Ήταν ένας Γάλλος, ένας Πορτογάλος και ένας Πολωνός…

Ο Αλέν το μεγάλο λάθος, ο MVP Πατρίσιο και ο «εγκληματίας» Μαρτσίνιακ. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Ο Αλέν το μεγάλο λάθος, ο MVP Πατρίσιο και ο «εγκληματίας» Μαρτσίνιακ. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε από την Γουλβς και δεν συνεχίζει στο Europa League. Τρία πρόσωπα σημάδεψαν το ματς. Ο Αλέν που έκανε το σφάλμα στο 8ο λεπτό με το μαρκάρισμα πάνω στον Ποντένσε και το πέναλτι. Ο Ρουί Πατρίσιο με τις σπουδαίες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Και ο Σιμόν Μαρτσίνιακ που τα έκανε… μούσκεμα! Ο «κόρακας» από την Πολωνία που αδίκησε τον Ολυμπιακό!

Η διαφορά ανάμεσα στους τερματοφύλακες των δύο ομάδων ήταν κομβική. Από τη μια ο βασικός γκολκίπερ της εθνικής Πορτογαλίας, από την άλλη ένας Γάλλος γκολκίπερ που έδειξε πώς δεν ήταν έτοιμος για ένα τόσο σημαντικό ματς. Διότι το λάθος που έκανε στο ξεκίνημα της φάσης του 8ου λεπτού λέγεται… γκάφα!

Πώς αλλιώς να περιγράψεις την απόφαση ενός γκολκίπερ που του γυρίζει ο αμυντικός την μπάλα, είναι μπροστά στο τέρμα, υπάρχει παίκτης της αντίπαλης ομάδας μέσα στην περιοχή που πιέζει και εκείνος πάει να κάνει παιχνίδια με την μπάλα, αντί να την απομακρύνει! Μια απόφαση που στοίχησε στον Ολυμπιακό, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με το… καλημέρα στην αναμέτρηση. Εάν ο Σα δεν είχε τραυματιστεί, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Όμως με το αν δεν κάνεις δουλειά! Είναι, δε, αλήθεια πώς αδίκησε τον εαυτό του με αυτό το λάθος.

Εν συνεχεία, ο Ρουί Πατρίσιο. Ο βασικός γκολκίπερ της εθνικής Πορτογαλίας. Μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Τσιμίκα στο πρώτο ημίχρονο, το ίδιο και στην κεφαλιά του Χασάν στο δεύτερο ημίχρονο. Καθοριστικός και δεν είναι τυχαίο πώς με τη λήξη της αναμέτρησης ο Νούνο Εσπίριτο έτρεξε να τον συγχαρεί. Παίκτης «κλειδί» για τη νίκη και την πρόκριση της Γουλβς στο Final-8 του Europa League. Κομβικός. Αυτός έκανε τη διαφορά, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δημιούργησε τόσες πολλές τελικές.

Τελευταίος ο Σιμόν Μαρτσίνιακ. Ο Πολωνός «κόρακας» έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να λήξει 1-0 το ματς στην Αγγλία, υπέρ της Γουλβς. Στο 28′ έχει υποδείξει οφ σάιντ τον Ελ Αραμπί, ενώ ο κανονισμός αναφέρει πώς χέρι και μπράτσο δεν «μετράνε», εάν είναι εκτεθειμένα, για να καταλογιστεί ένας ποδοσφαιριστής σε αντικανονική θέση. Σημαντική απόφαση και δεν το πήρε πάνω του, παρά άκουσε τον VARίστα Γκιλ.

Στη φάση του 55′ δεν καταλόγισε το πέναλτι πάνω στον Ελ Αραμπί. Στο 58′ δεν ξαναείδε τη φάση με το σπρώξιμο του Ντόχερτι στον Τσιμίκα. Μεγάλη ευθύνη και σε αυτές τις φάσεις από τον συμπατριώτη του στο VAR. Αλλά θα έπρεπε να είχε πάει να δει τις φάσεις, όχι να εμπιστευτεί τον Γκιλ. Όλοι τους έχουν μεγάλο ποσοστό ευθύνης. Όπως και η UEFA με τις επιλογές ρέφερι για ένα τόσο σημαντικό ματς που έκρινε την πρόκριση στο Final-8.

Υ.Γ. 1 Ορισμένοι εντός συνόρων περίμεναν να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός για να χαρούν! Δεν τους έχει μείνει και τίποτα άλλο! Βλέπετε, είναι γνωστοί οσφυοκάμπτες. Χρόνια καρπαζοεισπράκτορες. Έχουν μεγάλο κόμπλεξ. Μα και αγάπη για τα ρούβλια, που τους ορίζει. Για να λένε και να γράφουν τόσα και τόσα εις βάρος των πρωταθλητών Ελλάδας. Ευτυχώς πού τους έχουν πάρει άπαντες χαμπάρι!

Υ.Γ. 2 Η χρονιά που τελείωσε χθες το βράδυ είναι από τις καλύτερες στην ιστορία του μεγαλύτερου συλλόγου στην Ελλάδα. Κρίμα να έχει τέτοιο φινάλε. Αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Υ.Γ. 3 Από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, εκτός έδρας εμφάνιση του Ολυμπιακού. Με συντριπτική κατοχή μπάλας, με πολλές ευκαιρίες, με υπεροχή. Δυστυχώς χωρίς να έρθει το ζητούμενο.

Υ.Γ. 4 Ο Μαρτίνς το «πάλεψε» το ματς από τον πάγκο. Άλλαξε συστήματα, παίκτες, τακτική. Κάθε χρόνο που είναι στον πάγκο ο Ολυμπιακός κάνει βήματα προόδου. Και τα καλύτερα έρχονται.

Υ.Γ. 5 Ο Ολυμπιακός χρειάζεται… χθες να αποκτήσει ένα ακόμα κεντρικό αμυντικό που θα είναι καλός με την μπάλα στα πόδια.

Υ.Γ. 6 Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση φέτος για τον Τσιμίκα. Έδειξε πώς μπορεί να σταθεί στην Premier League, κόντρα σε έναν αντίπαλο όπως ο Τραορέ.

Υ.Γ. 7 Τώρα είναι αναγκαία η ξεκούραση για τους «ερυθρόλευκους». Μια αγωνιστική περίοδος που κράτησε 381 ημέρες. Και ακολουθεί μια εξίσου απαιτητική.