ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Άνετη νίκη επί του Ιωνικού Ν.Φ

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Διομήδη στο Άργος, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 33-20 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Μετά το πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 14-11, ο Ολυμπιακός, στην επανάληψη ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και έφτασε άνετα και δίκαια στην τελική επικράτηση. Στη σημερινή αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς ο οποίος το βράδυ της Παρασκευής ανέβασε πυρετό και υποβλήθηκε σε προληπτικό έλεγχο COVID-19 . Τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν αρνητικά, ωστόσο αποφασίστηκε να μην χρησιμοποιηθεί για προληπτικούς λόγους.

Από κει και πέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-6 με τον Μιχαηλίδη στα 14’ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 8-8, τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι «ερυθρόλευκοι» με δυο διαδοχικά τέρματα του Κλάγιτς πήγαν στο 10-8 στα 19:55, στο 11-9 με τον Τσούριτς στα 21:32 και στο 12-10 με τον Κόμπετιτς στα 24:02. Ο Αλέξα Κλάγιτς διαμόρφωσε το 14-11 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Με τέρματα των Μιχηαλίδη και Τσίλη πήγαν στο 18-12 (35’). Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο ξέφυγε με +12 με τον Κόμπετιτς να γράφει το 29-17 στα 53:00 και τον Παπαδόπουλο στην εκπνοή να σημειώνει το 33-20 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-10, 14-11,(Ημχ), 16-12, 20-14, 23-15, 26-17, 29-18, 33-20

Ολυμπιακός (Nέναντ Κλιάιτς): Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Kόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 8, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 4

Ιωνικος ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπανικολάου, Σαμαράς 1, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Ζαχάρης, Σύγγαρης, Αποστολίδης 2, Βασιλείου-Τσάφος, Μπούτος, Καραμασιώτης 1, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 3, Γιόσμου 3, Αλικάκος 1, Λόλας 3