ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γύρισε με γκολ ο «μαέστρος» (videos)

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 94’ ο Ματιέ Βαλμπουενά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 απέναντι στην ΑΕΚ. Το προηγούμενο γκολ του στη Super League ήταν στην φιέστα πρωταθλήματος πάλι με εκλεκτή καλεσμένη την Ένωση»

Τις εξαιρετικές επιδόσεις σκοραρίσματος απέναντι στην ΑΕΚ συνέχισε απτόητος ο Ματιέ Βαλμπουενά. Ο Γάλλος «μαέστρος αν και αγωνίστηκε κάτι περισσότερο από 30 λεπτά (σ.σ. πέρασε στο 61’ αλλαγή στη θέση του Μπρούμα) συνδύασε την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους μετά τον τραυματισμό του με γκολ.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 94’ το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από τράβηγμα του Σιμόες , ο Γάλλος σούπερ σταρ του Θρύλου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Γεγονός το οποίο του επέτρεψε να πετύχει το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα .
Η προηγούμενη φορά όπου ο «μαέστρος] είχε συνδεσθεί με τα αντίπαλα δίχτυα σε ματς της Super League ήταν στον αγώνα – φιέστα με την ΑΕΚ στις 19 του περαμσένου Ιούλη στον Ναό!
Όταν με π[ολύ ωρταίο του σου είχε ανοίξει στο 11ο λεπτό τον δρόμο προς την ευρεία νίκη επί της «Ένωσης», κατά σύμπτωση μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-0), με τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς (21’) και Μαντί Καμαρά (74’) να πετυχαίνουν τα αλλα δύοι γκολ.
Το δεύτερο φετινό σε όλες τις διοργανώσεις
Να τονιστεί ότι αυτό ήταν το δεύτερο συνολικά γκολ για τον Ματιέ Βαλμπουενά σε όλες τις διοργανώσεις, αφού είχε προηγηθεί αυτό στο νικηφόρο 2-0 επί της Ομόνοιας στον πρώτο αγώνα πλέι – οφ του Champions League στις 23 του περασμένου Σεπτεμβρίου.
Συγκεκριμένα, στο 69ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γάλλος μέσος είχε ανοίξει το σκορ για τους νταμπλούχους Ελλάδας ενώ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με σουτ – οβίδα στο 92’ είχε διαμορφώσει το τελικό 2-0.