρη και τον Μπα στο «ριμπάουντ» να σουτάρει πάνω στα σώματα. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πρίκας διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Ντόι (53’ Λιάτσος), Σαπουντζής, Τσέλιος, Κωστή, Μαρίνος (53’ Βοΐλης), Πινακάς (53’ Α. Μπα).