ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Ιταλία

Μόνο συγχαρητήρια ανήκουν στην εθνική ομάδα πόλο Ανδρών. Μετά το αργυρό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χάλκινο στο τουρνουά της Βουδαπέστης. Στον ημιτελικό με την Ιταλία, ηττήθηκε 11-10 στις λεπτομέρειες. Τώρα στοχεύει στο τρίτο της μετάλλιο, στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων. Η ελληνική ομάδα πάλεψε στα ίσα κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Την κοίταξε στα μάτια, αλλά κάτι έλειψε για να κάνει τη μεγάλη υπέρβαση και να βρεθεί στον τελικό. Η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Ιταλία.

Η Ελλάδα κόντραρε την Ιταλία

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, σε ένα ματς με 36 αποβολές, οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Βέβαια, οι Ιταλοί ήταν πιο αποτελεσματικοί σε καίρια σημεία. Το γκολ του ντι Φούλβιο, 58” πριν το φινάλε μετά από την πολύ καλή δουλειά που είχε προηγηθεί στην άμυνα, έπαιξε ρόλο. Πριν από αυτό, στα 2’40” για το φινάλε, είχε χαθεί μια μεγάλη ευκαιρία. Η Ελλάδα έπαιξε με διπλό παραπάνω στην επίθεση, αλλά δεν είχε την καλύτερη, δυνατή επιλογή στο τελείωμα. Αν και θα μπορούσε να πλησιάσει στο γκολ, με αρκετό χρόνο μπροστά για την ισοφάριση!

Έπαιξε στα ίσα την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Καταρχάς, αυτή η ΟΜΑΔΑ έχει νοοτροπία νικητή. Πέρα από αυτό, δεν παρατάει τα ματς. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-6, 6’43” για το φινάλε, επέστρεψε και μείωσε στο γκολ (10-9) στα 1’50”. Σε περίπτωση που είχε βγει η άμυνα και δεν είχε σκοράρει ο ντι Φούλβιο στα 58”, θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Άρα, θα διεκδικούσε το εισιτήριο στον τελικό, στη διαδικασία των πέναλτι. Ωστόσο δεν έγινε. Επομένως, μένει η πίκρα καθώς η πρόκριση στον τελικό χάθηκε στις λεπτομέρειες. Η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 1-1, 4-4.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντόλτσε (π/π, 4:48), 1-1 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 3:35), 2-1 Κανέλα (π/π, 2:58), 3-1 Ιόκι-Γκράντα (περιφέρεια, 1:53), 3-2 Βλαχόπουλος (π/π, 1:18), 4-2 Μπρούνι (π/π, 0:58)

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 7:20), 4-4 Φουντούλης (π/π, 2:51), 5-4 Πρεσιούτι (περιφέρεια, 1:59), 6-4 ντι Σόμα (περιφέρεια, 0:59), 6-5 Νικολαίδης (π/π, 0:19)

3ο οκτάλεπτο: 6-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:52), 7-6 ντι Φούλβιο (π/π, 2:34)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Πρεσιούτι (περιφέρεια, 7:34), 9-6 Ντόλτσε (φουνταριστό, 6:43), 9-7 Κάκαρης (π/π, 6:13) 9-8 Καλογερόπουλος (π/π, 5:28), 10-8 Ντόλτσε (π/π, 4:49), 10-9 Γενηδουνιάς (π/π, 1:50), 11-9 ντι Φούλβιο (περιφέρεια, 0:58), 11-10 Βλαχόπουλος (πέναλτι, 0:04)

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): ντελ Λούνγκο, ντι Φούλβιο 2, Νταμόντε, Ιόκι Γκράντα 1, Φοντέλι, Κανέλα 1, Μαρτσιάλι, Ετσενίκε, Πρεσιούτι 2, Μπρούνι 1, ντι Σόμα 1, Ντόλτσε 3, Νικόσια.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.