ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η αστοχία στοίχισε στον Ολυμπιακό

Η πρώτη ήττα του Ολυμπιακό στον όμιλο του LEN Champions League ήρθε με 8-7 στη Μπρέσια. Από την πρωταθλήτρια Ιταλίας. Σε ένα ματς που η αστοχία και τα προβλήματα μέτρησαν πολύ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 4/14 στον παίκτη παραπάνω. Η αστοχία στοίχισε στον Ολυμπιακό.

Από την άλλη, έπαιξαν χωρίς ετοιμοπόλεμο φουνταριστό. Ο Μουρίκης πήγε σήμερα το πρωί στην Ιταλία. Παρόλα αυτά, αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι στο φινάλε θα μπορούσαν να πάρουν αποτέλεσμα από την πρωταθλήτρια Ιταλίας. Παρόλα αυτά απέδειξαν πώς έχουν πολύ μεγάλες δυνατότητες.

Έχουν, δε, βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα αφού έχουν αγωνιστεί σε Βελιγράδι, Βουδαπέστη και Μπρέσια. Αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά πώς κρατούν την πρόκριση στο Final-8 στα χέρια τους, αλλά και την πρώτη θέση. Η ήττα με ένα γκολ ανατρέπεται εύκολα στο ματς του δευτέρου γύρου στο Παπαστράτειο.

Πλήρωσε τα «κενά» διαστήματα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς στη Μπρέσια με μεγάλη νευρικότητα. Είναι χαρακτηριστικό πώς στα πρώτα έξι λεπτά οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ήταν υπερβολικά άστοχοι. Με κακές επιλογές στην επίθεση, δύο χαμένες ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω. Έτσι, οι Ιταλοί προηγήθηκαν 2-0. Από εκεί  το σημείο, όμως, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έβγαλαν αντίδραση. Μέσα σε ενάμιση λεπτό σκόραραν δύο φορές, με Φιλίποβιτς και Γούβη στον παίκτη παραπάνω και ισοφάρισαν 2-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο όλα πήγαν στραβά. Πέντε χαμένες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, δοκάρια και καλές επιλογές στην επίθεση. Στην άμυνα, η Μπρέσια σκόραρε με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι για το 3-2. Στο 5:49 για το ημίχρονο ο Φιλίποβιτς δέχθηκε δεύτερη ποινή. Η άμυνα κράτησε ως το 1:36 για το ημίχρονο. Εκεί ο Λουόνγκο, στον παίκτη παραπάνω, έκανε το 4-2. Ακολούθησε ένα ακόμα γκολ, από τον Βαπένσκι, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 5-2.

Η αστοχία «στοίχισε» στον Ολυμπιακό

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έλυσαν το… γόρδιο δεσμό με γκολ στον παίκτη παραπάνω από τον Δερβίση, ενώ έβγαλαν και άμυνα, στο… καπάκι, στον παίκτη λιγότερο. Ένα ακόμα γκολ στον παίκτη παραπάνω για τους Ιταλούς, αλλά οι νταμπλούχοι πήραν στα μισά του οκταλέπτου γκολ το πρώτο τους γκολ από τη θέση του φουνταριστού (6-4) με τον Μουρίκη. Ξανά γκολ στον παίκτη παραπάνω με τον Φουντούλη και ο Θρύλος πλησίασε στο γκολ (1:23). Γκολ του Μπικάρι, «απάντηση» του Γενηδουνιά (7-6) και άμυνα στον λιγότερο, για να τελειώσει έτσι το τρίτο οκτάλεπτο.

Στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε ξανά καλά. Όμως, στην επίθεση υπήρχε νευρικότητα και δεν έβγαιναν σουτ με καλές προϋποθέσεις. Ένα ακόμα γκολ στον παίκτη παραπάνω για την Μπρέσια (8-6), αλλά ο Φιλίποβιτς σκόραρε με ένα κλασικό του γκολ από τα 6 μέτρα (8-7). Οι άμυνες και οι γκολκίπερ ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρία δοκάρια στο δεύτερο μισό του τελευταίου οκταλέπτου (σ.σ.: δύο ο Μπούσλιε, ένα ο Γενηδουνιάς). Το σκορ δεν άλλαξε και ο Θρύλος υπέστη την πρώτη του ήττα. Η αστοχία στοίχισε στον Ολυμπιακό.

Τα στατιστικά του ματς

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-0, 2-4, 1-1.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντι Σόμα (π/π, 6:02), 2-0 Αλεσιάνι (2 μέτρα, 2:31), 2-1 Φιλίποβιτς (π/π, 2:01), 2-2 Γούβης (π/π, 0:32)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Ρεντζούτο (πέν., 7:22), 4-2 Λουόνγκο (π/π, 1:36), 5-2 Βαπένσκι (περιφέρεια, 0:43)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Δερβίσης (π/π, 6:33), 6-3 Μπικάρι (π/π, 4:38), 6-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:11), 6-5 Φουντούλης (π/π, 1:23), 7-5 Μπικάρι (π/π, 1:00), 7-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:41)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Ντι Σόμα (π/π, 6:01) 8-7 Φιλίποβιτς (6 μέτρα, 5:05)

Μπρέσια (Αλ. Μπόβο):  Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσούτι, Μπικάρι 2, Λάζιτς, Βαπένσκι 1, Ρεντζούτο 1, Τ. Τζιανάτσα, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα 2, Τζίτο, Μ. Τζιανάτσα.

Ολυμπιακός (Θ. Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβους, Ζερδεβάς.